דקות ספורות מתחילת שיחתנו קיבלתי ממנו הצעה שאי אפשר לסרב לה. "תגידי בקול רם וברצף את כל אותיות האלף בית", הציע לי המנטליסט, אמן החושים ניר חיימוביץ. כשהגעתי בשלום לאות ת' הוסיף חיימוביץ וביקש שאגלה לו על מי משני הורי אני חושבת ברגע זה. חשבתי על אמא שלי. לא חלפו שתי שניות, מקסימום שלוש, והוא ידע את שמה: "שולמית", אמר והוסיף: אבל כולם קראו לה "שולה".

איננו מכירים. אין לי מושג איך זה עבד וכיצד הוא הצליח לגלות את שם אמי ז"ל. לא עכשיו ולא בזמן אמת הצלחתי להבין את הטריק, אולי הוא מחובר למאגר שמות האזרחים במשרד הפנים?

בבת אחת, הצלחתי להבין מדוע אנשים רבים נשבים בקסם שמפיצים קוסמים או במקרה שלנו, באשליות של אמן חושים. כשזה חי, קשה להתכחש. זה תופס אותך לא מוכנה. זה מפתיע ומרגש, ומפעיל באחת את בלוטת הגעגוע.

ביום ראשון ה-17.9, טיפה'לה לפני ראש השנה, והיה אם, במקרה או שלא במקרה, תהיו בתל אביב, יש סיכוי סביר שתפגשו את ניר חיימוביץ' קורא את מחשבותיהם של העוברים והשבים, אולי אפילו את שלכם, כשלצדו הסטנדאפיסט בני ברוכים, שיוסיף קורטוב של הומור למעמד. באותו יום בשעה 16:00, הנכם מוזמנים לצפות בשידור חי, בתרגיל שיבצע חיימוביץ' בהנחייתו של ברוכים, בדף הפייסבוק של nrg/360.

מה יהיה בלוטו?

כשקוראים לו קוסם, חיימוביץ' לא נעלב, אבל שלא כמו קוסמים שמשתמשים באביזרים ובטריקים בנוסח בטנה כפולה ושפן שנשלף מכובע, בהיותו מנטליסט הוא עובד על המוח ועל החשיבה. הוא גם אינו מכחיש שכמו רבים אחרים בתחום, לפני שהפך לאמן חושים, גם הוא היה קוסם. "רכשתי את כל הניסיון שלי על במה מקוסמות. וכבר כילד בן 12 זכיתי בתחרות קוסמים ארצית", הוא מגלה.

"אין לי כוחות על טבעיים", מודה חיימוביץ' בחיוך כשאני מתעניינת, כמו אלפים לפני, איך הוא עושה את זה. "אני קורא מחשבות, מבצע דמיון מודרך, אני מסוגל לקרוא שפת גוף… אבל זה לא קסם".

אז אתה ככל האדם?

"יש לי שיטה מסוימת, שמן הסתם לא אפרט מהי ואיך היא עובדת, שבאמצעותה אני שותל מחשבות בראש של אנשים. לעתים, באמצעות שפת הגוף, אני יכול לנחש פרטים שונים אודות אנשים שפגשתי לפני רגע. אני יודע לנחש תאריכי לידה, למשל, שמות של בני משפחה, שמות האקס או האקסית, לגרום לאדם לחוש שנגעתי בו בשעה שבעצם נגעתי אמנם באותו מקום שנדמה לו, אבל באדם אחר. באחת ההופעות, לדוגמה, כתבתי עם אודם על שתי מראות שהצמדתי זו לזו שמות של בני משפחה שנספו בשואה. כשהפרדתי את המראות בני המשפחה היו בהלם מוחלט.

"לקראת השנה החדשה, החלטתי לבדוק אחת ולתמיד האם כפי שקובעת המסורת יש בו 613 גרגרים כתרי"ג מצוות. אז קילפתי רימון אדום ועסיסי, ספרתי אחד אחד את הגרגרים ומצאתי שברימון שלי היו 614 גרגרים. מדהים, לא?".

ספר על בקשות מוזרות שאתה מקבל.

"מרבים לבקש ממני לנחש את מספרי הלוטו. אלא שזו פעולה שאני לא יכול לבצע כי אי אפשר לקרוא 'מחשבות' של מכונה. עו"ד ידוע מחיפה ביקש ממני לגלות היכן נמצא המטמון שהותיר סבו שהלך לעולמו. אישה נגשה אלי בסוף ההופעה כדי שאגיד לה האם בעלה בוגד בה. רבים מאד מבקשים לדעת מה יעלה בגורל בן משפחה חולה. היה גם שר לשעבר שביקש שאנחש את עתידו הפוליטי ואפילו הזמין אותי ללשכתו בכנסת.

"יכולתי לעשות יופי של יח"צ מהמקרים האלה, אבל אלה דברים שאני לא עושה. אני מבין את הבקשות האלה. אנשים מבקשים שאתן להם תקווה. אבל אני בא לשעשע את הקהל. מוכר לו בידור ומתבל את המופע העל חושי עם הרבה הומור".

אנשים מבקשים שאתן להם תקווה. ניר חיימוביץ' (צילום: משה נחומוביץ)

הקהל הכי קשה בעולם

ניר חיימוביץ', 38, נולד בקרית ביאליק וכיום מתגורר בנהריה. הוא גרוש ואב לשני בנים 8, 6.5 . את רזי המנטליזם ירש מקרוב משפחתו, דוד של אביו שקרא מחשבות עוד ברומניה. "הוא נפטר כשהייתי בן שנתיים ואבי, שלמד ממנו, העביר לי את הידע", הוא מספר. "נמשכתי לתחום בגלל הסקרנות והתדהמה. בהמשך למדתי אצל אמן החושים ליאור מנור והוספתי לפתח את היכולות שלי. אמא שלי לא התלהבה מהעובדה שאני קורא מחשבות. אם כי היום היא גאה מאד בהצלחתי".

תפרגן לילדים שלך אם ירצו להיכנס לתחום?

"הבן הבכור שי כבר נמשך לתחום, אבל אני לא רוצה שהוא ייכנס לעולם הזה. מספיק שיש אחד כזה בבית. אבל אם יש לו את זה וזה מושך אותו, כמובן שלא אעצור בעדו".

בשנים האחרונות חיימוביץ מופיע בכל הארץ, ביום ובערב. הוא מרבה להופיע באירועים עסקיים, בפני אנשי היי-טק, וגם באירועים פרטיים. פה ושם הוא גם מפציע בתכניות הבוקר בטלוויזיה, ולעתים מנחה כנסים. "אני מצליח להוציא לשעה קלה את אנשי ההיי-טק מהמחשבים, ומעורר נרדמים לאחר אין ספור הרצאות בכנסים שונים. לכל הופעה יש בסיס מתוסרט וכתוב אבל בפועל, רוב ההופעה מאולתרת וגם התגובות משתנות מקהל לקהל כמובן".

הקהל הישראלי ידוע כחשדן על.

"מדובר בקהל הכי ספקן בעולם. זו הסיבה שהאמנים העל חושיים הישראלים הם הטובים והמצליחים מכולם. תראי לאן הגיעו אורי גלר או ליאור סושרד. מי שעבר בשלום את טבילת האש של הקהל הישראלי, אין לו ברירה אלא להיות מעולה. זה קהל שכל הזמן מחפש אותך, מנסה להכשיל אותך, מחפש את הטריק, את הקאצ', כי הוא לא ייתן שמישהו יעבוד עליו או ינסה לדפוק אותו. ואכן, כמעט בכל הופעה יהיה מי שיקטע אותך או יראה לך שהוא לא פראייר. במצבים כאלה, אני מגייס את ההומור. כי כשאתה מפתיע אותם ותוך כדי גם גורם להם לצחוק, הקהל שוכח שהוא אמור 'לחפש אותי' ובמקום להרוס הוא מצליח ליהנות".

יש לפעמים תקלות?

"אני בן אדם ודברים קורים, אבל אני מאד מקצועי. במקרה שחלה תקלה קטנה הקהל ממילא לא יידע על כך".

טיפ לקופרפילד

את טבילת האש הראשונה שלו מעבר לים עשה חיימוביץ' כשפגש בכנס מנטליסטים עולמי בבריטניה את יועצו וחברו הטוב של דיוויד קופרפילד, אמן החושים המפורסם והקוסם המצליח ביותר בעולם, שאף יש לו כוכב בשדרות הוליווד. "הוא ביקש לצלם באייפון את אחד האלמנטים שלי ולשלוח לדיוויד. כמובן שהסכמתי. כעבור חצי שנה דיוויד התקשר אלי וביקש לאמץ קטע משלי למופע שלו והבטיח לתת לי קרדיט. הייתי בטוח שמותחים אותי", צוחק חיימוביץ.

אבל אף אחד לא מתח את אמן החושים מנהריה. לא רק זאת, הקטע המדובר אפילו פותח את המופע של דיוויד קופרפילד. כשהשניים נפגשו, חיימוביץ' זכה לראות את התרגיל שלו עצמו מכיסא של כבוד במופע הגדול של קופרפילד בלאס וגאס.

חושב על קריירה בחו"ל?

"אני גר בצפון כדי להיות קרוב לילדים שלי ולמשפחה. בינתיים אני מתפלל שאמצא זמן לכל מה שאני עושה כאן… בקרוב יש עוד דבר גדול בפתח שאיני יכול לפרט אודותיו. גם בעבר, כשהיו לי הזדמנויות לעקור לחו"ל סירבתי, כי לא רציתי לוותר על החיים המוכרים ועל הקרבה למשפחה. זה לא שאני פוחד, אבל בינתיים אני כאן, מתפרנס יפה ומצליח. מה רע?".

נושאים קשורים: