מאות ישראלים שמבקשים להתגייר דרך קורס 'נתיב' לא יכולים להצטרף לדת היהודית בשל מחסור בתקציב, כך נודע ל-360. בשנה שעברה נרשמו לקורס, שנחשב לאחד ממוסדות הדגל של הגיור בישראל, 2,600 איש, אך בחודשים האחרונים חל זינוק במספר הנרשמים, והכסף שמוקצב לנושא הסתיים, זאת למרות שעדיין יש כ-600 ישראלים שממתינים לגיור.

גורם שעוסק בנושא סיפר כי כבר עתה הכיתות בקורס מלאות, ומסיבות לא ברורות מתעכב התקציב שהובטח על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "לפני חודשיים הבטיח ראש הממשלה לטפל בנושא ומאז לא קרה כלום. לא יודע מתי אותם אנשים שממתינים לגיור יתחילו ללמוד – אולי רק בתקציב של השנה הבאה".

ב'נתיב' אישרו את הפרטים ומסרו כי "פעילות אסטרטגית בשנה האחרונה של 'נתיב' הובילה לזינוק חסר תקדים במספר המבקשים להתגייר. בתקופה האחרונה מתגיירים רבים ממתינים לכיתות. אנו מקווים שהשותפים לגיור הממלכתי יקצו את המשאבים הנדרשים לצירוף מאות הפונים לתהליך הגיור".

בניגוד לקורס 'נתיב' הצבאי, שבו חיילים מתגיירים במהלך שירותם בצה"ל, במקרה זה מדובר באזרחים שמעוניינים להתגייר, כך שעוגמת הנפש רבה אף יותר ועלולה להשפיע על אספקטים נרחבים בחייהם – כדוגמת נישואין ליהודים.

כבר לפני מספר חודשים פנה חבר הכנסת מהליכוד, יהודה גליק, לנתניהו בבקשה לסייע בנושא. "העליתי את הנושא בישיבת סיעה וכן בארבע עיניים עם ראש הממשלה", סיפר גליק ל-360. "קיבלתי התחייבות מפורשת של ראש הממשלה שלא יהיה אדם אחד שלא יוכל להתקבל". חרף הפנייה, התקציבים לא הועברו עד לרגע זה.

"אני קורא לראש הממשלה להתערב מיד. מדובר בפרויקט לאומי". יהודה גליק (צילום: גדעון מרקוביץ)

גליק ציין כי היו טענות שבקורס 'נתיב' היו תקציבים כפולים שהגיעו פעמיים לאותו אדם, כשהוא שירת כחייל ולאחר מכן כאזרח, וטענות לבזבוז יתר של הכספים. יחד עם זאת, גליק אמר כי חובה על הגופים השונים להגיע להסכמות על מנת להעביר את הכספים ליעדם.

"אני קורא לראש הממשלה להתערב מיד. מדובר בפרויקט לאומי ולא יכול להיות שהנושא תקוע על סכומים כאלו או אחרים. זו מחויבות מקודשת להמשיך את תהליך שיבת ציון ואני מקווה מאוד שהנושא יסתדר", אמר גליק. ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה לפניית 360: "הנושא נמצא כעת בבדיקה ומשרד רה"מ פועל על מנת לבחון את תקציב מערך הגיור".

נושאים קשורים: