לפני הכל, כשבאים לנתח את הזכייה של רפאל נדאל באליפות ארה"ב הפתוחה, צריך לדבר על הכמה – להציג את המספרים היבשים ורק אז לרדת לעומק האיך. כי הניצחון ‭ 4:6 ,3:6 ,3:6‬על קווין אנדרסון בתוך שעתיים ו-‭27‬ דקות סגר את אחת השנים הטובות בקריירה של הספרדי, דווקא אחרי השנתיים הכי רעות. "זה פשוט לא ייאמן מה שקרה בשנה הזאת", התרגש בסיום, "חוויתי הרבה בעיות, פציעות וחוסר יציבות".

אז ככה. לראשונה מאז ‭ 2013‬זכה רפא בשני תוארי גרנד סלאם, בפריז ובניו יורק. זו הזכייה השלישית שלו בארה"ב. הוא ניצח ‭ 56‬משחקים ב-‭,2017‬ יותר מכל אחד אחר, ושיחק יותר מכולם ‭ 14 -‬טורנירים ו‭65-‬ משחקים. השנה הוא גם נכנס למועדון ה-‭1,000‬ משחקים בקריירה, כשהוא מחזיק באחוזי ההצלחה הגבוהים מכולם. רפא חזר לראש הדירוג העולמי, עקף את גיז'רמו וילאס במספר התארים על חימר (‭53‬ לעומת ‭ 49‬) והשלים ‭ 10‬ זכיות בברצלונה, מונטה קרלו וברולאן גארוס.

"לא יודע אם זו השנה הכי טובה שלי", התקשה לקבוע, "אני כן יודע שאני שמח לשחק טניס כמו שאני רוצה וללא בעיות". ובאמת, החשוב מבין מספריו ב-‭2017‬ הוא זה שמצביע על 0 בטור הפציעות.

ועכשיו לאיך. כמובן שההגרלה, הפרישות וההפתעות תרמו למסע של נדאל, שעד חצי הגמר לא פגש שחקן בטופ ‭ 50‬ העולמי, ובכל הטורניר לא שיחק מול כזה מהטופ ‭ .20‬ אבל אלה דברים שלא בשליטתו. התואר הראשון על משטחים קשים זה ארבע שנים הוא תוצר של עבודה קשה, הסתגלות, ליטוש והבנה שבגיל 31 הגוף לא ישרוד יותר סגנון הגנתי וחסר פשרות.

עולה לרשת, מקצר נקודות

נדאל עבד שעות נוספות על ההגשות. בגמר זכה ב-‭83‬ אחוזים מההגשות הראשונות ולא אפשר לדרום-אפריקני אף לא נקודת שבירה אחת. את הטורניר סיים עם אחוז ההצלחה הגבוה ביותר בהגשות השניות (‭.(65‬

נדאל מאושר, אנדרסון מתוסכל (צילום: AP)

מה שהיה פעם נקודת תורפה הפך ליתרון מבחינת הספרדי, שלמד לקצר נקודות ולעלות לרשת. בגמר עשה זאת ‭ 16‬ פעמים ב-‭100‬ אחוזי הצלחה. "אתה אחד המתחרים הקשוחים בענף ושגריר נפלא לטניס", פרגן אנדרסון, שלא מצא שום דרך לערער את יריבו מספרד.

בחודש אוקטובר האחרון נדאל אירח את רוג'ר פדרר באקדמיה לטניס שפתח במאיורקה. השניים, צולעים ופצועים, התלוצצו אז שביכולתם לשחק רק מול הילדים. שנה אחרי, הם מחזיקים בארבעת תוארי הגרנד סלאם, לראשונה מאז ‭ ,2010‬ ובשני המקומות הראשונים בדירוג, לראשונה מאז‭ .2011 ‬

"יש לי את הדרך שלי, אני לא חושב על רוג'ר", הכריז נדאל, שהחל מהשנה הבאה ייצא לדרך חדשה. ללא הדוד והמאמן טוני נדאל ינסה להוסיף תארים ל-‭16‬ תאריו ובעיקר להמשיך ליהנות מהמשחק.

נושאים קשורים: