שתי החלטות דרמטיות פרסם אמש בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ. הראשונה, המבטלת את החוק המאפשר דחיית שירות לצעירים חרדים מצה"ל, הינה מופרכת וחסרת משמעות. השנייה, מאפשרת לכל עסק להסביר כי הוא עומד בתנאי ההלכה מבחינת כשרות מבלי לקרוא לעצמו כשר, מייצרת נזק עצום לחברה הישראלית או יותר נכון לכל מי שרוצה לשמור על סטנדרט מחייב בתחום הכשרות.

נפתחה הדרך החוקית לגורמים שונים לשווק את הנוסח שלהם לאוכל 'כשר'. תעודות כשרות. (צילום: מירי צחי)

מישהו חושב שהמדינה תכניס כעת אלפי שוטרים לבני ברק? מישהו מאמין שצה"ל יכול לגייס אלפי אברכים ולשלם להם משכורת? ברור שהתשובה לשתי השאלות היא לא, ולכן ללא קשר לעמדת בג"ץ החרדים יכולים להמשיך לישון בשקט. הקומבינה הבאה בעניינם, שתפסל גם היא על ידי בג"ץ עוד עשר שנים, יצאה לדרך הלילה.

בכשרות לעומת זאת, הסיפור הוא שונה. מדוע? כיוון שכעת נפתחה הדרך החוקית לגורמים (לא כולם, כמובן שהרי יש אנשים ישרים בכל זרם), קונסרבטיביים ורפורמים לשווק את הנוסח שלהם לאוכל יהודי 'כשר', כשהם מטעים את הציבור כולו.

די ברור למשל שבתחום הפירות והירקות יהיו גורמים שיטענו שהם בדקו את המאכלים מחרקים, כשהבדיקה תהיה אך ורק שטיפה קלה במים או הסתמכות על חומרי הדברה. כך הדבר יהיה גם בתחום השחיטה. הרי אפשר לשחוט ולטעון שבעל החיים הוא כשר כשאנו עוצמים עין על ספקות ושאלות רציניות הקשורות לפגמים בריאות, בלב או בכבד של בעל החיים. כן, גם כיום אנשים רבים בישראל לא מקפידים תמיד על כשרות מלאה. אבל הם יודעים שכשהם קונים אוכל כשר הוא באמת כזה. מהיום המצב יהיה אחרת לחלוטין והנזק הממשי לציבור מסורתי ענק, שיולך שולל על ידי הגורמים האלו, הוא עצום.

אבל זו רק ההתחלה, בקצב הזה בג"ץ יאפשר לעשות חתונות ולרשום אותם, בתנאי שהחתונה לא תיקרא חתונה, אלא ברית זוגיות – ככה ייפתח פתח אדיר לנישואין שאינם על פי ההלכה. כלומר, הדלת תפתח לרווחה בפני חיתון כהן וגרושה, ממזרים וגם בן אדם שיהדותו לא ברורה. שהרי הכול ייעשה על ידי דמויי רבנים שיהיו חלק מארגונים שיטענו כי הרמה ההלכתית שלהם שווה לזו של הרבנות. כיום קיימת מציאות כזו, אני עצמי בעל כורחי נכחתי בטקס כזה, אבל מה שנעשה עד היום בחדרי חדרים יהיה מעכשיו 'מיין סטרים'.

אני לא רוצה לדמיין גם מה יקרה כשהשופטים הנכבדים יטענו גם כי בשם השוויון יש לאפשר לאנשים לא אורתודוכסים לגרש. אז באמת ייפתחו שערי הגיהינום וייווצרו בחברה הישראלית קבוצות שלא יוכלו להתחתן אחת עם השנייה. אבל לך תסביר לשופטי בג"ץ מה זו לאומיות, ממה בנוי עם ישראל ומה מפרק אותו.

נושאים קשורים: