1 בספטמבר אינו רק היום שבו יחלו הלימודים בבתי הספר בישראל. בתאריך זה גם יעבור אסטרואיד בקוטר של כ-4 קילומטרים, בנקודה קרובה יחסית לכדור הארץ. מדובר על אסטרואיד, "פלורנס" שמו, שלו היה פוגע בכדור שלנו, הוא היה מכחיד את האנושות. אך הסלע הענקי יעבור במרחק של כ-7 מיליון קילומטרים מאתנו – פי 18 מהמרחק בין הירח לכדור הארץ.

על פי נאס"א, זהו הסלע הגדול ביותר שזוהה עד כה במרחק כל כך קרוב לכדור הארץ, מאז סוכנות החלל האמריקאית החלה לנתר עצמים. ההתרגשות הגדולה מהאסטרואיד הנוכחי נובעת מהעובדה הפשוטה שהפרעה קטנה במסלולו, תביא אותו לקרבה שיכולה להיות מסוכנת עבור כדור הארץ.

המסלול הצפוי של האסטרואיד שאמור לעבור קרוב לכדור הארץ (צילום: AFP)

האסטרואיד זכה לכינוי "פלורנס" על שמה של פלורנס נייטינגייל, האחות הבריטית הידועה שבמאה ה-19 ייסדה את מקצוע הסיעוד המודרני. על פי המומחים, העצם הגדול, שזוהה לראשונה ב-1981, יהיה ב-1 בספטמבר במרחק הכי קרוב שלו לכדור הארץ מאז 1890.

יש לציין כי במהלך המעבר של פלורנס בסמוך לכדור הארץ, האסטרואיד יבהק וניתן יהיה לצפות בו על ידי טלסקופים. מקומות הצפייה הטובים ביותר יהיו אזורי אוסטרליה וניו זילנד, בליל יום שישי הקרוב. גם באירופה יהיה ניתן לצפות בסלע במשך 11 שעות, בלילה של יום שישי אחרי שהעצם יעבור את הנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ. סוכנות החלל האמריקאית צפויה להפעיל כלי מדידה ומכ"מים רגישים במהלך מעברו של הסלע, כדי ללמוד עליו יותר וכדי להבין ממה הוא עשוי.

נושאים קשורים: