גורמי מעקב אחרי חיסוני השפעת בארצות הברית, מצאו לראשונה ממצא מטריד בנוגע לאחד מחיסוני וירוס שפעת החזירים ה-H1N1 שהוכנס לשימוש בשנת 2009 לראשונה. הממצאים הראו כי נשים בטרימסטר הראשון של ההיריון שקיבלו את חיסון הזה היו חשופות יותר להפלות.

המחקר כלל 485 נשים שעברו הפלות בשנים 2010, 2011 ו-2012, ו-485 נשים הרות שלא עברו הפלה. 17 מהנשים שעברו הפלה חוסנו על ידי נוגדן הווירוס הזה.

חיסון שפעת (צילום אילוסטרציה למצולמים אין קשר לכתבה: גדעון מרקוביץ)

הבדיקה נעשה על ידי המכון אמריקני לשליטה במחלות ומניעתן, שמציין כי מדובר אמנם בממצא מטריד אך ראשוני. "אנחנו מסייגים מאד את הממצא מסיבה פשוטה. נשים בהיריון נמצאות בדרגת הסיכון הגבוהה בנוגע להיפגעות על ידי שפעת. השפעת מאד מסוכנת להן ולעובר.

לכן אנחנו מאד ממליצים לנשים להתחסן ולא להיבהל ממצא יחיד. הדבר נכון שבעתיים כיו, בשעה שהקמפיין נגד חיסונים תופס תאוצה בעולם באופן שמסכן בני אדם. אנו לא רוצים שאנשים ישתמשו בעדות ראשונה כזו כסיבה למה לא להתחסן. מנגד זה מידע שאנו נבדוק אותו עכשיו לעומק" נמסר מהמרכז. כעת צוות המרכז מתכנן לקיים בדיקת עומק רחבה יותר ביחס לנשים בארה"ב שחוסנו בשנים האחרונות ושעברו הפלה. הבדיקה תערך לקראת ישיבה מיוחדת שהמרכז יקיים עם מומחים בחודש הבא.

מומחי המכון מציינים כי קשה לעקוב אחרי הפלות בחלק הראשון של ההיריון בגלל שאחוז ההריונות הלא רצויים בארה"ב עומד על 40 אחוז. בנוסף, נשים לא תמיד שמות לב ולא יודעות מה גרם להפלה. עם זאת די ברור שלא נמצאו עדויות לפגיעה בשליש השני או השלישי של ההיריון כך שנשים בחלקים האלו יכולות להיות בטוחות לגמרי אומרים המומחים.

"אם מישהי חוששת, כדאי שתלך להתייעץ עם הרופא שלה ולקבל מידע" אומרים במרכז ומזכירים כי "במהלך מגפת השפעת של 2009 בעת שהווירוס הH1N1- היה הגורם המרכזי למחלה, נשים היו בסיכון מוות הרבה יותר גבוה מגברים".