"הונגריה מאירה לי מזל", אמר יונתן קופלב באופטימיות לפני הגמר, כשהוא מתייחס למדליית הזהב באליפות אירופה של 2012 בדברצן. אחרי תוצאת השנה בעולם בשנה שעברה אולי היו לו ציפיות להפתיע, אבל הוא היה איטי במאית השנייה מחצי הגמר וסיים שמיני ואחרון בגמר ה־50 מטר גב עם 24.85 שניות. קאמיל לאקורט הצרפתי זכה באליפות עולם שלישית ברציפות כשעצר את השעון על 24.35 ש', בפער די מרשים מג'וניה קוגה היפני (24.51 ש') ומאט גריברס האמריקני (24.56 ש').

הפתיחה של קופלב היתה מעט טובה יותר משלשום, אבל הוא סיים חלש. השרידות היא המפתח שלו לעתיד – במיוחד עם הרצון להשתתף בטוקיו ב־100 מ' גב. "באמריקה המשחקים האולימפיים הם הפוקוס ולא תמצא שחיינים שמתרכזים ב־50 מ' גב. הוא יצטרך לעבוד על הסיבולת", אמר המאמן הלאומי דייב מארש.

צריך להעריך את לאקורט, כי אם האליפות גילתה לנו משהו זה ששום פייבוריט אינו חסין. זה נכון ברמת הספורטאי הבודד – קייטי לדקי נתפסה לא מוכנה בהפסד לפלגריני. זה נכון ברמה הלאומית – אוסטרליה האדירה פשוט נמחקה פה, משבע מדליות זהב בקאזאן לזהב בודד. התופעה פסחה על ארה"ב כמדינה עם 17 מדליות זהב בשחייה – שש הבאות אחריה גם יחד לקחו 18.

מבין המדינות האחרות, איטליה הרשימה עם ניצחון כפול במשחקים הארוכים לגברים. יפן, בהכנות לטוקיו, זכתה בשש מדליות (כולן לגברים), ללא זהב, אבל רק אחד הזוכים מבוגר מ־23.

המארחת הונגריה היא סיפור מעניין. האליפות אמורה היתה להיערך ב־2021 והוקדמה בגלל פרישת גוואדלחארה המקסיקנית, והשנתונים שהושקע בהם כסף גדול עוד לא הבשילו. עם זאת, ברביעיית השליחים שזכתה בארד היה נאנדור נמת' בן ה־17. כריסטוף מילאק הדהים עם כסף בפרפר באותו הגיל. אנה קשיי שחתה שני גמרים בגיל 15.

שאלתי את קטינקה הוסו לאחר ניצחונה הערב ב־400 מ' מעורב אם לצעירי ארצה יש מלבד הכישרון את החוסן וההתמדה שעשו ממנה ומלסלו צ'ה שחיינים אגדיים. התשובה היא כנראה כל התורה: "הכישרון קיים והוא גדול. אנחנו מדינה קטנה, ואם אין להם את החוסן שישלים את הכישרון, התפקיד שלנו הוא להראות להם את הדרך".

לגבי האפשרות שתתרכז רק במשחי המעורב – באליפות היא שחתה שישה משחים והוסיפה לדאבל במעורב "רק" עוד כסף וארד – ענתה: "אני אוהבת לשחות, ואם אני יכולה לצבור מדליות עבור הונגריה אני אעשה הכל".

לילי קינג מארה"ב ניצחה ב־50 מ' חזה וקבעה שיא עולם של 29.40 ש'. שנה אחרי הפסד כואב בריו, השלים צ'ייס קאליס דאבל במשחי מעורב עם ניצחון בזמן 4:05.90 דקות, שיפור לשיא האליפות שנקבע על ידי מייקל פלפס בחליפה.

שרה שוייסטרם היתה איטית בשתי מאיות משיא העולם שלה יום קודם – הפעם רק 23.69 ש', אבל זה הספיק לזהב שלישי באליפות ב־50 מ' חופשי.

ארבע מדליות כסף ביומיים, שלושה בשחייה ואחת בכדורמים, קצת תסכלו את המארחים, אבל הוסו שמה לכך סוף עם ניצחון קל ב־400 מ' מעורב (4:29.33 ד'). רחוק מהשיא העולמי שלה, אבל גם רחוק ממירייה בלמונטה הספרדייה, שסיימה שנייה.

גרגוריו פלטריאנרי האיטלקי שרד מלחמה במיכאליו רומנצ'וק מאוקראינה וניצח במרוץ ל־1,500 מ' חופשי עם 14:35.85 ד'. במסיבת העיתונאים הבטיח פלטריאנרי לנסות להדהים את העולם בטוקיו ולהיות הראשון לזכות ב־1,500 בבריכה ובשחייה במים פתוחים. האמריקנים סגרו את האליפות עם ניצחונות ב־4×100 מעורב לשני המינים. הם הקדימו את יפן ורוסיה בין הגברים עם 3:29.66 ד', ואת סין וקנדה בין הנשים עם 3:55.95 ד'.

נושאים קשורים: