בסוף הקיץ, בין סוף החופש הגדול לראש השנה, חוזר לירושלים פסטיבל מקודשת, עם שלל אירועי אמנות שנובעים מהעיר, מושפעים ממנה ומבקשים להשפיע עליה. "אחת ממטרות הפסטיבל היא לשנות את נקודת המבט המקובעת על ירושלים בעזרת מחשבה פתוחה", אומר איתי מאוטנר, שזהו הפסטיבל השביעי והאחרון בו הוא משמש מנהלו האמנותי, לצדה של המנהלת הכללית נעמי בלוך פורטיס.

פסטיבל "מקודשת" 2017 של עונת התרבות בירושלים יתקיים השנה על פני שלושה שבועות, מה-23 באוגוסט ועד ה-15 בספטמבר. התכנייה שופעת אירועים, להלן שש ההמלצות שלנו.

כולנא

התכנסות של לילה אחד אוטופי בלב הלבנט, וליתר דיוק, בגן מיטשל שבו עבר הגבול בין ישראל לירדן, תתקיים חגיגת הופעות שנועדה "להאיר את הטוב המוצלח והיפה מבלי לשכוח את מה שעדין לא כזה".

הפקת המקור המיוחדת "כולנא" מורכבת משלושה חלקים:

המנה הראשונה כוללת הצצה לכל מה שחם במזרח התיכון. המעצב הירושלמי איתם טובול יחשוף את מסע החיפוש האישי אליו יצא כדי למצוא את מעצב האופנה הכי רענן בעמאן, המעצב הגרפי הכי מדויק מטהראן והלהקה הכי נכונה בביירות, אף שהם לא יגיעו לגן מיטשל בירושלים. אולי בשנה הבאה.

המנה המרכזית היא מופע מוזיקלי בערבית ובעברית בהשתתפות נסרין קדרי, דיקלה, כאמל סולימאן, זיו יחזקאל, לונא אבו נסאר, שי צברי, מוחמד מוגרבי ו-Apo and the apostles‏ ובניצוחו של תום כהן המנצח של תזמורת ירושלים – מזרח ומערב (לשעבר האנדלוסית ירושלים) שהוא גם המנהל המוזיקלי של המופע.

לקינוח יתקיים אפטר-פארטי רועש וקצבי שירקיד את הנוכחים עם מוזיקה עכשווית בניצוחו של רם שפינוזה, המחוזק בנבחרת DJ's עדכנית, מחצות ועד שעות הבוקר המוקדמות.

מתי: 7 בספטמבר

איפה: גן מיטשל (סמוך לחוצות היוצר)

מחיר: 70-80 ש"ח

הנחת יסוד

מופע שהוא ניסוי מדעי וניסוי מדעי שהוא מופע.

אמנית הפרפורמנס חוקרת האינטראקציות האנושיות עינת עמיר והפסיכולוג החברתי חוקר ההתנהגות יוסי חסון, יצרו שילוב פעולה ראשון מסוגו עם מיצג אמנותי שהוא ניסוי מדעי, בהנחייתו של פרופסור ערן הלפרין.

למשך עשר שעות יהפוך אולם הספורט של ימק"א לזירת התרחשות. חדריו הפנימיים של מכון הכושר הישן יהפכו למעבדה מאולתרת ומבודדת בתנאי שדה עבור מיצג מחקרי. שאלת המחקר, כמו גם קבוצת הניסוי וקבוצת הביקורת, ייחשפו רק במקום. הרמז שמשחררים היוצרים לקהל: הניסוי תפור על ירושלים וכשהצופים יצאו מהאולם הכל יהיה ברור ונהיר.

מתי: 24 באוגוסט

איפה: אולם הספורט ימק"א

מחיר: 70-80 ש"ח

"הנחת יסוד" (צילום: אביגיל שפרבר ועמית חכמוב)

5 הצעות להמסת גבולות

מסעות דוקו-תיאטרליים מרחיבי תודעה.

בכל אחד מימי מקודשת ייצא מסע ברגל או במיניבוס, מסע יוצא דופן שמשלב אמנות ומציאות ברחבי ירושלים. זו הזדמנות להכיר אנשים שלא ידענו שהם מתהלכים בינינו, לגלות מקומות רחוקים מהעין ונסתרים מהלב ולהיפגש עם המציאות הירושלמית – כפי שמעצבים אותה אותם אנשים הממיסים גבולות מדי יום ביומו. כל מסע הוא עבודת אמנות שנמשך כחמש שעות ובמהלכו המשתתפים מוזמנים להרפתקה מוקפדת ומטופלת ועם זאת לגמרי פתוחה.

מדובר בחוויה אינטימית ואישית, כשהמשתתפים אינם יודעים מראש מיהם ממיסי הגבולות שיפגשו ולאן יקחו אותם, אבל הם נדרשים לתת אמון מלא בממיסי הגבולות המובילים אותם.

ניהול אמנותי: מורן אביב

מתי: בכל יום בין ה-23 באוגוסט ועד ה-15ספטמבר

איפה: מיקומים שונים ברחבי ירושלים

המחיר: 80-120 ש"ח

מעל ומעבר

רוצים לטפס על גגות ירושלים?

פרויקט 'מעל ומעבר' מזמין אתכם להצטרף לסיורי טיפוס וגילוי על גגות מפתיעים במרכז ירושלים ובעיר העתיקה, לצאת למסע גילוי של מרחבים עירונים שרובם נזנח ונשכח. זאת כדי להביט מזווית אחרת על העיר שמתחת ולהתעמק בעבודות אמנות מקוריות שהוצבו על הגגות.

התערוכה מתקיימת בשלושה מוקדים:

1. בניין כלל – עם שלוש עבודות: המרפסת של מוסללה שתפעל באופן מוגבר בכל ימי התערוכה, עבודת אדמה נושמת של שרון גלזברג ועבודת שטיחים של איילה לנדאו שתגדל ותתרחב על הגג הפתוח בקומה ה-14.

2. כיכר ספרא – על כל אחד מהגגות תוצב עבודת אמנות משנת פרספקטיבה ופורצת תודעה. רפרם חדד יחכה למטפסים בתוך שדה חיטה ויכבד אותם באוכל שאותו הוא ייבש על הגג. תום פניני יציב הר געש פעיל ומבוקר שצופה אל העיר העתיקה. ניתן יהיה גם לסטות לגג של בית החולים 'ביקור חולים' ברחוב הנביאים, כדי להאזין לעבודת הסאונד של עלית קרייז.

3. העיר העתיקה – כידוע, החיים על הגג בעיר העתיקה הם חלק מהעבר ההיסטורי ושל ההווה. המשתתפים יוזמנו לישון בעיר העתיקה ולסייר בין גגותיה, להתבונן במיצג הזמני שיבצע גילי אבישר על גג הגגות. הסיור מיועד להרפתקנים.

מנהלים אמנותיים: מתן ישראלי, יהודית שלוסברג ואיתי מאוטנר.

מתי: 23-31 באוגוסט בין השעות 16:00-23:00

איפה: על גגות מרכז ירושלים והעיר העתיקה. מפת הגגות – באתר הפסטיבל

מחיר: הכניסה חופשית

מעל ומעבר (צילום הדמיה: נדב אורן עיצוב נוף)

מצאתי

שחזור חופשי שאינו נאמן למקור של טקס עתיק שהיה נהוג בירושלים ונשכח, במופע מרגש מצחיק ומעורר מחשבה.

אל הבמה הקטנה באמפי של גן הסוס במרכז ירושלים יעלו בזה אחר זה הדוברים ויספרו כל אחד בתורו, על דברים שמצאו או איבדו. המופע מבוסס על מסורת יהודית עתיקה, לפיה על הר הבית ניצבה גם אבן הטוען – שאליה התקבצו בני ישראל בשלוש הרגלים כדי להשיב ולמצוא דברים שהלכו לאיבוד.

"מצאתי", הוא טקס אחד מתוך ארבעה ריטואלים אורבניים מומצאים שתלויים בקהל. בירושלים מתקיימים אין ספור טקסים: לאומיים, דתיים, ציבוריים ופרטיים. טקסים בני 3,000 שנה וטקסים שרק נולדו. ב"טקסים חדשים" רוצה היוצרת מיכל ואעקנין לערבב בין הטקס לבין האמנות ולהציע לירושלים ארבעה טקסים אורבניים חדשים וממוצאים שבעצם הם ארבע עבודת אמנות שונות זו מזו ששואבות מאיכויותיו המחוללות, המטלטלות ומשיבות הנפש של הטקס.

הקהל מוזמן להיות שותף מלא במהלך הטקסים וזוכה לארבע הזדמנויות לעצור את שצף היום יום ולהצטרף לקהילה בה מחוללים את הטקס מחדש.

את המופע מובילה היוצרת והמנהלת האמנותית מיכל ואעקנין, ביחד עם אוהד ורדי.

מתי: 24 באוגוסט בשעה 19:00

איפה: גן הסוס

מחיר: הכניסה חופשית

"מצאתי" (צילום: יאיר מיוחס)

ריצה בים

מופע המתקיים תוך כדי ריצה קבוצתית מאורגנת. כשנקודת הפתיחה היא במתחם התחנה. כאן מקבלים הרצים אוזניות, עושים מתיחות ויוצאים יחדיו לריצה קלה שנמשכת כשעה.

הטקס שמשודר באוזניות הרצים, נכתב על ידי רננה רז. כשאת האימון יעביר בגופו ובקולו היוצר גל פרידמן חבר בהרכב 'ציפורלה' שילווה את הרצים במחשבות על הדת החדשה של הריצה, על ירושלים בעליות ובירידות ועל כושר וכשירות המחשבה.

מתאים לבעלי נעלי ריצה.

מתי: 29-31 באוגוסט וגם ב-5-7 בספטמבר בשעות 18:00-21:00

איפה: מתחם התחנה הראשונה

מחיר: 70-80 ש"ח

למידע נוסף על הפסטיבל ולרכישת כרטיסים.