אליפות העולם הכדוריד האחרונה, שנערכה לפני כשנה וחצי, הציגה לחובבי הענף את נבחרת קטאר, מארחת הטורניר. הקטארים העפילו לגמר, ושם נעצרו על ידי צרפת (25:22) שלמעשה הצילה את איגוד הכדוריד העולמי ממבוכה רבה. הסיבה: בנבחרת מהמדינה העשירה מאוד במפרץ הפרסי לא ממש היו שחקנים קטארים בסגל. 

מה כן היה בה? כמעט 100 אחוזים כדורידנים מתאזרחים מרחבי אירופה, אפריקה והאיים הקריביים. הפעם, באולימפיאדת ריו, עיני כל העולם כבר חזו בתמונה הלא רגילה הזו, שבה נבחרת שמייצגת מדינה מוסלמית מתמודדת במשחקים עם שחקנים שנולדו בסרביה, מונטנגרו, צרפת, קובה, בוסניה, סוריה, ספרד ומצרים, ורק שניים-שלושה שחקנים שנולדו בקטאר, שלא מהווים פקטור משמעותי בנבחרת.

קטאר הוגרלה לבית א' בטורניר האולימפי עם צרפת, דנמרק, קרואטיה, ארגנטינה ותוניסיה. היא ניצחה את הקרואטים 23:30 בסיבוב הראשון, אבל שלשום הובסה 35:20 על ידי הטריקולור, שמחפשים מדליית זהב שלישית ברציפות אחרי בייג'ין ולונדון. רק לאחר המשחק הזה קיבלה המפסידה תשומת לב רבה ונושא ההתאזרחות עלה.

חשוב לציין, קטאר לא עוברת על התקנון. על פי חוקי איגוד הכדוריד העולמי, שחקן יכול לעבור לייצג מדינה אחרת אם חלפו שלוש שנים מאז שיחק במדינתו הקודמת.

כך נוצרה הכלאה של שחקנים ותיקים וצעירים שלא מצאו את מקומם בנבחרות האם (כמו השוער הוותיק דניאל סאריץ' הסרבי והמקשר זרקו מרקוביץ' ממונטנגרו), מכיוון שהמגוון הרבה יותר רחב והתחרות עזה.

קטאר, מדינה שכסף לא חסר בה, הציעה הצעות מפתות ויצרה לעצמה נבחרת לא רעה, התנאי היחיד היה שהשחקנים יעברו לשחק בליגה שלה. "אף אחד לא רוצה לדבר על אזרחות, רק לשחק כדוריד", אמר סאריץ' והוסיף במגננה, "מה יש באירופה שאין בקטאר, שבה תמיד יש שמש ונעים".

מי שביטא במפורש את חוסר שביעות רצונו מהסגל הקטארי היה ולנטיין פורטה הצרפתי, שאמר לאחר המשחק: "נהנינו מאוד לנצח אותם, במיוחד במשחקים האולימפיים, שבהם צריך לייצג את המדינה ואת הרוח הספורטיבית".

שאר שחקני צרפת העדיפו לא להתייחס לנושא המורכב, שכעת אי אפשר עוד להתעלם ממנו.

כל התכנים הכי מעניינים – בעמוד הפייסבוק שלנו