לכבוד יום השנה הארבעים לתוכנית החלל 'וואיג'ר, נאס"א שידרה מסר מיוחד לחלליות 'וואיג'ר 1' ו-'וואיג'ר 2' המפורסמות. הציבור הוזמן לחבר מסר קצר באנגלית עם ההאשטאג MessageToVoyager#, ומתוך יותר מ-30 אלף ציוצים, נאס"א בחרה עשרה פיינליסטים, מהם אפשרה לציבור הרחב לבחור את המנצח. המסר שנבחר:We offer friendship across the stars. You are not alone, נכתב על ידי אוליבר ג'נקניס.

המסר הזוכה הוקלט על ידי וויליאם שטנר, הלא הוא קפטן קירק, ונשלח ב-5 בספטמבר, תאריך השיגור המקורי של וויאג'ר 1. המסר שהגיע אתמול (ד') לחללית 'וואיג'ר 1' הצטרף לתקליט הזהב שנמצא על החללית וכולל ברכות שלום ב-55 שפות, צלילי פסנתר של גלן גולד, והקלטות צלילים מהטבע.

'וויאג'ר 1' וחברתה 'וויאג'ר 2' שוגרו לחלל ב-1977, במטרה לחקור כוכבי לכת אחרים. כמו כן, הן גם נשאו לחלל העמוק את סיפורה של האנושות. התקליטים על סיפונן מכילים מידע חשוב על האנושות ועל החיים בכדור הארץ, למקרה שהחללית תיתקל בחיים חוצניים. למרות שמשימותיהן הושלמו, הן המשיכו לעבור את גבולותיה החיצוניים של מערכת השמש (תוכלו לעקוב אחר ההתקדמות המסחררת כאן).

מרחבי היקום העצומים מאפסים את הסבירות שחוצנים יפגשו בחלליות. כוכבי לכת. (צילום: Shutterstok)

'וויאג'ר 2' צפויה להמשיך ולשדר נתונים לכדור הארץ עד שנת 2020 ואילו 'וויאג'ר 1', עד שנת 2025. בתחילת המאה ה-25 תעשה שתי החלליות את דרכן אל תוך עננת אורט וייקח להן עוד 30 אלף שנה עד שהן יצאו ממנה. לאחר מכן נכונות לשתיהן שנים רבות של מסע מופלא אל תוך הריק, טיסה במרחבים אדירים בלי מעבר קרוב לשום כוכב.

ייתכן שמרחבי היקום העצומים מאפסים את הסבירות שחוצנים תבוניים יפגשו אי פעם דווקא בחלליות הוויאג'ר ויתעכבו על מסר מציביליזציה ארעית אי שם בשולי הגלקסיה.

הידיעה נכתבה בעזרת בר חיון, עורך אתר סוכנות החלל הישראלית

נושאים קשורים: