היחסים בין החרדים לבין בית המשפט העליון אף פעם לא היו טובים במיוחד, אולם כעת הזעם על בג"ץ מגיע לשיאים חדשים בעקבות ההחלטה לבטל את חוק הגיוס.

סגן שר החינוך מאיר פרוש מסיעת יהדות התורה אמר ל-360 כי המצב בו שופטי בג"ץ מבטלים חוקים שחוקקה הכנסת במחי יד הוא פשוט בלתי נתפס ופוגע בציבור החרדי: "אני לא מאמין שאני נמצא במדינה שהשופטים השתלטו עליה בכל נושא. זה כמו הפיכה צבאית, איפה נשמע בעולם?".

מאיר פרוש (צילום: יוסי אלוני )

לדברי גורם בכיר ביהדות התורה ששוחח עם 360, חברי הכנסת של הסיעה מתכוונים לחוקק את פסקת ההתגברות, שגורמת לכך שכל חוק שיזכה לרוב של 61 לא יבוטל על ידי בג"ץ למשך תקופת כהונת הכנסת שחוקקה אותו, ואם יאושרר שוב בכנסת שלאחריה, לא יוכל להתבטל לעולם.

התמיכה בחוק זה מעוגנת בהסכם הקואליציוני בין יהדות התורה לליכוד, אולם לדברי הגורם, הסבירות ששר האוצר משה כחלון יתמוך בו נמוכה, ולכן במפלגות החרדיות פסימיים באשר להצלחת המהלך.

גפני מגיב לביטול חוק הגיוס

במקביל לחוק פסקת ההתגברות, מתכוונים ביהדות התורה לנסח חקיקת גיוס חדשה ולהעביר אותה בכנסת במהלך השנה הקרובה. "אנחנו נחוקק חוק, יעתרו, זה יתבטל, נחוקק שוב – כמו שהיה עד עכשיו". הריטואל הזה מוכר לח"כים החרדיים, שכן חוק הגיוס הנוכחי הוא למעשה תיקונים שביקשו הח"כים החרדיים ליישם בחוק הגיוס שחוקק לפיד, שבעצמו נחקק בעקבות כך שהסדר הגיוס שלפניו – חוק טל – התבטל בהוראת בג"ץ.

נושאים קשורים: