הסרט הישראלי "פוקסטרוט" זכה הערב (ש') בפרס חבר השופטים בפסטיבל ונציה. ההכרזה על הזכייה הגיעו בסופה של המהדורה ה-74 של הפסטיבל. מדובר בפרס השני בחשיבותו המוענק לסרטים בפסטיבל, אחרי אריה הזהב. את הסרט יצר שמוליק מעוז ומככב בו ליאור אשכנזי.

"למדינת ישראל יש את הצבא המוסרי בעולם שחייליו הצעירים נדרשים להתמודד עם מציאות מורכבת מידי יום. מצער סרטים ישראלים המבקרים את מדינת ישראל פוגעים בשמה ובשם חיילי צהל זוכים כמעט אוטומטית לחיבוק ואהדה בעולם", הודיעה שרת התרבות מירי רגב בעקבות זכיית הסרט. "מקומם שיוצרים ישראלים תורמים להסתה של הדור הצעיר כנגד הצבא המוסרי בעולם, תוך הטחת שקרים במסווה של עשייה אמנותית. טוב היה שאת התשואות הם היו קוטפים בזכות העשייה האמנותית בלבד.

"אלו הסרטים שנותנים רוח גבית לארגון ה-BDS ולעוכרי ישראל בכל רחבי העולם וזוכים לתשואות של אויבנו. הזכייה של הסרט היא עוד הוכחה שאסור למדינה לממן סרטים שהופכים לנשק תעמולה בידי אויבנו קל וחומר שהם מחנכים ומגייסים את הדור הצעיר בעולם כנגד מדינת ישראל", המשיכה רגב.

"אלו הסרטים שנותנים רוח גבית לארגון ה-BDS", שרת התרבות מירי רגב. (צילום: אורן בן חקון)

הסרט, שכתב וביים שמוליק מעוז, מספר על מערכת יחסים בין אב המתגורר לתל אביב לבנו המשרת במחסום צבאי הרחק ממנו. חוץ מהפסטיבל בוונציה הסרט צפוי להיות מוקרן גם בפסטיבל הסרטים בטורונטו. בנוסף הוא מועמד ב-13 קטגוריות בטקס פרסי אופיר, ביניהם הסרט, הבמאי והתסריט הטובים ביותר.

לאחר צאתו של הסרט הוא זכה לביקורות על כך שהוא פוגע במדינה. שרת התרבות טענה בסוף החודש שעבר כי "זוהי בושה וחרפה, שהסרט 'פוקסטרוט' של שמוליק מעוז נבחר להציג בפסטיבלי קולנוע נחשבים כפסטיבל טורונטו ופסטיבל ונציה. הדעת אינה סובלת, שסרטים, המבאישים את שמו הטוב של צה"ל, הם אלו שנתמכים על ידי קרן הקולנוע הישראלי, הנתמכת על ידי המדינה, והם אלה שנבחרים להיות חלון הראווה של הקולנוע הישראלי בחו"ל".

נושאים קשורים: