עשרות תערוכות בוגרים בחוגי אמנות ועיצוב שונים נפתחו לאחרונה בכל רחבי ישראל. גיא כהן, הוא אחד מ-19 המציגים בתערוכת הבוגרים והבוגרות של החוג לתקשורת צילומית במכללה האקדמית הדסה שבירושלים. יצירתו, "ארי ודנטה מגלים את סודות היקום", חלק מהתערוכה "תשעשרה" שמוצגת כעת במכללה ותהיה פתוחה עד ה-27.7.17, שואבת השראה מספר בעל אותו שם מאת בנג'מין אלירה סאיינז, ולוקחת את עלילת הסיפור לעולמו האישי של גיא.

כהן, 28, עבר במהלך לימודיו במכללה בשנים האחרונות תהליך משמעותי עם עצמו שכלל יציאה מהארון, ודבר זה בין השאר הביא אותו לעסוק בזוגיות להטב"ית. הסיפור ממנו שאב כהן את ההשראה לסדרת הצילומים, מספר את עלילותיהם של ארי ודנטה, שעוברים יחד מסע לגילוי תובנות על חייהם, על חברות ועל אהבה, כל אחד בעולמו הוא. ההשקה למסעו האישי של גיא מתבקשת.

כהן בחר מספר לוקיישנים מנוף ילדותו בסביבת ראשון לציון, ויחד עם לוקיישנים נוספים השאובים מן הספר, הדמויות מספרות סיפור עמום על עצמן, הנתון לפרשנות אישית. הדמויות נוכחות ומוקפות בטבע הגדול והעולם שסביבן, אך על מנת לעבור את המסע ולגלות את התובנות, הזוגות בורחים אל מחוץ לאזור הנוחות והחיים הרגילים שלהם. התמונות מבוימות בהשראת סיטואציות הנמצאות בסיפור ובחייו של כהן.

ארי ודנטה מגלים את סודות היקום (צילום: גיא כהן)

זו אינה הפעם הראשונה שכהן עוסק בצילומיו בזוגיות להט"בית. בשנה שעברה פרסם כהן סדרת צילומים בה תיעד זוגות בסביבה הביתית והנינוחה, פרויקט שזכה לתפוצה נאה במדיה החברתית של הקהילה. בניגוד לסדרה ההיא, עבודת הגמר שלו אינה דוקומנטרית אלא מבוימת. אמנם הזוגות המגוונים הם אכן זוגות בחיים האמיתיים, אך הם "הושתלו" על ידי כהן על מנת לתת את הנופח האישי שלו לסיפורם של ארי ודנטה.

על רקע סערת האימוץ לזוגות חד מיניים, בולטת עבודתו של כהן, דווקא במוסד חינוכי בירושלים. עם זאת, ראש החוג לתקשורת צילומית במכללה האקדמית הדסה ירושלים, פרופ' משה קן, אומר כי אין זו הפעם הראשונה בחוג שעבודות סטודנטים דנות בנושאים כאלה ואף מורכבים יותר. "לסטודנטים שלנו ניתן מרחב לחופש ביטוי ויצירתיות, תוך שאיפה למקצועיות ברמה הגבוהה ביותר. כל אחד מהסטודנטים לוקח את זה למקום האישי שלו. אנו מברכים על כל עבודה שנעשית בכנות, ברגישות לזולת ובמקצוענות מרבית, כמו בעבודתו של גיא".

ארי ודנטה מגלים את סודות היקום (צילום: גיא כהן)