תוצרת הארץ: שני לוויני תצפית מתוצרת התעשייה האווירית הישראלית ישוגרו לחלל ב-2 לאוגוסט, כך נמסר ממשרד המדע והתעשייה האווירית. השניים הם: לוויין התצפית OPTSAT3000, המיועד לשימוש משרד הביטחון האיטלקי, והלוויין לניטור חקלאי וחקר הסביבה "ונוס", שנבנה עבור סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה וסוכנות החלל הצרפתית CNES. הלוויינים ישוגרו לחלל יחדיו על גבי המשגר האירופאי Vega של חברת Arianespace מאתר השיגור קורו, שבגינאה הצרפתית.

שילוב הלווינים על המשגר (צילום: אריאנספייס)

שר המדע אופיר אקוניס אמר לקראת השיגור כי "ישראל נודעת ברחבי העולם בזכות התעוזה והחדשנות שלה, מרכיבים שבאים לידי ביטוי גם בפיתוח הטכנולוגי הנוכחי. אנו מלאי גאווה לראות כיצד עשייה רבת שנים של טובי המהנדסים והחוקרים של ישראל בהובלת סוכנות החלל הישראלית צפויה להגיע לשיאה בשיגור הצפוי".

יוסי וייס, מנכ"ל התעשייה האווירית, אמר לקראת השיגור כי: "הלוויינים שישוגרו בימים הקרובים, הם פאר הטכנולוגיה הישראלית, הם מביאים לידי ביטוי את פעילותה הבינלאומית של ישראל בתחום החלל ואת שיתוף הפעולה היוצא מן הכלל עם איטליה וצרפת. תכנית לווייני התצפית הסדורה של מדינת ישראל מאפשרת פיתוח וייצור לצרכים מקומיים ולייצוא, ומתקיימת בזכות מדיניות ממשלתית ברורה בתחום".

ללווייני חקר הסביבה חשיבות עולה בשנים האחרונות, בעיקר לאור בעיות הסביבה של כדור הארץ כגון צפיפות אוכלוסין, התדלדלות שטחי החקלאות והמזון, זיהומים ואסונות טבע. ונוס הוא הלוויין הישראלי האזרחי הראשון שנבנה ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, והוא נחשב הקטן ביותר מסוגו בעולם.

הלוויין יעקוב אחר שדות ושטחי טבע מהחלל למטרות מחקרי סביבה, תוך ניטור מצב קרקע, צמחייה, ייעור, חקלאות, איכות מקווי מים ועוד. ונוס מצויד במצלמה מיוחדת שיכולה לקלוט פרטים על פני כדור הארץ ב-12 אורכי גל, בהם גם פרטים שאינם נראים לעין.

הלוויין יצלם שטחים קבועים בישראל וברחבי העולם ויספק לחוקרים עשרות תמונות מדי יום, שכל אחת מהן תכסה כ-760 קילומטרים. מסלול הלוויין מאפשר זמן חזרה של אחת ליומיים לצילום אותם שטחים ובאותה זווית צפייה. הלוויין יקיף את כדור הארץ 29 פעמים תוך 48 שעות ויספק תמונות פעם ביומיים, תוך שהוא חוזר בדיוק לאותה זווית צילום.

ונוס יצלם פעם ביומיים כ-110 אזורי מחקר שונים וקבועים ברחבי העולם. כשיחלוף מעל ישראל, יצלם ונוס שלושה פסי צילום לכל אורכה: בגליל, מישור החוף והנגב. אלה יכללו את מרבית הפארקים הלאומיים ושמורות הטבע, היערות ותחנות אקולוגיות. התמונות יועמדו לטובת חוקרים באוניברסיטאות, לרשויות ממשלתיות ולמכוני מחקר ממשלתיים.

מנכ"ל התעשייה האווירית התייחס גם לכוונה להפסיק לייצר לוויינים בישראל ואמר "ערב השיגור, אני קורא לממשלת ישראל לקבל גם את ההחלטות הנדרשות לגבי עתיד לווייני התקשורת בישראל. מאז אובדן עמוס 6 לפני כ-10 חודשים, לא התקבלה כל החלטה לגבי עתיד התחום, מה שיוביל בסופו של דבר לאובדן הידע והיכולות הטכנולוגיות שנצברו. אנו מתקרבים אל נקודת האל-חזור שתוביל לחיסול יכולותיה של ישראל בתחום לוויינות התקשורת בעל כורחנו".

נושאים קשורים: