35% מבני הנוער בישראל חוו פגיעה כלשהי ברשת בשנתיים האחרונות – כך עולה מסקר שערך איגוד האינטרנט הישראלי לקראת תחילת שנת הלימודים. הסקר נועד לאפיין דפוסי התנהגות ברשת בקרב בני נוער בגילאי 7-18 ובוגרים, במטרה להמשיך ולהעמיד לרשותם כלים להתמודדות עם פגיעות ובריונות ברשת.

על פי ממצאי הסקר, 16 אחוז מבני הנוער שנפגעו דיווחו שחוו שיימינג, 13 אחוז פריצה לחשבון, 9 אחוזים הפצת תמונה מביכה או אישית, 6 אחוזים התחזות ו-5 אחוזים חרם. 17% מבני הנוער הודו כי השתתפו בפגיעה באחר ברשת. 62% מבני הנוער שהשתתפו בסקר דיווחו כי נתקלו בתוכן מיני ברשת ו-42% טענו כי נתקלו בתוכן מיני בפעם הראשונה לפני גיל 12. ראוי לציין כי לא נמצא הבדל מובהק בין נערים ונערות בחשיפה לתכנים מיניים.

אלימות ברשת. "מראה של מציאות החיים שלנו" (צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק)

עוד נמצא בסקר כי 5% מבני הנוער דיווחו כי העלו או שלחו תמונות חושפניות של עצמם – זאת, לעומת 3% מהמבוגרים. 4% מבני הנוער הודו כי הם מחזיקים תמונות מיניות שלהם בסמארטפון, לעומת אחוז אחד בלבד בקרב המבוגרים. 34% מבני הנוער התחרטו על תכנים שהעלו או שלחו ברשת.

הסקר בדק גם את הרגלי הגלישה של הישראלים ומצא כי יותר מחצי מהציבור – מבוגרים וצעירים – גולשים ברשת למעלה מארבע שעות ביום – 58% מבני הנוער ו-51% מהמבוגרים. עבור שתי קבוצות הגיל האינטרנט משמש בעיקר לקשר עם חברים. מלבד זאת, בני נוער נוהגים לצפות בסדרות, לחפש מידע ולשחק ואילו מבוגרים גם קוראים חדשות ועורכים קניות.

אורנה היילינגר, העומדת בראש המרכז לאינטרנט בטוח של האיגוד התייחסה לתוצאות הסקר ואמרה כי "האינטרנט הוא זירה של ידע והזדמנויות, והילדים מתמודדים עם רכישת מיומנויות המתאימות למאה ה-21, גם בהיבט החברתי".

לדבריה, "גילויים של בריונות ברשת כמו שיימינג או הפצת תכנים פוגעניים הן תוצר של ההתנהגות של בני אדם, וזו מראה של מציאות החיים שלנו. אנו קוראים להורים ולסגל המחנכים בבתי הספר להיות פעילים במרחבים בהם הילדים נמצאים, תוך הפגנת מעורבות והכרות עם המתרחש בהם – אך מבלי לפגוע באוטונומיה שלהם ובפרטיותם".

הסקר נערך ע"י מכון שריד, באמצעות פאנל אינטרנטי בקרב כ-1,000 משתתפים מתוכם כ-500 בוגרים, הורים לילדים מתחת לגיל 18, ובנוסף כ-500 בני נוער (בגילאי 7-18) ומייצג את האוכלוסייה היהודית בקבוצות אלו. מרווח הטעות עומד על עד 4.4% ±.