לאחר שתיאטראות הבימה, הקאמרי וגשר הופיעו פעמים רבות בפני קהל שאינו ישראלי בחוץ לארץ, עושה זאת כעת גם האקדמיה לאמנויות הבמה, שחתמה לאחרונה על הסכם עם התיאטרון הלאומי בקייב על קיום חמש הצגות באולם התיאטרון האקדמי "לייסה" באוקראינה. בהמשך תוצגנה ההצגות גם בעיר חרקוב, העיר השנייה בגודלה במדינה.

באקדמיה הישראלית חיכו במשך תשעה חודשים, עד שמשרד התרבות האוקראיני אישר את העלאת המחזה באולם הלאומי. בסופו של דבר, ההצגה "מכשפה" מישראל נבחרה לפתוח את העונה החורפית באולם.

רגע היסטורי לבתי הספר למשחק בישראל. דים אמור, מנהל האקדמיה לאמנויות הבמה (צילום: רפאל מזרחי)

"זו הפעם הראשונה שבה הצגה של בית ספר למשחק תופיע בתיאטרון רפרטוארי באירופה", אומר בגאווה דים אמור, הבעלים והמנכ"ל של האקדמיה לאמנויות הבמה בתל אביב. "בפרויקט הייחודי הזה ישתפו פעולה תלמידי האקדמיה יחד עם תלמידי האוניברסיטה לתרבות ואמנות בקייב, כאשר האודישנים יתקיימו במקביל בתל אביב ובקייב". למי שתהה איך יתאפשר לערוך חזרות במרחק של אלפי קילומטרים, מגלה אמור: "החלק הראשון של החזרות יבוצע באמצעות הסקייפ".

ההצגה "מכשפה" מבוססת על מחזה בשם VIY שכתב הסופר הרוסי מהמאה ה-19, ניקולאי וסילייביץ' גוגול. היא תוצג ללא מילים כלל, "כך נוכל לקרב בין הקהל הישראלי והאוקראיני", אומר אמור. העלילה נסובה סביב סיפורו של כומר צעיר, אשר מתוך פחד החליט למכור את נשמתו לשטן ולאחר מכן גילה את המוות. הוא עובר לצד השחור, מקבל כוחות על וגורם לכאוס בעיירה. רק המכשפה היא זו שיכולה לנטרל את הכומר, אך יש לה אינטרס שלא לעשות כן. דים אמור, שיביים את ההצגה, מבטיח להכניס אפקטים חדשניים ודעות קיצוניות על מנת לגרום לקהל לשקשק מפחד – בין אם הוא אוקראיני ובין אם ישראלי.

אמור: "זו פעם הראשונה בהיסטוריה של בתי ספר למשחק בישראל, שעולה הצגה בחו"ל שלא במסגרת פסטיבל כלשהו. בחירה זו בשבילי מצביעה על איכות התלמידים ועל בימוי מקצועי. זה באמת רגע היסטורי לבתי ספר למשחק בישראל, ואני שמח שזכינו בכבוד הזה. כתוצאה מההישג, כבר קיבלנו פניות נוספות מרוסיה, בולגריה, פולין וגרמניה".

נושאים קשורים: