האם השחקנית עינת ויצמן ("הפוך") קוראת לחרם על ישראל? בפוסט שכתבה השחקנית בפייסבוק, היא מגיבה לפוסט של איש התיאטרון, פרופ' גד קינר, על הצלחתה של הצגה בה שיחקה בעבר בכנס תיאטרון בספרד, אך טוענת כי לצד ההצלחה יש כישלון: אף אחד מנציגי המדינות שהשתתפו בכנס לא שקל להפסיק את שיתוף הפעולה עם ישראל.

בפוסט כותבת ויצמן: "גד קינר כותב על הצלחת ההצגה 'בושה: טוקבקים על תיאטרון' בכנס התיאטרון הבינלאומי בספרד. אני שותפה לשמחת ההצלחה אבל חייבת לומר שלצד ההצלחה מונח כישלון מפואר. ציער אותי לקרוא שאף לא אחד מנציגי המדינות המודעים למשטר האפרטהייד וששמעו על סגירתו של תיאטרון אל מידאן, על פסילתה של ההצגה 'אסירי הכיבוש' ועל הרדיפה הפוליטית של אמנים לא העלה על דעתו להפסיק את שיתוף הפעולה עם ישראל".

"מתנגדת נחרצות לשימוש באמנות כדי לייצר דימוי חיובי, ליברלי של ישראל". עינת וייצמן (אמיר מאירי )

ויצמן מוסיפה כי היא "מתנגדת נחרצות לשימוש באמנות כדי לייצר דימוי חיובי, ליברלי של ישראל. אלו הייתי משתתפת בכנס הייתי קוראת להפסקת שיתוף הפעולה עם מוסדות תרבות ואמנות ישראלים. כיצד משתתפי הכנס מסבירים לעצמם את הנכונות לשתף פעולה עם מוסדות ישראלים כגון 'חשיפה בינלאומית' שמקבלים מימון ממשרד החוץ ונועדו לצרכי הסברה והלבנה של פשעי האפרטהייד? זה המקום לציין שמעולם לא הסכמנו, גם בכנס זה, לקבל אף לא אגורה ממשרד החוץ או מכל מוסד מדינתי אחר".

בתגובה לפוסט מנסה קינר להסביר לויצמן: "ההתרשמות שלי הייתה שמשתתפי הכנס, כנראה שלא במודע, עושים הפרדה מוחלטת בין הממשלה הרעה, שאת מהלכיה לא רק שאינם מקבלים, אלא גם לא מבינים את ההיגיון שבהם, לבין העם הישראלי, ועל אחת כמה וכמה, האמנים הישראליים. ההבחנה (המשתמעת) שאת עושה בין החרמת הממסד הפסטיבלי והתאטרוני המשרת את מדיניות הממשלה, לבין האמנים, אינה נתפסת על ידם".

פרופ' גד קינר (צילום: קוקו)

שי גליק, מנכל ארגון "בצלמו" מסר: "זכותה של השחקנית לתמוך בחרם, אך חובתה של המדינה לא לממן בשום דרך את מי שלחם נגדה. אני קורא למשרד התרבות להבהיר לכל מוסדות התרבות בארץ שהוא לא יממן שום מוסד שעובד עם עינת ויצמן, או כל אמן תומך ומקדם חרם טרור או כל הסתה אחרת. זכותה של עינת לקבל מימון מאונסק"ו או מכל גוף ערבי אחר, אבל לא מכספי משלם המיסים הישראלי".

נושאים קשורים: