קשה להאמין, אבל אוגוסט כבר מגיע לסיומו וממש בעוד כמה ימים יתפסו ילדים ובני נוער רבים את מקומותיהם בכיתות החדשות – ויתחילו את שנת הלימודים.

אחד הדברים שלא משתנים משנה לשנה הוא הצורך לדאוג לילדים לארוחה הולמת – כזו שגם תהיה בריאה וגם תצליח להשביע אותם למשך היום. ההשלכות האפשריות של תזונה לקויה מתמשכת בקרב ילדים, כוללות סיבוכי גדילה, התפתחות קוגניטיבית ירודה, חסכים תזונתיים, עלייה במחלות כרוניות, וסיכון מוגבר להפרעות אכילה בגיל מבוגר יותר.

כמו כן, מצב זה עלול לעתים להוביל גם לבעיות רגשיות וחברתית כגון הימנעות ממגע, נרפות, וחוסר עניין במשחק או בלימודים. תזונה נכונה במינונים הנכונים, לעומת זאת, תומכת בשינויים שעוברים על הילד ובתהליך הפיכתו מפעוט לילד צעיר. קיים קשר בין תזונת ילדים לבין רמת וטיב התפקוד שלהם בגן ומאוחר יותר בבית הספר, והיכולות שהם מפגינים – ובין היתר הכישורים החברתיים שלהם. אז איזה אוכל כדאי לתת להם לבית הספר? המדריך המלא – לפניכם.

טיפים בנושא כריכים

1. גיוון, אסתטיקה: חשוב להקפיד שהכריך לא רק יהיה טעים ומתובל, אלא גם שייראה נעים לעין ויעורר תיאבון.

2. העדיפו לחם מקמח מלא: הקמח המלא מכיל סיבים תזונתיים שמקורם בקליפות שעוטפות את גרעין החיטה. סיבים אלו אינם מתעכלים אך הם חשובים מאוד לבריאות מערכת העיכול ויכולים להפחית בעיות עיכול כגון עצירות ושלשול. כמו כן הם תורמים להפחתת השמנה, סוכרת ומחלות לב.

3. ממרחים לא מומלצים: המנעו מממרחים לא בריאים כגון ריבות למיניהן, שמכילות צבעי מאכל ועשירות בסוכרים, אך מכילות מעט מאד פרי אם בכלל. בנוסף הימנעו כמובן מכל ממרחי השוקולד למיניהם. מומלץ גם להימנע מגבינות צהובות עתירות בשומן.

4. ממרחים מומלצים: מומלץ למרוח טחינה, שעשירה מאד בסידן, וכן גבינות – שאותן יש להגביל ל- 5% שומן. בכריך כזה יש להקפיד לשלב ירק.

שימו לב: יש גבינות רכות וגבינות קשות יותר כמו צפתית או בולגרית, אותן ילדים מאד אוהבים – ולאלו שרוצים מתוק, אפשר לגוון מדי פעם בממרח שקדים או ממרח חרובים.

5. התוספת המושלמת לכריך: לכו על סלטים כיפיים שילדים אוהבים, כמו סלט טונה או סלט ביצים. בסלטים כאלה חשוב לא להגזים במיונז וכמובן מומלץ להשתמש מיונז קל. את המיונז אפשר בכלל להחליף בגבינה רכה, ותמיד לשלב בסלטים אלו ירקות חתוכים. גם אבוקדו מומלץ מאד ואהוב על ילדים – בין אם פרוס או כסלט.

6. ארוחה אלטרנטיבית לכריך: קחו בחשבון שיש גם ילדים שהכריך המסורתי לא מתאים או לא טעים להם. הם עשויים להעדיף דגני בוקר, מעדן חלב, גבינה באריזה מוקטנת, סלט טונה או ביצים בקופסה, או פשוט ירקות ופירות חתוכים – אשר יכולים לספק לילד אנרגיה באותה מידה ולהשביע, ובטוח עדיפים על ימים שלמים שבהם הוא נמנע מארוחת עשר.

7. קינוח פירותי: לצד הכריך הוסיפו תמיד פירות שטופים או ירקות חתוכים להפסקות הנוספות.

8. בקבוק אישי: חשוב לשלוח עם הילד מים לבית הספר, ולא משקאות ממותקים או מוגזים – ולוודא כי הוא מרבה בשתייה לאורך היום.

חשוב לדעת

מהם הערכים התזונתיים של הכריכים?

2 פרוסות לחם = 140 קלוריות. שימו לב: פיתות, לחמניות, באגטים וחלות הם כפולים בכמות הקלוריות.

כפית שוקולד למריחה = 100 קלוריות, ומדובר בקלוריות ריקות שהן בעיקר סוכרים.

כף גבינה לבנה = 20 קלוריות, ומדובר בסידן וחלבונים החיוניים לגדילת הגוף וחיזוק העצמות.

3 פרוסות גבינה צפתית (50 גר') = 50 קלוריות.

יש גם ילדים שמביאים לבית ספר בורקסים למיניהם ואלו כמובן מאד משמינים. רק לשם המחשה, יחידה אחת של בורקס היא 200 קלוריות אם לא יותר – ועשירה בשומן טראנס ואינה משביעה.

בהצלחה ושנה טובה!

רונית דוייב, מנהלת מדעית באבוט, יצרנית סימילאק איגדה כמה טיפים לכריך המושלם עבור ילדך שיהיה גם טעים וגם בריא.

נושאים קשורים: