יותר מ-1,500 תושבי העיר סיגט שבצפון רומניה צעדו אמש (א') יחד עם בכירים מישראל, העולם וחברי הקהילה היהודית במסגרת אירוע לזכרו של אלי ויזל ז״ל, ניצול השואה וחתן פרס נובל לשלום שנולד בעיר.

מצעד לזכרו של אלי ויזל ברומניה (צילום: יאיר קראוס)

המצעד היווה את שיאו של יום מיוחד, שבמהלכו התקיימה בסיגט סדרת אירועים לזכרו של ויזל, ביוזמת פרויקט לימוד FSU ומצעד החיים, ובשיתוף עם ועידת התביעות וההסתדרות הציונית העולמית.

הצועדים יצאו מביתו של ויזל, והמשיכו ברחבי העיר עד שהגיעו לתחנת הרכבת ממנה נשלחו ויזל, בני משפחתו, ויהודי האזור כולו למחנה ההשמדה אושוויץ. מדובר באותו המסלול בדיוק שעברו יהודי האזור ומשפחת ויזל במאי 1944. במהלך הטקס החגיגי נחשף שלט זיכרון, ושמה של התחנה שונה ל ״תחנת אלי ויזל״.

בעלי 'איקאה', מת'יו ברונפמן, ויאיר לפיד, בטקס לזכר אלי ויזל (צילום: יאיר קראוס)

במסגרת האירוע לקחו חלק בכירים רבים מישראל ומהעולם, רבנים בולטים, פוליטיקאים ועוד, ובהם השרה לשיווין חברתי גילה גמליאל, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו״ר קק״ל דני עטר, נשיא ועידת התביעות נגד גרמניה גרג שניידר, נשיא הקהילה היהודית ברומניה ד״ר אאורל ויינר, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון לשעבר אליקים רובינשטיין, קונסול הכבוד של רומניה בישראל ורופאו האישי של ראש ממשלת ישראל ד״ר צביקה ברקוביץ׳, ועוד.

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, אמרה לאחר המצעד: "לחשוב על כל היהודים שצעדו כאן אל מותם וכעת אנחנו צועדים כאן כשרה בממשלת ישראל ויו"ר מפלגה בכנסת, עם כל האנשים הנכבדים, זו צעדת חיים שלא תשכח.

"העם היהודי ממשיך לשגשג". הצעדה לזכר אלי ויזל ברומניה (צילום: משה מילנר, לע"מ)
"יש עלייה באנטישמיות בכל אירופה ובמקומות נוספים". הצעדה לזכר אלי ויזל ברומניה (צילום: משה מילנר, לע"מ)

"אלי ויזל, בקולו הברור ודבריו הנכוחים, לימד אותנו שיעור חשוב באנושיות ובמרכזיותו של האדם החופשי בעולם. לפני 73 שנה במקום זה בדיוק אלי ויזל ומשפחתו, יחד עם יהודי העיר סיגט, נלקחו מכאן בדרכם למחנות ההשמדה. עצם עמידתנו כאן היום מסמלת יותר מכל את התשובה שלנו לאלו שביקשו להשמידנו בעבר ולאלו שמבקשים לעשות כן היום.

"העם היהודי ממשיך לשגשג, העם היהודי ימשיך לפרוח ומדינת ישראל היא התשובה החזקה ביותר לכל שונאינו. אלי ויזל ציווה עלינו בחייו שלעולם לא נשכח ועל כתפינו מונחת המשימה להמשיך במורשתו".

ח"כ יאיר לפיד, שאמו שולמית ילידת האזור, סיפר: "בני משפחתי צעדו כאן במצעד ברחוב הזה ובערים אחרות בדרך אל מותם, והעובדה שאנחנו כאן היום מייצגים מדינה חזקה שלא צריכה הגנה מאף אחד ואנחנו מסתדרים בעצמנו, זו התשובה הניצחת לשואה. ליהודים יש חברים, חלקם גם כאן אבל אנחנו יודעים שאין לנו את האפשרות לסמוך על החבר".

השופט בדימוס אליקים רובינשטיין אמר: "יש עלייה באנטישמיות בכל אירופה ובמקומות נוספים. כבר לפני 30 שנה התחלנו במאבק באנטישמיות והמאבק לא נגמר. התחושה הייתה שאחרי השואה פחדו לדבר באנטישמיות אבל היום, בכל מקום שיש מצב כלכלי קשה, היהודים הם השעיר לעזאזל. יש חשיבות גדולה לסיסמה שטבע אלי ויזל שהאנטישמיות עלולה עוד להביא אותנו שוב לאושוויץ".

דר' יואל רפל, היסטוריון וחוקר יהדות, עורך ספריו בעברית של אלי ויזל, אמר כי: "אלי ויזל היה האיש, שבמידה רבה בזכותו העולם זוכר ויודע וחי את זיכרון השואה. הוא תרגם את מה שהיה בשואה ללקחים לאנושות כולה.

"ההמונים כאן מאחורינו הגיעו למצעד הזה בהזדהות כפולה, האחת מול הזיכרון של הסכנה בהשמדת עם ושזה יכול לקרות גם לאחרים. לכן, מאבקו של ויזל לכל אורך השנים היה שעלינו ועל העולם כולו להסיק את המסקנות מהשואה וללמוד, ועל כך הוא זכה לכבוד של פרס נובל לשלום. היכולת לקחת את השואה לתרבות אוניברסלית לעולם כולו".

נושאים קשורים: