המוצר שהזמנתם דרך האינטרנט לא עמד בציפיות? האיכות לא משביעה רצון והפריט לא תואם את התמונה שראיתם באתר? קורה לכולם, וההרגשה היא לא נעימה- גם החזר כספי משפר את מצב הרוח רק חלקית, כי את הזמן שחיכיתם למוצר אף אחד לא יפצה. החדשות הטובות הן, שתוכלו להימנע בקלות מההכזבות. צוות האתר Zipy.co.il חושף טיפים חיוניים לחובבי קניות בחו"ל: מה בודקים לפני שמזמינים? על מה כדאי לשים דגש בתיאור המוצר?

ההמלצות הבאות יעזרו לכם להימנע מטריקים וחיקויים ולבחור בסחורה איכותית באמת.

עור PU או עור מקורי?

הקניות באינטרנט זולות יותר, נקודה. זה תקף גם לגבי מוצרי עור מקוריים. אלא מה, גם כאן מצאו הסוחרים הסיניים דרך לחסוך: השיטה היא לציין שהמוצר עשוי "עור PU", באנגלית – PU Leather. בפועל מסמנות האותיות PU כי החומר הוא סינטטי ורק דומה מבחוץ לעור מקורי. לעור הסינטטי חסרות הסגולות של העור האמיתי, לכן מחיר המוצרים העשויים ממנו עשוי להיות נמוך ממחיר מוצרי עור מקורי.

קניות באינטרנט (SXC)

שימו לב לשם המוצר ולתיאורו – האותיות PU עלולות להופיע בכותרת שבראש הדף. לחילופין, אם המוכר חש תחמן מדי, יופיעו האותיות בתיאור המוצר, במקום לא בולט לעין.

כדאי לציין שעור PU עצמו הוא חומר נפוץ ועצם העובדה שהמוצר עשוי מעור סינטטי לא בהכרח אמור לשלול את הקנייה. למרות שעור PU פחות איכותי מעור מקורי, צרכנים בארץ ובעולם רוכשים מוצרי עור סינטטי, בעיקר בשל מחירם, ונהנים מהרכישה.

כסף טיבטי או כסף סטרלינג?

את כסף הסטרלינג כולם מכירים – סטרלינג 925 הוא תקן איכות עולמי ונפוץ. פירושו שהסגסוגת מכילה 92.5% כסף ו-7.5% מתכות אחרות. בעוד שכסף סטרלינג הוא הכסף ה"מקורי" שכולנו מכירים ואוהבים, מה קורה עם כסף טיבטי?

הכסף הטיבטי (Tibetan Silver), המכונה גם "שבתי", הוא למעשה לא כסף. תוכן הסגסוגת של הכסף הטיבטי עשוי להשתנות מיצרן ליצרן ורוב הזמן לא מכיל כסף כלל. הדבר המשותף היחידי בין כסף מקורי לטיבטי הוא המראה החיצוני – תכשיטי כסף טיבטי די דומים לאלה מכסף אמיתי.

האם לשלול רכישת מוצרי כסף טיבטי? אם אתם נחושים לענוד כסף מקורי בלבד, התשובה היא כן. עם זאת, הכסף הטיבטי עולה הרבה פחות, נראה כמו כסף רגיל וגם לא משחיר עם הזמן – סיבה טובה להזמין תכשיט מכסף טיבטי לא בגלל ערך החומר אלא בשל הנוי החיצוני.

משלוח "חינם". לא ממש

אנו הישראלים אוהבים משלוח חינם (טוב, מי לא). חלק מהמוכרים מכירים את האפקט המכשף של המילה "חינם", ומנצלים אותו לטובתם. בפועל, המחיר של המוצר עלול לכלול בתוכו את עלויות המשלוח.

אמנם התופעה אינה נפוצה מדי. מרבית המוכרים באיביי או עלי אקספרס פועלים בכנות ומציינים את מחיר המשלוח בנפרד. המלצה אם המשלוח הוא ללא עלות, אך מחיר המוצר מרגיש לכם מופרז, עיינו ברשימת מוצרים דומים שמופיעה בכל עמוד מוצר. ייתכן ותמצאו את אותו המוצר בעלות נמוכה יותר, גם אם המשלוח לא יהיה חינם.

הלבשה, הנעלה ובגדי תינוקות

בהזמנת נעליים דרך אמזון או ממוכר אמריקאי באיביי, בחירת מידה הנכונה היא לא אתגר. השאלות עלולות לצוץ דווקא בעת הזמנה מסין – למרבית הסינים מבנה גוף צר, והמידות של סין לא תמיד מתאימות לקונים ממדינות אחרות, כולל ישראל. כך למשל, אם מידת הנעליים שלכם היא 38 וברצונכם להזמין זוג נעליים בעלי אקספרס, יש סיכוי טוב שתצטרכו לבחור במידה 39 או אף 40. תקף גם לגבי הלבשה תחתונה ועליונה.

הדרך המקובלת והנפוצה בהזמנת הלבשה והנעלה דרך האינטרנט היא למדוד את חלק הגוף הרלוונטי ולבחור את הפריט על סמך התוצאות שהתקבלו. מרבית המוכרים מפרסמים טבלאות מידה בעמודי מוצר, שם תוכלו לראות מהי המידה המתאימה לכם.

ומה קורה עם בגדי ילדים? אותו סיפור, רק שכדאי לקחת בחשבון שילדים בגיל הרך נוטים לגדול מהר. לכן מומלץ להתחשב בזמן המשלוח ולהזמין את הפריט כשהוא גדול במידה או שתיים.

האם המוכר אמין?

אפשר לחלק אלף עצות, וכולן תהיינה לשווא אם לא תיקחו בחשבון את אחד הגורמים המרכזיים – המוניטין של המוכר. מחלקות הגנת הצרכן של החנויות עושות עבודה למופת אם מתברר שהמוכר רמאי, אולם עדיף למנוע שריפה מלכבות אותה אחר כך.

איך זה עובד? השיטה פשוטה להפליא: ככל שאחוז התגובות החיוביות של הקונים גדול יותר, כך תדעו שאפשר לסמוך על המוכר הספציפי ושהמוצר יגיע שלם ובזמן. בקרב הקונים באינטרנט נהוג לבצע רכישות ממוכרים אשר אחוז התגובות החיוביות שלו לא יורד מתחת ל-97% (מה שאומר ש-97% מהקונים מרוצים מהשירות של אותו מוכר).

דבר נוסף שמומלץ לקחת בחשבון הוא כמות הזמנות שסיפק המוכר – אם המספר גבוה, מדובר במוכר ותיק וממוסד. יחד עם זאת, מספר הזמנות נמוך לא בהכרח אמור להרתיע אתכם. רוב הסיכויים שמדובר במוכר בתחילת דרכו, וההזמנה דרכו תהיינה בטוחה. עדיין, אנו ממליצים להימנע מקניות יקרות מדי אצל מוכרים מתחילים.

הכותב הוא מייסד ושותף באתר זיפי