מיליוני תושבים בארה"ב יוכלו לחזות ביום שני (ה-21 באוגוסט) באחת מתופעות הטבע המרתקות ביותר – ליקוי חמה מלא. מיליוני אמריקאים, וגם תיירים שהגיעו במיוחד לרגל המאורע, יבחינו בשמש נעלמת לאיטה, הופכת להילה דקה ובוערת סביב כתם צל ענק. האירוע המרהיב אמור להימשך שעתיים ו-41 דקות.

ליקוי חמה מלא מסוג זה התרחש בפעם האחרונה בארה"ב לפני כ-40 שנים – ורק ברצועת החוף המזרחי. הליקוי ייחודי משום שהוא הראשון שניתן לראותו אך ורק מארצות הברית, לפחות מאז היווסדה ב-1776. הודות ליוזמה של CNN וחברת וולבו, ניתן לצפות בליקוי באמצעות טכנולוגיית מציאות מדומה. ניתן גם לעקוב אחר השידור הישיר של נאס"א באמצעות האפליקציה של הסמית'סוניאן.

משחר האנושות לא הותירה תופעת ליקוי החמה את בני האדם אדישים, ותרבויות שונות חיפשו הסברים שונים לקיומה. הוויקינגים האמינו בקיומם של שני זאבי שמיים המנסים לטרוף את השמש והירח, הסינים – בדרקון בעל מטרה זהה, הוויאטנמים האשימו צפרדע בבליעת השמש, ואילו הרומאים תלו את האשם בשדים שונים. חלקם האמינו כי על מנת לגרש את הרוע שבלע את השמש יש להרעיש רעש גדול – מגונגים, זיקוקים ועד צעקות, פעמונים ותיפוף על סירים.

360 מעלות: כיצד תרבויות שונות התייחסו לליקוי החמה

המיסטיקנים מייחסים לליקוי חמה סימנים מיתיים שונים, ולא פעם כתות שונות מקשרות בין קיומם של ליקויים לקצו של העולם, לתהפוכות ולשאר אותות ומופתים. עם זאת, מפתיע לגלות עד כמה ליקוי חמה הוא עניין די נפוץ – מדי שנה מתרחשים לפחות שני ליקויי חמה חלקיים וליקוי חמה מלא חל כמעט מדי שנה או שנתיים. רוב הליקויים מתרחשים מעל האוקיינוסים או מעל אזורים שוממים יחסית, ולכן לא זוכים לסיקור תקשורתי.

כיצד מתרחש ליקוי חמה מלא?

ליקוי חמה מלא מתרחש כאשר הירח עובר קרוב מספיק לישר (הדמיוני, א"ג) המחבר את השמש עם כדור הארץ. במצב זה, חלק מאור השמש המגיע לכיווננו מוסתר על ידי הירח, וצל בצורת עיגול מוטל על אזור מסוים בכדור הארץ – ליקוי החמה ייראה רק באזור הזה. בשל העובדה שהשמש היא מקור אור רחב (להבדיל ממקור אור נקודתי), אזור הצל המלא, שאליו לא מגיעות קרניים כלל (אומברה), מוקף באזור של צל חלקי, שאליו מגיעות קרניים רק מאחד מצדי השמש (פנומברה). באזור הצל החלקי השמיים יוחשכו רק במעט.

הכנות בארצות הברית לליקוי החמה שיתרחש מחר (צילום: AP)

כיצד מצליח הירח להסתיר את השמש הגדולה ממנו פי כ-400? התשובה לכך היא מרחקה של השמש מכדור הארץ שגדול גם הוא פי כ-400 ממרחקו של הירח. כך יוצא שאנו רואים את שניהם בזווית ראייה שווה כמעט. מרחקו של הירח מכדור הארץ משתנה מעת לעת, ודי בשינויים הקטנים האלו כדי לשנות במעט את זווית הראייה ואת סוג הליקוי. כשבזמן הליקוי הירח רחוק מכדור בארץ, הוא ייראה קטן מהשמש ולא יצליח לכסות אותה במלואה. בשיאו של הליקוי, השמש תיראה כטבעת זוהרת, והליקוי ייקרא ליקוי טבעתי.

כאשר הירח רחוק מהישר שמש-ארץ, יכול להתרחש ליקוי חמה חלקי. במסגרת הליקוי, השמש אינה מוסתרת במלואה על הירח, ונראית כסהר, שעוביו תלוי בקרבת הירח לישר, בעוד שאזור הצל החלקי תלוי במיקום הצופה על פני כדור הארץ.

רוצים לדעת עוד על ליקוי חמה? היכנסו לאתר סוכנות החלל הישראלית