יותר מיממה חלפה מאז התבטאויותיו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לפיו "ישנם אשמים בשני הצדדים", בהפגנה בשרלוטסוויל וירג'יניה, אך הרוחות בארה"ב ממשיכות לסעור. ליהודים הדמוקרטיים, המהווים את רוב יהדות ארה"ב, הצטרפו בשעות האחרונות גם יהודים המשתייכים לימין הפוליטי, וההתנגדות לדבריו של הנשיא חוצה גבולות, מפלגות ודעות פוליטיות. בכירים בהנהגה היהודית אורתודוקסית ובמפלגה הרפובליקאית תקפו את הנשיא ודרשו ממנו לחזור בו.

מפגינים ניאו נאצים בווירג'יניה (צילום: רויטרס)

בהודעה רשמית שפורסמה אמש (ד') על ידי ארגון ה-RCA, ארגון הגג של הרבנים האורתודוקסים המודרניים, נכתב כי הם "מגנים כל רמיזה ל'שיוויון מוסרי' בין ה'עליונות הלבנה' לבין הניאו נאצים בשרלוטסוויל, ואלה אשר הפגינו נגד המסרים והמעשים הדוחים שלהם".

נשיא ה-RCA הרב אלעזר מוסקין אמר כי "אין שוויון מוסרי. אי-הדחייה החד-משמעית של השנאה והטיית העובדות היא כישלון של מנהיגות שאמורה להיות מוסרית, ומשלהבת את להבות האי-סובלנות והשוביניזם". עוד הוסיף הבכיר כי "בעוד כארגון רבני אנחנו מעדיפים להתייחס לנושאים ולא לאישים, מצב זה עולה על הפוליטיקה המפלגתית, ולכן אנו נוקטים גישה חריגה ומעירים ישירות על דברי הנשיא".

תיעוד מטריד מההפגנות בווירג'יניה: כתבה של אתר Vice News

גם סגן נשיא בכיר שארגון, הרב מארק דראטש, דרש מטראמפ לחזור בו. "אנו קוראים לנשיא טראמפ להבין את התוצאות הקריטיות של דבריו. אנו קוראים לכל המנהיגים של מדינתנו להוקיע את כל הקבוצות אשר מסיתים לשנאה, קנאות, וגזענות".

בקואליציה היהודית-רפובליקנית, הארגון היהודי של מפלגת השלטון, הביעו אכזבה מדבריו של הנשיא. בהודעה שפרסמו נכתב כי "הנאצים, ה-KKK והעליונות הלבנה הם אנטישמים מסוכנים. אין נאצים טובים, ואין חברי הכנופייה (KKK) שהם טובים" הדגישו בתקיפות.

"לשמחתנו, באמריקה המודרנית, הKKK והנאצים הם קבוצות קצה קטנות אשר לא מקובלים על ידי המפלגה הרפובליקנית". אף הם קראו לנשיא טראמפ לחזור בו מדבריו ודרשו מהנשיא "לספק בהירות מוסרית ברורה יותר בדחיית גזענות, קנאות ואנטישמיות", הוסיפו.

הפגנות של ניאו נאצים וחברי KKK באטלנטה (צילום: EPA)
הפגנות של ניאו נאצים וחברי KKK באטלנטה (צילום: EPA)

ובתוך כך, במחקר לחקר הקיצוניות של הליגה נגד השמצה פרסמו הבוקר הוכחות לאנטישמיות במהלך הפגנת הימין הקיצוני בשבת האחרונה. כך, צעדו דוגלי עליונות הגזע הלבן ברחבות כשהם צועקים סיסמאות נאציות ואנטישמיות, סיסמאות גזעניות וסיסמאות הומופוביות. המפגינים הצדיעו במועל יד, הניפו דגלים ועליהם צלבי קרס וענדו בגאווה סיכות עם צלבי קרס. בנוסף, נשמעו צעקות 'זיג הייל' והצהרות כי "היהודים הם בני השטן".

עצרת הימין הקיצוני בארצות הברית (צילום: AFP)
פצועים בהפגנות בוירג'יניה (צילום: Getty Images)

בליגה נגד השמצה מציינים כי מפגין ימני קיצוני אמר לכתב כי "אוהבי היהודים המזוינים ממיתים אותנו בגז" ואחר צעק לעבר יהודי בהפגנה היהודית 'יהודון'". בארגון מסרו עוד כי במאי האחרון הופק דו"ח מקיף שבו הוכח ש-74 אחוזים ממאות הרציחות שבוצעו בעשור האחרון ושנוגעות לקיצוניות בוצעו על ידי קיצוני הימין, זאת לעומת 24 אחוזים שבוצעו בידי קיצונים אילסאמיים ו-2 אחוזים בלבד שבוצעו על ידי קיצונים מהשמאל ולאומנים מקרב הקהילה השחורה.