סוכנות החלל האמריקאית נאס"א פרסמה השבוע מכרז לתפקיד שמטרתו העיקרית היא הגנה על כדור הארץ מפני זיהומים של בקטריות וחיידקים מכוכבים אחרים והגנה על החלל מפני מילוי בפסולת חלליות.

השכר השנתי של העובד יעמוד על כ-187 אלף דולר לשנה פלוס הטבות, והוא יכלול פיקוח על כל הפעילות של הסוכנות בחלל. כלומר, דאגה לכך שחלליות שחוזרות לכדור הארץ יחוטאו, כך שלא יביאו עמן חומר ביולוגי. כמו כן, תהיה יהיה באחריותו לבדוק באופן מעמיק משלחת מחקר לחלל, כדי לדאוג שזו לא תזהם את המרחב הבין כוכבי של מערכת השמש, שכבר כיום מלא בפסולת.

מניעת החזרת חיידקים ובקטריות לכדור הארץ. חללית אוריון נאסא (AFP)

הרקע לתפקיד הוא דאגה גוברת של הסוכנות, על רקע שורת התגליות שלפיהן ישנה אפשרות לקיום חיים בעבר ואולי בהווה בכוכב הלכת מאדים, וכן העלייה בסיכויי מציאת חיים מקרוסקופיים בחלק מהירחים במערכת השמש.

המשרה המוצעת היא לשלוש שנים עם אופציה להארכה של שנתיים נוספות והיא מוגדרת באתר הסוכנות כ"המשך מחקר החלל, כדי למנוע תהליך של זיהום החלל סביב כדור הארץ וכן מניעת הבאת חומרים זרים לכדור הארץ עצמו". מאז 2014, כיהנה בתפקיד קתרין קונלי שבקרוב תעבור כרגע למחלקה אחרת בסוכנות החלל ותעסוק בביטחון ובטיחות המשימות השונות של סוכנות החלל.

"סיכוייו של רובוט או של חללית להזדהם בעולם זר בחומר ביולוגי עומדים על אחד לעשרת אלפים", הסבירה קונלי. "זו לא רמת סיכון גבוהה במיוחד אבל גם לא מדובר בסכנה רחוקה שלא צריך לתת עליה את הדעת ולכן המשרה הזו מאד נחוצה".

אבק כוכבים (צילום: נאס"א)

תפקידו המרכזי של קצין ההגנה הבא יתרכז בעיקר במשלחת החקר לירח אירופה שאושרה לאחרונה על ידי הקונגרס האמריקאי. החללית שתשוגר אל הירח תמפה אותו לעומק ותבחן האם ניתן ליישב עליו בני אדם. בהקשר לכך, קצין ההגנה אמור לתכנן תרחיש שבו החללית תתרסק על הירח ולתכנן את המצב הקיצוני הזה כך שהפגיעה בירח ובסביבתו תהיה מינימלית.

בתנאי הסף לתפקיד נדרש המועמד להיות עובד מדינה אמריקאי עם תואר מתקדם במדע, הנדסה או מתמטיקה. כמו כן נדרשות יכולות דיפלומטיות, בשל שיתופי הפעולה הרבים של נאס"א עם סוכנות החלל האירופית וכן עם גורמי חלל אחרים בעולם. המועמד גם יידרש לנסיעות רבות וחשאיות בעולם כשהסיווג שלו יהיה סודי ומעלה וזאת בנוסף לעבודת משרד מתמדת.