בטקס הענקת פרסי מפעל חיים של איגוד אמני ישראל לשנת 2018 יוענקו פרסים ל"גברת הראשונה של התיאטרון הישראלי" גילה אלמגור (78), הקוסמת הראשונה בישראל דליה פלד (65), השחקנית וזמרת דליה פרידלנד (82), השחקן הוגו ירדן (81), הקומיקאי טוביה צפיר (71), הזמר והשחקן יהורם גאון (77), הבמאי והשחקן עודד קוטלר (80), הרקדנית וכוריאוגרפית רות אשל (75) והזמרת שולי נתן (75). פרס מיוחד על תרומה לתרבות יוענק למפיק מיקי פלד (79).

יו"ר אגוד אמני ישראל יענקל'ה מנדל מסר: "תרומתו של כל זוכה ברשימה המכובדת הזאת לתרבות הישראלית היא אדירה. שחקנים, רקדנים, בדרנים וזמרים שיצרו ועדיין יוצרים במשך עשרות שנים ומעשירים את חיינו כאן באינספור רגעי קסם. זו זכות גדולה לקיים את האירוע הזה בכל שנה ולהודות לבכירי האמנים שלנו, וזאת לצד עבודתנו היומיומית לשימור וקידום מעמד האמן בישראל, כך שיקבל את הכבוד וההכרה המגיעים לו 365 ימים בשנה, ולא רק בטקסים ואירועים מעין אלה. ברכות לזוכים".

מאמין בחופש ביטוי מוחלט. עודד קוטלר (צילום: אריק סולטן)

הבחירה בעודד קוטלר (80) לפרס מפעל חיים מגיעה כשנתיים לאחר "נאום הבהמות" השנוי במחלוקת, בו פנה לשרת התרבות מירי רגב ואמר: "…תארי לך גברת רגב, את עולמנו-עולמך שוקט, ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו…לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב". מאז זכה השחקן והבמאי המוערך גם בפרס א.מ.ת. בחסות ראש הממשלה, שהצהיר כי לא יעניק לקוטלר את הפרס.

"יש כאלה שבוחרים לצמצם אדם ואת כל עשייתו לכדי משפט אחד. גם אז, כפי שהבהרתי, הם העדיפו פרשנות מטופשת ושגויה שלא התכוונתי אליה כלל. אבל גם אם נטפלים לביטוי 'אוכלי קש וגבב', הלא חלק מהקברניטים שלנו רואים בו מזון שאפשר להאכיל אותנו, עדיין אני מאמין בחופש ביטוי מוחלט", אמר קוטלר ל-360 לאחר שנודע כי הוא נבחר לקבל את הפרס.

קוטלר הוא ממייסדי פסטיבל עכו, ניהל את פסטיבל ישראל וניהל אמנותית את תיאטרון חיפה ותיאטרון אנסמבל הרצליה. כמו כן זכה בפרס השחקן הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע בקאן בשנת 1967, בפרס כינור דוד, פרס התיאטרון הישראלי ופרסים רבים נוספים.

גם אלמגור, נציגה מובהקת של השמאל, תקבל פרס לאחר חילופי דברים בינה לבין שרת התרבות, בין היתר בטקס פרסי התיאטרון לפני כשנתיים, אז התפרצה לנאום השרה ואמרה כי "שנים אנו מכתתים את רגלינו לפריפריה".

גילה אלמגור (צילום: אריק סולטן )

האירוע, בהנחיית נתן דטנר, יתקיים ביום שני 6.11 בשעה 20:30 בהיכל התרבות פ"ת במעמד ראש עיריית פ"ת מר איציק ברוורמן ואיתי שונשיין סגן ראש עיריית פ"ת. את הערב ינהל מוזיקלית גלעד אפרת.

הענקת פרסי מפעל חיים של אמ"י הינו פרויקט מיוחד שמתקיים מזה מספר שנים ביוזמה והפקה משותפת של מנכ"ל היכל התרבות פ"ת אריה ימיני, עיריית פ"ת ואיגוד אמני ישראל.