הסערה בעולם החרדי נמשכת לאחר החלטת בג"ץ על ביטול התיקון לחוק הגיוס. בעיתונים החרדים החריפו הבוקר (ד') את הטון, וכינו את בית המשפט העליון 'דיקטטורה', ודרשו מחברי הכנסת המייצגים אותם לחוקק מיד חוק עוקף בג"ץ. היום יתקיים כינוס חירום של ראשי המפלגות החרדיות, שידונו בצעדים שיופעלו, כשעל הפרק גם חקיקת חוק שימנע את הגיוס.

בעיתון 'יתד נאמן', שמזוהה עם הפלג הליטאי – המשמעותי ביותר בעולם החרדי – פורסם הבוקר מאמר מערכת שהשתלח בבית המשפט העליון. "הערכאה השיפוטית יצאה למלחמה נגד לומדי התורה ונוסף גם הוא על שונאינו. הוריקן בעוצמה של דרגה 6 פגע בלב העם היהודי ומנסה לזרוע חורבן והרס", נכתב במאמר החריף. "בריונות משפטית כזו יכולה לקרות רק כשמדובר בחרדים. כשמדובר בלומדי תורה אפשר לשבור את כל ההבנות, לדלק על כל האי היגיון ולהחליק את כל העיוותים".

שער "יתד נאמן" ( )

הכותב האשים את השופטים בכך שהם נגועים בדעות קדומות ובכך שהם מנסים להוכיח מי בעל הבית במדינת ישראל. "זו דיקטטורה משפטית שמבקשת לכופף את ידו של הפרלמנט ושל הממשלה, ולהפעיל את הרשות השולטת כמריונטות. הוא כופה את רצונו על העם. טירוף מערכות. בעל הבית איבד עשתונות, וזה יכול לקרות רק כשמדובר בבני ישיבות.

העימותים האלימים יתחדשו? (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

"שלא תהיה שום טעות. העם הישראלי ניסה לכבוש את העם היהודי על אדמת ארץ ישראל, לכבוש את המלכה עמי בבית. לא מהיום. אבל גם המהלך האחרון לא ישבור את היהדות הנאמנה. אף בן ישיבה לא יגויס", הוסיפו ב'יתד נאמן' וטענו כי מדובר ב'טרור הליברלי'. "לאחר השמאל עוכר הדת איבד את השלטון, הטרור הליברלי לא יכול להמשיך לשלוט במדינה בשלט רחוק. כל ההתנכלויות לעולם התורה יישברו על צוואר השיש של העם".

גם בעיתונים החרדיים האחרים – 'הפלס', 'המודיע' ו'המבשר' תקפו בחריפות את החלטת בג"ץ. "מלחמה ללא פשרות", נכתב בעמוד הראשי של 'הפלס'. "לאחר יצירת תקדים פרלמנטרי הרסני של הסכמה לגיוס בני ישיבות, ניתנת יד להסתגלות קלוקלת ולציד נפשות – קובעים שופטי הבג"ץ: חוק הגיוס יבוטל". ב'פלס' הוסיפו עוד וטענו כי בעקבות ההחלטה ישנה "התפכחות מקיפה בציבור החרדי בעקבות החלטת בג"ץ" וש"עולם התורה מתלכד סביב המסקנה הבלתי נמנעת: מאבק עיקש ואי התייצבות בלשכת הגיוס, כהוראת רבנן מרן ראש הישיבה".

במאמר המערכת של 'המבשר', ששייכת למשפחת פורוש, לא חסכו מילים קשות על ההחלטה. "על בג"ץ להבין בהקדם את גבולות השפיטה שלו. הוא יכול להכריע במסגרת הגבולות שהעניק לו החוק בכל הקשור לחוקי המדינה, ככל שאינם נוגעים לענייני הדת והתורה. אלו מצויין בטרטוריה עצמאית שאין מי שיאמר לגבם מה תעשה ומה תפעל".

"אין כל משמעות להחלטה", נכתב ונטען כי בג"ץ יורה בלגיטימיות שלו. "שום סטנדר לא יזוז ממקומו ושום גמרא לא תסגר אחריה בשל פסיקת בג"ץ כזו או אחרת. שומר תורה יודע ומחויב לכך שחוקי תורת אמת עומדים מעל להכרעות הבל שהיום כאן ומחר בפח".

נושאים קשורים: