אחד הכללים הראשוניים שכולנו לומדים על מערכת השמש הוא שכל כוכבי הלכת במערכת סובבים סביב השמש. אלא שמתברר כי עיקרון זה אינו נכון בנוגע לכוכב הלכת צדק, או במילים אחרות, תשכחו את כל מה שלמדתם בבית הספר על המבנה של מערכת השמש.

כוכב צדק לא נע סביב השמש:

אמנם זה נכון שבדרך כלל בחלל אובייקט קטן מסתובב סביב אובייקט גדול, אך שני גרמי השמיים נעים בפועל סביב נקודה אחת המשותפת לשניהם.

על פי רוב בגלל המסה העצומה של השמש, כוכבי הלכת מסתובבים סביב נקודה אחת המצויה בקרבת הליבה של השמש. למשל, המסה של כדור הארץ היא 0.000003 מזו של השמש ולכן הנקודה שסביבה נעים שני הכוכבים, השמש וכדור הארץ, היא כמעט במרכז הליבה של השמש.

עקרון זה קיים במערכת השמש שלנו ביחס לכל הכוכבים שנעים בעצם סביב השמש, חוץ מכוכב אחד שהמסה שלו היא כל כך גדולה עד שנקודת הכובד המשותפת לו ולשמש נמצאת קצת מחוץ לשמש. הכוכב הזה הוא כוכב צדק שהמסה שלו גדולה בהרבה מהמסה של שאר כוכבי הלכת, השביטים וחלקי הסלעים שבמערכת השמש שלנו.

אז אמנם גודלו של צדק הוא 0.001 מהגודל והדחיסות של השמש, אך עדיין מדובר במספיק מסה עד שנקודת הכובד המשותפת לו ולשמש היא במרחק של כ-50 אלף ק"מ מפני השמש.

נושאים קשורים: