"בית המשפט יצר מבוכה ומכשול גדול לשומרי הכשרות בישראל"- כך נמסר הערב (יום ג') מטעם הרבנות הראשית בתגובה לפסיקת בג"ץ בנוגע לסוגית הכשרות בישראל. לפי הרבנות, ההחלטה שלפיה בעל עסק יכול להצהיר בפני לקוחותיו כי אינו מחזיק בתעודת כשרות – אך הוא שומר על אמות מידה של אוכל כשר ומפקח על שמירתן, תפתח פתח להונאה בנושא ולא תאפשר פיקוח אמיתי על הכשרות.

הרב לאו. "הרבנות הראשית תמשיך לעמוד על המשמר" (צילום: מרים צחי)

"בית המשפט קבע כי בית העסק לא יוכל לכתוב את המילה כשר וכן כל מצג כשרותי אחר, אך יוכל לכתוב את הסטנדרטים ההלכתיים שעל פיהם הוא פועל. באמצעות פסיקה זו פוגע בית המשפט בצרכן אשר מעוניין לצרוך כשרות ואינו בקיא בכלל הסטנדרטים ההלכתיים. זהו יום שחור עבור כלל צרכני הכשרות במדינת ישראל", נכתב בהודעת הרבנות, שנכון להיום נחשבת לבלעדית שמספקת תעודות כשרות לבתי עסק.

ברבנות הוסיפו: "מחובתנו להתריע כי במתן האפשרות לבית העסק להציג את עצמו כשומר על כללי הכשרות מבלי פיקוח ראוי וגוף רגולטורי מוסמך, נפתח פתח להונאות כשרותיות קשות ומורכבות ששום גוף לא יאכוף, אין מי שיערוב לצרכן המזון ש'מצג האמת' מתנהל על פי ההלכה הסדורה והמסורת היהודית".

גם הרב הראשי דוד לאו הגיב לפסק הדין ואמר כי "מתן אפשרות לבעל עסק להציג עצמו ככשר בשעה שלמעשה אינו קיבל את כשרות הרבנות הראשית, היא מכשול גדול, וכדברי השופט רובינשטיין בפסק הדין: 'מדרון חלקלק אשר עלול להטעות את תכליתו של חוק הונאה בכשרות ובעיקר להטעות את הצרכנים'.

לדבריו, "הרבנות הראשית תמשיך לעמוד על המשמר וכגוף האמון על נושאי הכשרות תמשיך לתת את השירות האיכותי והכשר ביותר עבור עם ישראל. בימים אלו מתקיימות ישיבות אינטנסיביות של צוות ההיגוי להסדרת מתווה הכשרות החדש שיתקן את הליקויים שהיו בעבר ויצעיד את עולם הכשרות לדרך המלך".

מארגון רבני צהר נמסר כי "הארגון לומד את פסק הדין כהמשך להיערכותו לכניסה לתחום הכשרות כפי שהצהירו רבני הארגון בעבר".

נושאים קשורים: