הדיכאון הפך לאחת מהתסמונות הנפוצות ביותר בעולם המודרני. דרך החיים שלנו והלחץ בעבודה גורמים לדיכאון להופיע יותר פעמים. אלא שלא כל האנשים שחווים זאת מתמודדים עם הבעיה שלהם. כעת חברת גוגל נרתמת למאבק בתופעה, והחליטה לסייע לבעלי הסמארטפונים לזהות האם הם סובלים מדיכאון.

בהודעה שפורסמה בבלוג של החברה נכתב שכל משתמש שיכתוב את המילה 'דיכאון', בשירות החיפוש של גוגל, יקבל לסמארטפון שלו שאלון שייסיע לו לזהות האם הוא בעצמו לוקה במחלה המודרנית הזו. זאת בשיתוף פעולה עם האירגון האמריקאי הלאומי למחלות נפש. בנוסף הדף יציע לגולש מעבר לשיחה עם פאנל מומחים שיכול לסייע ותת עצות במסגרת זיהוי של דיכאון.

החברה מציינת כי השאלון סודי ולא יופץ באופן גלוי. כלומר המידע שייאסף יסייע לגורמי המחקר השונים לזהות את המצב כיום בארה"ב, אבל המידע יהיה סטטיסטי ואנונימי בלבד. כדי לתת אמינות למידע, מציינים בחברה כי כל המידע בעמוד המיוחד של הוא מומחים אמיתיים בתחום מהמרכז הלאומי האמריקני למחלות נפש.

המידע יהיה סטטיסטי ואנונימי בלבד. מטה חברת גוגל. (צילום: AP)

השאלון שנקרא PHQ-9 הוא שאלון הערכה עצמית מבוסס מחקרית, שנועד לבצע סינון ראשוני לגילוי תסמינים של דיכאון קליני. גוגל מפנה אל השאלון גם ישירות מעמוד תוצאות החיפוש, באמצעות כפתור: "בדקו האם אתם סובלים מדיכאון קליני". בגוגל מדגישים כי השאלון אינו מחליף אבחון רפואי, וכי הוא נועד בעיקר כדי לייצר דיאלוג אינפורמטיבי בין המשתמשים לבין המערכת הרפואית, ולהניע משתמשים לפעול לקבלת טיפול הולם.

"על פי הסטטיסטיקות של NAMI, לאדם שמתחיל להראות סימנים של דיאון קליני בדרגות שונות, ייקחו לפחות 6-8 שנים עד לרגע בו יפנה לאבחון וטיפול במחלה", נכתב בהודעת החברה. יש גם לציין כי מחקר שפורסם במאי השנה מצא כי אחוז הילדים ובני הנוער בארה"ב שמאושפזים בשל נטיות אובדניות הוכפל בתקופה של כמעט עשור. מבחינה זו הבחירה בגוגל בהקשר הזה, נועדה כדי להנגיש את הכלי האבחוני למשתמשים בצורה פשוטה ומבוקרת, ולספק להם מידע רלוונטי שעשוי לזרז את מתן הטיפול.

נושאים קשורים: