נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ השביע הערב (ב') את ראש הסגל החדש שלו, הגנרל לשעבר ומזכיר לביטחון המולדת ג'ון קלי. "הוא יעשה עבודה טובה, אין לי ספק", אמר הנשיא לאחר ההשבעה. טראמפ הודיע על בחירתו בקלי, שיחליף את ריינס פריבוס שפוטר לאחר שישה חודשים בתפקיד באמצעות ציוץ בטוויטר.

טראמפ הביא את קלי, גנרל בדימוס בחיל הנחתים, לאחר שבוע בו הוא נכשל בהעברת החקיקה המבטלת את רפורמת הבריאות של ברק אובמה. קלי צפוי להביא גישה יותר ממושמעת לבין הלבן. זאת לעומת פריבוס שלא הצליח להשתלב עם סגנון הניהול הבלתי מסורתי של טראמפ, והתמודד עם קשיים במשך ששת החודשים בתפקיד.

הנשיא הציג את ראש הסגל החדש שלו בחדר הסגלגל. הוא שיבח אותו במהלך ישיבת הקבינט על כהונתו כמזכיר לביטחון המולדת. "במצב כה שנוי במחלוקת, היו מעט מאוד ויכוחים על הבחירה, וזה מדהים בפני עצמו", אמר טראמפ על בחירתו בקלי.

"הוא יעשה עבודה טובה, אין לי ספק", טראמפ וקלי. (צילום: AP)

טראמפ מקווה שקלי, שכיהן בראש המחלקה לביטחון המולדת ונשלח שלוש פעמים לעיראק, יביא עמו משמעת לבית הלבן. "הוא באמת היה כוכב אמיתי בממשלי", צייץ הנשיא ביום שישי, כשהכריז שהמזכיר הנוכחי לביטחון המולדת ייכנס לתפקיד נוסף, ובה בעת הודיע שראש הסגל הקודם ריינס פריבוס עוזב.

כמזכיר לביטחון המולדת קיבל קלי את הובלת כמה מההחלטות המדיניות השנויות ביותר במחלוקת של טראמפ, כולל הוראותיו הביצועיות שמבטלות את חלוקת הפליטים והאיסור הזמני על כניסתם לארה"ב של מבקרים מכמה מדינות בעלות רוב מוסלמי. הוראות אלה נחסמו על ידי בתי המשפט, וממתינות להכרעת בית המשפט העליון בסתיו הקרוב.

פוטר באמצעות ציוץ בטוויטר, טראמפ ופריבוס. (צילום: AFP)

לקלי יש גם ייחוד עצוב במיוחד: הוא הקצין הבכיר ביותר שאיבד את בנו בקרבות של הצבא האמריקאי בעיראק או באפגניסטן. בנו של קלי, סגן רוברט קלי, נהרג בנובמבר 2010 באפגניסטן. קלי האב פרש מהצבא בשנה שעברה, וסיכם תפקיד בן שלוש שנים כראש הפיקוד הדרומי של צבא ארה"ב, שסביבו התחולל חלק מהדיון הסוער ביותר על כישלונו לבסוף של ממשל אובמה לסגור את מתקן המעצר בגואנטנמו.

נושאים קשורים: