מלאלה יוספזאי הפקיסטנית, כלת פרס נובל לשלום הצעירה בהיסטוריה, יצאה אתמול (ב') למתקפה פומבית נגד מנהיגת מיאנמר אונג סאן סו צ'י, שגם היא זכתה בפרס נובל לשלום. היא קראה לה לגנות את היחס "המביש" לדבריה כלפי המיעוט המוסלמי במיאנמר, מדינתה, וציינה כי "העולם מחכה" למוצא פיה בסוגיה.

כמעט 125 אלף אנשים מבני הרוהינגיה המוסלמים נמלטו לבנגלדש השכנה מאז שפרצה אלימות קשה במיאנמר, באתגר הפוליטי הגדול ביותר שניצב מול מנהיגת המדינה סו צ'י. היא מואשמת על ידי מדינות המערב בכך שהיא אינה משמיעה את קולה למען המיעוט, שמתלונן כבר שנים רבות על רדיפה.

"בשנים האחרונות, גיניתי פעמים רבות את היחס המביש והטרגי הזה", כתבה יוספזאי בהודעה בטוויטר. "אני עדיין מחכה לעמיתתי לפרס נובל לשלום, אונג סאן סו צ'י, לעשות את אותו הדבר. העולם מחכה, והמוסלמים הרוהינגים מחכים גם הם".

בנוסף, פעילים מאינדונזיה, המדינה המוסלמית הגדולה בעולם, קראו בשבת האחרונה לוועדת פרס נובל לשלול את הפרס של סו צ'י במהלך מחאות מול שגרירות מיאנמר בג'קרטה.

אונג סאן סו-צ'י, מנהיגת מיאנמר וכלת פרס נובל לשלום (צילום: אי-אף-פי)

סבב האלימות במיאנמר החל ב-25 באוגוסט, כשמספר חמושים רוהינגים ביצעו מתקפה משולבת נגד עשרות עמדות משטרה ובסיס צבאי. בעימותים שהגיעו לאחר מכן ובמבצע נגדי נרחב של הצבא נהרגו לפחות 400 בני אדם.

גורמים רשמיים במיאנמר האשימו את החמושים הרוהינגים בשריפת בתים והרג אזרחים, אך ארגוני זכויות אדם וניטור, כמו גם בני הרוהינגיה שנמלטו לבנגלדש, טענו שהצבא עורך מבצע הצתות והרג במטרה להכריח אותם לעזוב.

מלאלה יוספזאי בת ה-20 התפרסמה כשאיש ארגון הטרור טאליבן ירה בראשה בשנת 2012, לאחר שהיא הפכה למטרה עקב קמפיין שניהלה נגד מאמצי הטאליבן למנוע מנשים לקבל חינוך. היא זכתה בפרס נובל בשנת 2014.