אחד הסמלים הבולטים של בתי הכנסת היהודיים בעולם, במיוחד בארה"ב, הוא הקידוש בשבתות. בסעודות מצווה כאלה מגישים מגוון מאכלים, מחמין ועד עוגות, משקאות ומגוון ממתקים. בבתי כנסת רבים אף עורכים סעודה של ממש, הכוללת סלטים, מנות עיקריות בשריות ועוד.

כעת מנסה ארגון יהודי צעיר לצמצם את צריכת הבשר במוסדות הקהילות היהודיות, ומציע לבתי כנסת מלגה נאה תמורת הפיכת חלק מפעילותם לטבעונית במשך שנה. מאחורי היוזמה עומד מכון 'שמיים וארץ', המגדיר את עצמו "ארגון יהודי למען בעלי חיים, המחנך מנהיגים ומוביל קמפיינים לטיפול מוסרי בבעלי חיים".

המייסד והמנכ"ל של הארגון הוא הרב שמולי ינקלביץ, בוגר ישיבת 'חובבי התורה' של הרב אבי וייס, שהוגדר במגזין 'ניוזוויק' כאחד מחמישים הרבנים המשפיעים באמריקה. בהנהלת הארגון חברים גם ידוענים יהודים, ובהם השחקנית מים ביאליק ('המפץ הגדול', 'בלוסום') וזמר הרגאיי מתיסיהו, טבעונים בעצמם.

"מטרת 'אתגר בתי הכנסת הטבעוניים' פשוטה", אמרו במכון 'שמיים וארץ'. "עשו ניסוי, והפכו את הקהילה שלכם לטבעונית למשך שנה. המסע הזה יכול להיות פשוט, רוחני, מרומם ואפילו טעים".

בארגון יעניקו 25 אלף דולר – כ-100 אלף שקלים – לבתי כנסת שיהפכו פעילות אחת אצלם לטבעונית. "זה יכול להיות קידוש טבעוני, ארוחת שבת או פעילות לבר מצווה ובת מצווה, שיהיו על טהרת הצומח". בארגון הסבירו שהרעיון הוא לא רק להגיש אוכל טבעוני, אלא להעביר למתפללים הסברה בנושא הטבעונות ויתרונותיה. "קיימו ארוחת שבת טבעונית, תראו סרט על זכויות בעלי החיים או קיימו דיון ולימוד", הציעו שם.

חבר בהנהלת הארגון. מתיסיהו (צילום: אי.פי.איי)

"אין בית כנסת טבעוני אחד באמריקה", אמר ינקלביץ (35) ל'מקור ראשון'. "קשה מאוד לעשות שינויים, ואנחנו רוצים שזה יהיה פשוט יותר למי שרוצה בכך". לדבריו, "בית הכנסת צריך להיות מקום של חינוך. אנשים צריכים ללמוד על היתרונות הבריאותיים בטבעונות".

ינקלביץ עצמו עבר לטבעונות רק בשנים האחרונות. "בעבר הייתי אוכל הרבה מאוד בקר, מדי יום", הוא סיפר. "מעולם לא חשבתי על זה פעמיים. לא היה פשוט להפסיק לאכול בשר, אך כשכבר עשיתי זאת – היה קל מאוד להפוך לטבעוני".

במכון הפיצו מסמך המפרט את כל המסעדות הכשרות הטבעוניות בארה"ב, והציעו לגולשים באתר מתכונים לפסח ולשבועות. בין השאר יש מתכונים ל'קיגל זוקיני' כשר לפסח, ואף מתכון של השחקנית מים ביאליק לפשטידת חצילים המותאמת לחג החירות.

נושאים קשורים: