ראשי ההנהגה של התנועה הקונסרבטיבית בצפון אמריקה נפגשו אמש (חמישי) עם קונסול ישראל בניו יורק, דני דיין, ומסרו לו מכתב המיועד לראש הממשלה, עליו חתומים כל ראשי הקהילות והמוסדות הקונסרבטיביים בצפון אמריקה וברחבי תבל.

המכתב, בשמם של כשני מיליון יהודים, קורא לראש הממשלה להפשיר את מתווה הכותל שהוקפא, לא לקדם את חוק הגיור, ולשלוח מסר שישפיע על רוח הדרשות אשר יינשאו בבתי הכנסת בראש השנה וביום כיפור.

"תחושה קשה של אכזבה, כעס". הרחבה המעורבת בכותל המערבי (צילום: הדס פרוש/ פלאש 90)

החתומים על המכתב, המייצגים את ההנהגה הרבנית והקהילתית של היהדות הקונסרבטיבית כולה, כותבים "מתוך תחושה קשה של אכזבה, כעס, ואף בגידה בעקבות אירועי ה-25 ביוני, יום בו החליטה ממשלת ישראל לבטל את מתווה הפשרה בכותל אשר אושר בממשלה בינואר 2017, ויום בו אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעה לחוק גיור חדש המבקש לקבוע כי רק לרבנות הראשית לישראל הסמכות לגייר".

עוד הם מציינים כי תמיד תמכו ויוסיפו לתמוך בישראל, אך "אין זה מוסרי שמדינת הלאום של העם היהודי תהיה הדמוקרטיה היחידה בעולם בה יהודים לא נהנים מזכויות שוות ומלאות, כיהודים. ה'ססטוס-קוו' לא די שאינו מוצדק עוד, הוא כבר בלתי נסבל".

המכתב מנוסח בצורה חריפה ובטון שלא נשמע בעבר מראשי היהדות הקונסרבטיבית, שהיא שמרנית מטבעה וציונית מאוד. החתומים קובעים במכתב עוד כי "הגיעה העת לסיים את מונופול הרבנות הראשית על היהדות במדינת היהודים. הגיע העת שמדינת ישראל תדע לחגוג את הגיוון הקיים בעם ישראל, שתאמץ את הפלורליזם היהודי כערך. הדבר יחזק את מהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

רבני היהדות הקונסרבטיבית מגישים את המכתב לקונסול ישראל (צילום: סת' גולוב)

בפנייתם לנתניהו הם כותבים: "אנו קוראים לך ליישם לאלתר את מתווה הפשרה בכותל, מתווה שאתה עצמך הובלת, ואשר במסגרתו אנו, יחד עם שותפינו – הסוכנות היהודית, הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה, התנועה הרפורמית ונשות הכותל – נשאנו ונתנו באמת ובאמונה. אנו קוראים לך להבטיח שכל חוק גיור חדש שיקודם יכיר בגיוון המבורך של כלל ישראל, ולא יעניק לרבנות הראשית מונופול להכריע מיהו יהודי ומי איננו".

לבסוף, הם מציינים כי בעוד שבועות אחדים יתכנסו יהודים בבתי הכנסת בכל רחבי העולם לכבוד הימים הנוראים, ושמדובר בתקופה בשנה בה מספר היהודים הפוקדים את בתי הכנסת הוא גבוה בצורה משמעותית מיתר ימות השנה.

"רבנינו ורבותינו יישאו דרשות על משמעותם של חיים יהודיים מלאים, ערכיים. אנו נדבר על ישראל כאידיאל, על ישראל שבתפילותינו, ועל ישראל שבמציאות. נעודד את קהילתנו לרכוש אגרות בונדס, נעודד את חברי קהילותינו לבקר בישראל, נעודד עלייה לישראל; נקרא לתמוך, בין היתר, במוסדות התנועה המסורתית על מנת לחזק פלורליזם יהודי בישראל.

"קוראים לך ליישם לאלתר את מתווה הפשרה בכותל". ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: AFP)

"אדוני ראש הממשלה, בכוחך להשפיע על תוכנן של הדרשות בימים הנוראים הבאים עלינו לטובה. האם נדבר על המציאות בישראל בשפה של בגידה או בשפה של תקווה? האם נדבר על מאבק או על הישגים? אנו מבקשים ממך להנהיג. אנו מפצירים בך למלא את שהבטחת לנו – שמדינת ישראל תהיה בית ומולדת לכל יהודי באשר הוא בין או הוא רפורמי, קונסרבטיבי, אורתודוקסי או חילוני".

ב"מרכז ליבה" התייחסו למכתב של מנהיגי התנועה הקונסרבטיבית בארה״ב, וכתבו: "הבגידה האמיתית היא של מנהיגי הרפורמים והקונסרבטיבים שתמכו בהסכם הגרעין עם איראן, במדינה פלסטינית וב-BDS. הבגידה האמיתית היא במסורת של אלפי שנים ובניסיון לפרק את האחדות של עם ישראל בכותל".

עוד נמסר מטעם "מרכז ליבה": "אנו יודעים שרוב מוחלט של יהודי ארה"ב חשים כלפי מדינת ישראל אהבה שאינה תלויה בדבר ולא מסכימים עם התנהלות קומץ המנהיגים הרפורמים שמהלכים אימים על ראש הממשלה".

נושאים קשורים: