הקיץ כבר כאן, גם החופש הגדול, ורבים מאתנו נופשים מעבר לים. מתברר גם כי חופשות אקזוטיות ומסעות עסקיים, עשויים לגרום לנו לגלוש אפילו יותר און-ליין. חברת Expedia ציינה לאחרונה כי שיתופים והתהדרות בנסיעות שלנו ברשתות החברתיות הפכו לחלק אינטגרלי מהחוויה.

אנשים בחופשה נמצאים על הכוונת (צילום: EPA)

במילים אחרות אנחנו רחוקים מלנסוע מעבר לים כדי "להתנתק" – להיפך, אנחנו מתחברים כמה שיותר מהר ל- WiFi הקרוב וממשיכים בעבודתנו ובחיינו כרגיל. רובנו גם נעדיף להישאר מחוברים. על פי חברת Ofcom, כמעט שני שלישים מאתנו (59%) מחוברים למכשירים ניידים וממשיכים לבדוק את האימייל, להעביר כספים או לצפות בתכניות הטלוויזיה האהובות עלינו מכל מקום בעולם.

ההרגלים הדיגיטליים הללו הפכו לשגרתיים, עד שאפשר בקלות להפוך לשאננים בזמן הנסיעה, אבל ישנם כמה איומי סייבר משמעותיים שאנחנו פשוט לא יכולים להרשות לעצמנו להתעלם מהם. שושי ליבוביץ, מנהלת פעילות ישראל יוון וקפריסין ב-F5, מעניקה כמה עצות לשמירה על בטיחות המידע שמספקת הונאות נסיעות וגניבת זהויות:

ב-2016, נוכלי רשת גנבו קרוב ל- 7.2 מיליון יורו מכ-6,000 נופשים ונוסעים תמימים, כך על פי ABTA ומשטרת לונדון. מספר האירועים עלה כמעט ב-20% שנה אחר שנה, כאשר רוב סוגי הנוכלות היו קשורים בכרטיסי טיסה, הזמנת מקום לינה און-ליין ומכירות יחידות נופש בבעלות תקופתית ("טיים שייר"). בנוסף הזמנת נסיעות און-ליין כוללת את אותם איומים הקיימים בכל עסקת און-ליין, כאשר האקרים מחפשים אחר פרטים אישיים ופיננסיים.

חשוב לנקוט באמצעי זהירות כאשר משתפים את הפרטים הללו, אפילו כאשר עושים זאת באתר אינטרנט ידוע או כאשר מעבירים כספים לאיש קשר ידוע. בין היתר יש לוודא כי האתר מאובטח (כלומר מתחיל ב- http:// ויש בו סימול מנעול במסגרת חלון הניווט) ולהשתמש בסיסמה חזקה, ששונה מכל החשבונות האחרים.

רמת אבטחת הרשת האלחוטית במדינות העולם (קספרסקי)

התחברות לרשתות לא מאובטחות

כאשר אנחנו נוסעים, אנחנו נמצאים בטריטוריה לא מוכרת, מנווטים את דרכנו בסביבה ומנסים להתגבר על מחסומי שפה כאלו ואחרים. אם כל מה שסביבנו כבר שונה לחלוטין, קל יותר לשכוח חוקי אבטחה בסיסיים ולהתחבר עם המכשיר שלנו ל-WiFi לא מוכר. נוסעים חייבים להיות זהירים במיוחד מרשתות בלתי מאובטחות, במיוחד כאלו שקיימות בנמלי תעופה או בלובי של מלונות, אשר מציעים גישה מהירה ללא סיסמה.

כניסה לרשת לא מאובטחת מאפשרת להאקרים לפרוץ לכל דבר החל מקריאת אימיילים אישיים ועד השגת סיסמאות. היא יכולה גם לספק להם כלים להעברת נוזקה זדונית. באסיה, קבוצת ההאקרים Darkhotel השתמשה בטכניקה זאת על מנת לטרגט מנהלי עסקים המבקרים במלונות פאר. כאשר הקורבנות התחברו ל-WiFi של המלון, קיבלה את פניהם הודעת "פופ-אפ" שמבקשת מהם להוריד עדכונים לתוכנה פופולארית כמו Adobe או Windows Messenger. האישור שנתנו הקורבנות לכך הוביל להדבקה בנוזקה ולגניבת מידע מהמכשירים שלהם.

מכשירים ומידע על הכוונת של גנבים

נסיעה עם מגוון טלפונים, טאבלטים ומחשבים ניידים, יכולה להעלות את הסיכוי לגניבה. הפושעים כבר לא רודפים אחר ההתקן עצמו – המידע שיש בו הוא בעל ערך גדול יותר. האקרים מחפשים מידע, דוגמת סיסמאות כניסה לחשבונות בנק. הם עשויים אפילו לשכנע חברים, משפחה ועמיתים להעביר את הכספים שלכם תחת מסווה.

לפני שאתם יוצאים לדרך בקיץ הזה, ודאו שהסיסמאות שלכם אינן מאוחסנות בדרך שהופכת אותן לקלות לגניבה במידה שמכשיר נגנב או נאבד. חשוב גם לגבות קבצים, להעביר מידע רגיש ולוודא שבמכשיר שלכם מותקן אנטי-וירוס מעודכן.

היכולת להתחבר מכל מקום בעולם שינתה את הדרך שבה אנחנו נוסעים ועובדים, אבל היא גם חשפה אותנו לסכנות אם לא נפעל בזהירות. תיירים ואנשי עסקים גם יחד צריכים לנקוט באמצעים הדרושים על מנת להגן על המידע שלהם מפני פריצות.