בית המשפט העליון פסק על ביטולו של חוק הגיוס המתוקן שאושר בכנס לפני כשנתיים. בפסק הדין שניתן הערב (ד') קבעו השופטים ברוב דעות כי הסדר הגיוס החדש פוגע בשוויון הוא בלתי מידתי ובלתי חוקתי.

לפיכך החליט הרכב השופטים בראשותה של הנשיאה נאור להורות על ביטולו של הסדר הגיוס החדש לגבי תלמידי הישיבות ש"תורתם אומנותם". שופטי הרוב פסקו כי בטלותו של ההסדר תיכנס לתוקף רק בעוד שנה ממועד מתן פסק הדין, על מנת לאפשר היערכות לקראת ההשלכות הכרוכות בכך ולכנסת לגבש הסדר חקיקה חדש.

דרעי מגיב לביטול חוק הגיוס (צילום: אשר מדינה)

מסקנתה של הנשיאה נאור הייתה כי בחינת הוראות ההסדר נדבך על גבי נדבך מעלה כי קיים כשל עמוק ביכולתו לממש את תכליתו המרכזית, של צמצום משמעותי של אי- השוויון בחלוקה בנטל השירות הצבאי. לדבריה, הסדר הגיוס החדש מבטיח אולי "שקט תעשייתי" בטווח הקרוב, אך אחרי כל שנות ההתדיינות המשפטית, למרבה הצער אין בו להביא לתקווה לשינוי מהותי במצב.

בעתירה שהוגשה על ידי ח"כ אלעזר שטרן והתאחדות הסטודנטים לפני כשנתיים, נכתב כי בעקבות התיקון לחוק שיזמה יש עתיד בכנסת הקודמת, חלה עלייה של למעלה מ-60 אחוזים במספר החרדים שהתגייסו לצה"ל (2,280 מתגייסים) בשנים 2014-2015 בהשוואה לשנה שלפניה. אלא שמצב זה עתיד להשתנות בעקבות אישור חוק הגיוס.

הפגנת החרדים נגד הגיוס (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

התנועה לאיכות השלטון מסרה בתגובה: "בית המשפט אמר את דברו בצורה הנחרצת ביותר, כאשר קבע פה אחד כי התיקונים לחוק פוגעים בשוויון. כמי שנאבקת למען שוויון אמיתי בנטל מזה 17 שנים, מקווה התנועה למען איכות השלטון כי פסק הדין ייפול על אזניים קשובות, וכי סוף סוף יופעל חוק הגיוס באופן שווה על כלל אזרחי מדינת ישראל, וללא אפליה בין אדם לאדם ובין דם לדם".

כזכור בתיקון לחוק שאושר בכנסת, נקבע כי אם שיעור המתגייסים החרדים לא יגיע לשיעור שנקבע על ידי הממשלה עד לשנת 2017 (תקופה המוגדרת כ"תקופת הסתגלות"), יוחל חוק שירות החובה על כל תלמידי הישיבות מעל גיל 21, מלבד 1,800 תלמידי ישיבות שהוגדרו "מתמידים" שימשיכו לקבל פטור.

גפני מגיב לביטול חוג הגיוס

בהצעת החוק הממשלתית שאושרה, נקבעה דחייה של שש שנים בהטלת הסנקציות, כך שרק בשנת 2023 יוכנסו הסנקציות הפליליות לתוקף ויופעלו על משתמטים חרדים (ולא בשנת 2017). שינוי משמעותי נוסף מעניק לשר הביטחון את הסמכות הבלעדית לקבוע האם יוטלו הסנקציות הפליליות, גם משנת 2023 ואילך, במקרה שבו לא תהיה עמידה ביעדי הגיוס של הציבור החרדי.

נושאים קשורים: