תחום הסיגריות האלקטרוניות פרח בשנים האחרונות כחלק מהרצון העולמי להיגמל מסיגריות רגילות. רופאים רבים המליצו למכורים על הסיגריות האלו כיוון שהן פולטות אל הגוף פחות רעלים. אולם שורה של מחקרים שנעשתה לאחרונה במספר אוניברסיטאות מרכזיות במערב, בהן אוניברסיטת UCLA בקליפורניה, מצאו כי עישון סיגריות כאלו מעלה דרמטית את הסכנה להתקפי לב.

הסיבה המרכזית לעלייה, נובעת מהניקוטין שבסיגריות אלו, שיחד עם צורת הפעולה שלהן מעלה בצורה מסוכנת את האדרנלין בדם ובלב, גורמת לסיכון גדול יותר בהתקפי לב, פרפור חדרים ושבץ בעיקר בקרב אנשים שכבר יש להם מחלת לב. הסיבה: עלייה בלחץ הדם ובקצב פעילות הלב.

בנוסף לכך, הניקוטין המרוכז גרם גם לתופעה של קישוי בעורקים וירידה בגמישות שלהם. יש לציין כי החוקרים קובעים שעדיין עדיף לעשן סיגריות אלקטרוניות מאשר סיגריות רגילות, אך אסור לטעון כי מדובר באמצעים בטוחים וחסרי סיכון.

ד"ר מגנוס לונדבק, ממכון קרולינסקה בשטוקהולם שגם ערך מחקר בתחום מציין כי "יש עלייה משמעותית בשימוש בסיגריות אלקטרונית בשנים האחרונות ויש בקרב האנשים תחושה כי מדובר באמצעי בטוח. אולם חובה להבין את הסכנות שקיימות בסיגריות כאלו". עיקר הסיכונים היו כאמור בסיגריות שהכילו ניקוטין ולא בסוג חסר הניקוטין.

הניקוטין עדיין מאד מזיק (shutterstock)

ממצאי המחקרים הללו הוצגו לאחרונה בכנס בריאות גדול שנערך במילאנו. הממצאים בכנס שהגיעו ממספר מכוני מחקר ברחבי העולם, עוררו עניין רב אך החוקרים ציינו כי מדובר במספר קטן של נבדקים כרגע וראוי לחקור את הנושא על קבוצות גדולות יותר. יש גם לציין כי חלק מהחוקרים הסתייגו מהממצאים. פרופסור פטר הג'ק מאוניברסיטת המלכה מרי בלונדון האחראי על תחום חקר ההתמכרות לטבק ציין כי "גם קפאין מעלה את לחץ הדם ואת קצב הלב ככה שאני מחכה לעוד מחקרים".