אחד משיאי סרט האסונות "2012" הוא התפרצות-העל של ה"סופר הר געש" בפארק הלאומי האמריקאי ילוסטון. הר הגעש האדיר, שנמצא בתנומה מתחת לפארק, הוא אחד מהרי געש בודדים בעולם שהתפרצות שלהם עשויה להשפיע על האנושות יותר מאשר פגיעת אסטרואיד גדול.

התפרצות העל של הר הגעש ביילוסטון כפי שהוצגה בסרט "2012"

החשש הזה מוביל כעת את סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א, לתכנן פרויקט שאפתני וחסר תקדים שמטרתו למנוע התפרצות כזו בהר הגעש הענק. זאת על ידי קירור הכמות הענקית של מאגמה וגזים לוהטים שמצויים עמוק בתוך ההר. התוכנית כוללת קידוח עומק אל האזור שבו נמצא החומר הלוהט – והזרמת מים קרים פנימה. הדבר יקרר את המאגמה וגם יאפשר להשתמש בה כדי להפיק אנרגיה.

התוכנית של נאס"א היא לקדוח חור עד לעומק של עשרה קילומטרים ולהזרים מים קרים להר. בנקודת הקידוח תוקם תחנה גיאותרמית שתפיק חשמל מהמים החמים שיתקבלו במהלך התהליך.

עם זאת, בשלב זה מדובר בתכנון בלבד מכיוון שההשפעות של מהלך כזה על החומר שמונע מההר להתפרץ לא ברורות עד הסוף. יש מדענים שטוענים כי הזרמת המים תייצר לחץ על החסם הסלעי, שכרגע מונע מההר להתפרץ, ויהפוך אותו לחלש ושביר יותר כך שהסיכויים להתפרצות או לפליטה עצומה של גזים רעילים יהיו גדולים הרבה יותר.

התפרצות פעם במאה אלף שנים

במקרה שהר הגעש העצום מתחת לפארק הפסטורלי ילוסטון יהפוך לפעיל ותתרחש התפרצות, תיפלט לאטמוספרה כמות אדירה של פחמן דו חמצני, שתעלה את הטמפרטורה הגלובלית. בנוסף, אפר ואבק בכמויות עצומות ייפלטו גם כן ויגרמו להחשכה חלקית או מלאה של כדור הארץ – מצב שעלול להוביל לרעב עולמי בעקבות פגיעה נרחבת ביבולים. זאת מעבר לנזקים הסביבתיים המידיים לאזורים נרחבים סביב ההר, שיכוסו במאגמה ובאפר וולקני ויושמדו.

התפרצויות מסוג זה נדירות ביותר, ועל פי הערכות של מדענים מתרחשת כל 100 אלף שנה. התפרצות העל המתועדת האחרונה שמוכרת למדע התחוללה לפני 27 אלף שנים באגם טאופו באי הצפוני של ניו זילנד.

לאור זאת, ניתן להיות רגועים שיש יש זמן לתכנן את ההתמודדות עם הענק האמריקאי הישן – זאת על פי הערכות הרשמיות של המרכז הגיאולוגי של ארה"ב. עם זאת, מומחי המרכז מעריכים כי הר הגעש ביילוסטון מתפרץ במחזור חיים איטי של אחת ל-600 אלף שנה, וככל הנראה כבר קרוב לתחילת הפעילות הבאה שלו במהלך 1000 השנים הקרובות.

נושאים קשורים: