214 אלף ניצולי שואה חיים היום בישראל, עשירית מהם נעזרים בעמותת "עמך" לתמיכה נפשית וחברתית. באופן מפתיע, לפני 20 שנה טופלו רק אלפים בודדים. כיצד מסבירים בעמותה את המספרים?

הנתונים המפתיעים. מספר ניצולי השואה המקבלים תמיכה ב"עמך" (אינפוגרפיקה)

"הורחב מעגל הזכאים אשר הוכרו כניצולי שואה, ובמקביל העמותה נענתה לאתגר ופתחה סניפים נוספים בערים שבהן התגוררו ניצולים רבים", אומרים בעמותה. "גם בעשור האחרון, כולל בשנים האחרונות, מגמת הגדילה נמשכת. הדבר מבטא שילוב של הרחבת הזכאות, כולל ההכרה ביוצאי צפון אפריקה כניצולי שואה, וקשיי ההזדקנות של הניצולים שלעתים גורמים להם להיות מוצפים בזיכרונות מן השואה. אם בצעירותם היו עסוקים בבניית חייהם ובבניין הארץ – משפחה, פרנסה ועוד – בתקופת הזקנה מרבים לחשוב על העבר ועל משמעות החיים. הדבר הוביל לצורך מוגבר ורצון לקבל טיפול נפשי על מנת להתמודד עם העבר.

"רבים מן הניצולים שתקו במשך עשורים רבים, ורק לאחרונה פתחו את סגור לבם. אנו מאמינים שאף פעם לא מאוחר מדיי לתת סיוע נפשי לניצולים, על מנת להקל בסבלם, להפחית את הכאב והאבל שעדיין קיים ולשפר את איכות החיים של הניצולים כיום. בנוסף, לאור גידול במספר הניצולים המרותקים לבתיהם בשל בעיות רפואיות מורכבות וקשיי ניידות, אנשי צוות מקצועיים מתחום בריאות הנפש מגיעים לבתים כדי לתת את הטיפול הנפשי. מדובר באתגר ארגוני גדול אך אנו עושים מאמצים רבים להבטיח מענה מקצועי נגיש, גמיש ורגיש לניצולים אשר דווקא כעת, זקוקים מאוד לסיוע שלנו".

העמותה, שחוגגת בימים הקרובים 30 שנה, הוקמה על ידי ניצולי שואה על מנת להעניק טיפול נפשי, תמיכתי וחברתי לניצולי שואה ובני משפחותיהם. ברשת 15 מרכזים בכל רחבי הארץ, ובה נערכים מעל ל-50 אלף טיפולי בית בבתי הניצולים המרותקים לביתם. בעמותה, אגב, כמעט אלף מתנדבים.

"עמך" קרויה כך מפני שזו הייתה מילת הצופן שבעזרתה יהודים נרדפים באירופה שלאחר השואה זיהו יהודים אחרים, ויכלו לחוש שייכות, ביטחון וקבלה, לתת ולקבל סיוע. כיום, "עמך" היא הגוף הגדול והמוביל בישראל בטיפול בניצולי שואה.

דן ולדמן, מנכ"ל "עמך", לצערנו, ההערכה היא שבתוך כעשור עד שני עשורים כבר לא יישארו ניצולים בין החיים. האם העמותה תפורק?

"'עמך' כיום מטפלת בניצולי שואה מגיל 72 ועוד מעל ל-100 שנה. היום ניצולי השואה הצעירים ביותר הם בתחילת שנות השבעים שלהם. אנו יודעים שהם עוד יזדקקו לנו בתקופת הזקנה, כולל הזקנה המאוחרת, לעוד עשור לפחות בכל אופן, מקימי העמותה לפני שלושים שנה חשבו שהעמותה תפורק כאשר לא יהיו עוד ניצולים חיים. לכן, הוחלט לא לצבור נכסים ולא נרכשו מבנים, אלא עמדו על כך שכל המרכזים יהיו בשכירות. כיום, חברי העמותה מכירים במומחיות העצומה שהצטברה במהלך השנים בקרב הצוות של 'עמך' וכן בצרכים הרבים בקרב אוכלוסיות רבות בישראל אשר מתמודדות עם טראומות ומשברי חיים ולכן הכוונה להעמיד ידע זה לטובת החברה, גם לאחר שלא יהיו עוד ניצולים".

לא צברנו נכסים ולא רכשנו מבנים. דן ולדמן, מנכ"ל עמך (צילום: יח"צ)

מתי הוכרו ניצולים מצפון אפריקה כניצולי השואה?

"בתחילת שנת 2016 הכירו בזכאות של ניצולים יוצאי צפון אפריקה, ביניהם יוצאי מרוקו, אלג'יר ועיראק, שזכו למענק הטבות שנתי ולפטור מלא ברכישת תרופות מרשם הכלולות בסל הבריאות. לאחר ההכרה בהם כניצולים, מספרם גדל בסניפים השונים".

האם עמך היא גם מועדון חברתי, או מטפלת רק במי שיש לו צרכים נפשיים?

"אנו מספקים מענה לצרכים הנפשיים וכן לצרכים חברתיים. רבים נהנים גם מהסיוע הנפשי וגם מהסיוע החברתי, ואנו רוצים זאת כמענה כוללני פסיכוסוציאלי, שכולו מנוהל על ידי אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש".

כמה זה עולה להם?

"92% מהטיפולים הנפשיים, אשר ניתנים למי שהוכר כניצול שואה, משולמים על ידי הגורמים השונים וללא כל עלות למטופל. הגורמים העיקריים הם הרשות לזכויות ניצולי השואה שבמשרד האוצר, ועידת התביעות והלשכה לענייני פיצויים אישיים מחו"ל. חברי מועדון משלמים דמי חברות חודשיים של 60 שקלים. במקרים שאין מימון ויש צורך לטיפול נפשי שהאדם אינו יכול לשלם עבורו, יש ועדת חריגים אשר מאשרת טיפול חינם או במחיר מותאם. נעשים גם מאמצים לסייע לניצולים שלא הוכרו מסיבות שונות, לקבל כעת הכרה".

Nrg3600@gmail.com

נושאים קשורים: