חוקרים מאוניברסיטת ניו סאות' ווילס באוסטרליה הצליחו לפענח לוח בבלי מסתורי, שנמצא על ידי הארכיאולוג ששימש את ההשראה לדמותו הבדיונית של אינדיאנה ג'ונס. הלוח המכונה פלימפטון 322, נמצא בדרום עיראק בתחילת שנות ה-20 של המאה הקודמת. מי שמצא את הלוח איש האקדמיה, הדיפלומט וסוחר העתיקות האגדי והצבעוני אדגר בנקס.

מיד עם מציאתו של הלוח הוא הפך לתעלומה, מכיוון שלא היה ברור את מה הוא מייצג. לחוקרים היה ברור שמדובר בלוח חישובים מתמטי, אך הבסיס לחישובים ומה הם מלמדים נשאר בגדר מסתורין במשך שנים רבות. כעת מתברר כי הלוח העתיק ,שנכתב ככל הנראה על ידי אדם בעל רמת משכל יוצאת דופן, מציין יחסים של משולשים ישרי זווית וכללים הנגזרים ממשפט פיתגורס. זאת כאלף שנים לפני ניסוח המשפט על ידי פיתגורס עצמו.

"הלוח שלפנינו מדויק בצורה חסרת תקדים. זוהי עבודה של גאון ענקי שלא רק מכילה עבודה טריגונומטרית מדויקת להפליא אלא גישה אחרת למתמטיקה שרווחה אז בבבל, וששונה באופן מהותי מהשיטה העשרונית שלנו כיום", מסר ד"ר דניאל מנספילד, מבית הספר למתמטיקה וסטטיסטיקה באוניברסיטה, שפענח את הלוח.

שיטת החישוב הבבלית התבססה על המספר 60 ולא על 10, כפי שפועלת המתמטיקה המודרנית. זו בעצם הסיבה מדוע במשך שנים רבות התקשו החוקרים לפענח את הלוח, הוא פשוט פעל לפי מסגרת חישובית שונה משל העולם המודרני. אולם כעת מתברר כי הלוח העתיק והנדיר מייצר חישובים של יחס ידוע במשולש ישר זווית, כדי לברר את שני היחסים הנוספים שאינם ידועים.

"מדובר בכלי חישובי רב עוצמה, שאפשר לבבלים לייצר חישובים לבניית מקדשים ומבנים גדולים אחרים. זאת 1000 שנה לפני שהיוונים המציאו את הטריגונומטריה", מציין ד"ר מנספילד. הלוח הנדיר מצוי היום באוסף של אוניברסיטת קולומביה בארה"ב, והוא מלמד על הידע העמוק של הקדמונים במתמטיקה ובחישובים מורכבים.

נושאים קשורים: