טליה פרידמן, בתו של שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, עלתה הבוקר (ג'), במסגרת הארגון "נפש בנפש", לישראל. פרידמן, בשנות העשרים של חייה, היא אחת מבין חמשת הילדים של השגריר הפרו-ישראלי, ואף השתתפה עם אביה ואמה תמי בביקור חגיגי בכותל, שנערך לרגל תחילת תפקידו.

"באנו לתת לה חיבוק". השגריר פרידמן ובתו טליה הבוקר, לאחר שעלתה לארץ. (צילום: יוסי זליגר )

פרידמן שימשה כאחות בבית חולים בניו יורק ובוגרת אקדמיה עברית אמריקאית של הפייב טאונס. היא עשתה את דרכה מניו יורק בטיסה מיוחדת יחד עם עוד כ-233 עולים מצפון אמריקה, אשר עשרות מהם עתידים להתגייס לצה"ל.

בתו של השגריר עשתה עלייה. צילום: צביקה קליין

"אנחנו מאוד גאים בבת שלנו", אמר השגריר שקיבל את פני בתו בשדה התעופה בן גוריון. "באנו לתת לה חיבוק. אנחנו מאוד מתרגשים", הוסיף דיוויד פרידמן. לגבי עיסוקה בארץ, אמר השגריר כי היא מתכוונת להמשיך לעבוד כאחות. "זה מרגש לראות את הקשר בין ישראל וארצות הברית שרק מתחזק", סיכם.

מתווספים ל-2,000 עולים נוספים שהגיעו מארה"ב וקנדה במהלך הקיץ. לקראת עלייה לארץ. (צילום: צביקה קליין)
עולים לארץ. (צילום: צביקה קליין)

ח"כ יאיר לפיד, שהגיע לקבל את פניהם של העולים, אמר "מי שעולה לארץ הוא אדם שמקבל החלטה שהחיים לא רנדומאליים, אלא גורל". כמו כן הוסיף לפיד: "ישראל היא לא רק מקום, אלא רעיון. אני מאחל לכם חיים נורמליים בישראל. תחגגו בבר מצוות וחתונות. ישראל לעיתים רועשת או אגרסיבית. אבל לחיים כאן יש משמעות. לא רק חיים חיי יום-יום, אלא חלק ממשהו גדול יותר שהוא לא אפשרי בלעדיכם. ישראל מקבלת אתכם בשמחה. וולקאם באק וולקאם הום".

"וולקאם באק וולקאם הום". יאיר לפיד נואם בפני העולים החדשים מניו יורק. (צילום: יוסי זליגר )

יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי אמר "אני מתרגש כאילו אני עולה בעצמי. 300 אלף עלו דרך הסוכנות. כמה בכו וחשבו על שנה הבאה לירושלים. הגשמתם לסבא וסבתא את החלום. סגרתם מעגל, עליתם לישראל".

עולים חדשים שהגיעו בטיסת נפש בנפש מניו יורק. (צילום: יוסי זליגר )

גם ראש העיר ניר ברקת הגיע לחלוק כבוד לעולים החדשים, ואמר: "ישראל היא מדינת מהגרים. העולים בונים ומחזקים את מדינת ישראל ואת העיר ירושלים. אני נשוי לעולה מדרום אפריקה. תודות לנפש בנפש הקליטה שלכם תהיה חלקה וברגל ימין. בעוד עשרות שנים תאחלו אתם הצלחה לעולים חדשים, כמו שאני עושה היום".

הרב הראשי לישראל דוד לאו אמר לעולים: "אתם כעת עולים. עולים למעלה. אתם מזכירים לנו שהמדינה היא ביתנו. גם אם חם היום או יום לא טוב. אתם בבית. אתם לא עם חברים, אלא עם אחים ואחיות. עם ישראל חי עד מאה ועשרים".

טיסת העולים המיוחדת יצאה לפועל בשיתוף פעולה עם קרן קיימת לישראל, משרד העלייה והקליטה, הסוכנות היהודית לישראל, JNF-USA וגרעין צבר של תנועת הצופים, והם מתווספים ל-2,000 עולים נוספים שהגיעו מארצות הברית וקנדה במהלך הקיץ.

עולים חדשים שהגיעו בטיסת נפש בנפש מניו יורק. (צילום: יוסי זליגר )
עולים חדשים שהגיעו בטיסת נפש בנפש מניו יורק. (צילום: יוסי זליגר )

השגריר דיוויד פרידמן, חבר המפלגה הרפובליקאית ועורך דין במקצועו, ידוע בדעותיו הפרו-ישראליות והיה מנהל קמפיין הבחירות של הנשיא דונלד טראמפ בישראל. באחד מנאומיו אמר כי "לא צריך להתאחד בגלל אויב חיצוני, אלא בגלל מה שמיוחד בעם הזה ובגלל הנס שנקרא מדינת ישראל".

שגריר ארה"ב, אשתו תמי ובתו טליה בביקור בכותל