עוד תעודת כבוד לכלכלה הישראלית: חברת התרופות והמחקר קייט פארמה העוסקת בחקר ובטיפולים מבוססי DNA תימכר ב-11 מיליארד דולר לחברת הענק האמריקאית גיליאד סנסייז. החברה מתמחה ברתימת מערכת החיסון של הגוף למלחמה בסרטן, באמצעות ייצור תרופות המותאמות למערכת החיסון של החולה. העסקה תתקיים היום במזומן.

המוצר של קייט פארמה

התרופה שמפתחת קייט פארמה, משתמשת במערכות הגוף עצמן על ידי שינויים בהן ויצירת אפשרות גנטית ללמד אותן להילחם בסרטן. לחברה יש כבר תרופה "על המדף", שתאושר בקרוב על ידי ארגון הבריאות האמריקני. מדובר בקדמת הטכנולוגיה במאבק בסרטן הדם הנפוץ ביותר. יתרונה העצום של התרופה הוא בכך שהיא תרפא 100 אחוז מהחולים, ואין לה תופעות לוואי. לאחרונה ביצעה החברה ניסוי פורץ דרך עם תרופה, שריפאה כשליש מחולי סרטן הדם שהמחלה חזרה אליהם.

חיסון כנגד סרטן (צילום: שאטרסטוק)
תמונת מיקרוסקופ פלורסנטי; תאים סרטניים (צבועים בירוק) שבתוכם אפשר לראות את רוחות הרפאים הננומטריות (צבועות באדום) (דוברות הטכניון)

מייסד החברה ומנכ"לה הוא פרופ' אריה בלדגרין, ששימש גם כדירקטור בטבע. החברה ברובה בבעלות בעלי מניות אמריקניות וגם בבעלות חברת מנורה.

החברה הונפקה בנאסד"ק ב־2014 במחיר של 17 דולר למניה, וגייסה בהנפקה הראשונית 150 מיליון דולר. מתחילת 2017 זינקה מניית קייט ב-210% והיא נסחרת כיום בשווי של כמעט 8 מיליארד דולר.

נושאים קשורים: