( )

תמיכה בפרויקט חוברת קיפולי נייר

מה? חוברת שמלמדת קיפולי נייר (אוריגמי), דרך סיפור הרפתקאות לילדים, שכתבה הסופרת ציפור פרומקין.

למה? בסיפור מלמדת פרופסור קפלני את נכדתה תמר כיצד לקפל מריבועי נייר את אורי וגמי, הדמויות שבסיפור. זו חוברת האוריגמי היחידה שיש בה גם סיפור הרפתקאות, והילדים לומדים לקפל קיפולי נייר כחלק מהסיפור. החוברת מגיעה עם דמויות מודפסות בשלל צבעים, והילדים מקפלים ויוצרים בעצמם את גיבורי הסיפור שלהם. בכל חוברת שלושה עותקים צבעוניים לקיפול מכל דמות, ושלושה עותקים נוספים של הדמות בשחור לבן לצביעה ולקיפול. כך ניתן ליצור פעילות מגוונת ומתמשכת. הסיפורים בנויים בחרוזים חכמים ומלמדים את הילדים לא רק קיפולי אוריגמי, אלא גם מלים מיוחדות.

מתי? במהלך החודש הקרוב.

איפה?­בעמוד ההדסטארט.

כמה? תשורות החל מ-25 ש"ח.

הידעת? אוריגמי, אמנות קיפולי הנייר היפנית, משמשת כיום ככלי במוסדות שיקומיים שונים ברחבי העולם, כמו לשם לריפוי בעיסוק בבתי חולים פסיכיאטריים, בחינוך המיוחד ולשיקום מוטוריקה עדינה בקרב נפגעי תאונות. כמו כן, במדינות רבות, שהמובילה שבהן היא יפן, הפך האוריגמי לכלי פופולרי להוראה ולחינוך מגני הילדים ועד לאוניברסיטה, ולהוראת גאומטריה. במספר אוניברסיטאות, ביניהן אוניברסיטת טוקיו, נערכים קורסים על המתמטיקה של קיפולי הנייר.

פרויקט חוברת קיפולי נייר ( )

( )

עת לכתבי עת 2

מה? סדרת מפגשים ספרותיים המוקדשת לכתבי-העת לשירה בעריכת המשורר ד"ר גלעד מאירי.

למה? בשולי הסצנה הספרותית (או שמא במרכזה, תלוי את מי שואלים) חיה ובועטת זירת כתבי-העת לשירה. בית הקונפדרציה בניהולו של אפי בניה ייסד סדרת מופעים, הנערכת זו השנה השנייה, שחוגגת את הזירה העשירה, החדשנית והמבעבעת הזו, בעריכת המשורר ד"ר גלעד מאירי. כל מופע מוקדש למגזין אחר, ומארח עורכים, משוררים ומתרגמים בולטים שלו – לצד מוזיקאים המבצעים שירים מוכרים ושירים חדשים שהלחינו במיוחד ליצירותיהם של המשוררים המשתתפים.

מתי? המפגשים יתקיימו בין התאריכים 18-20 ביולי, בשעות 19:00; 20:30.

איפה? בית הקונפדרציה, פול אמיל בוטה 12, ירושלים.

כמה? הכניסה חופשית בהרשמה טלפונית: 02-6245206, שלוחה 4. הסעה מת"א וחזרה ללא תשלום, בהרשמה מראש בטלפון או באתר. פירוט לגבי מפגשים נוספים באתר בית הקונפדרציה.

הידעת? בית הקונפדרציה, שנחנך בשנת 1984, התגלגל במהלך ההיסטוריה לשימושים שונים: במאה החמישית לספירה שימש בית-אבות, במאה השביעית שכן בו מנזר נוצרי, מאוחר יותר שימש לחקלאות, לימים עמד לרשותה של הכנסייה היוונית-אורתודוקסית, ועוד.

גלעד מאירי (צילום: מוטי קיקיון)

( )

מבצע כפפות משי

מה? הצגה חדשה של "אנסמבל כאן", שנכתבה במיוחד עבור "מוזיאון ישראל" ומתרחשת בתוך תערוכות הקבע המוצגות בו.

למה? שלושה שחקנים מגלמים דמויות הפועלות במוזיאון, ממש"קית חו"יה של תרבות יום א' ועד למאבטח, המובילים את הצופים אל עומק המוזיאון, מסע שבמהלכו פורץ סיפורן האישי מבעד לשיח הרשמי. "מבצע כפפות משי" משתמש באמצעי בו המוזיאון מדבר עם הקהל, שיח גלריה, כדי לייצר חוויה אינטימית עם קהל ההצגה. דרך אוזניות הליווי המודרך מעבירים השחקנים את הדרמה, כשמוזיקה שנכתבה במיוחד למופע, מעצימה את המהלך המצטבר. כל זה קורה במקביל להתנהלות היומיומית של המוזיאון. קהל ההצגה מוזמן למופע תאטרוני הנסתר מעיני מבקרי המוזיאון ה"רגילים" והופך למשתתף סמוי. בהשתתפות: אסתי זקהיים, טליה מנשה וארנון רוזנטל.

מתי? 18.7 בשעה 19:00; 21.7 בשעה 12:00.

איפה? מוזיאון ישראל, ירושלים.

כמה? 70 ש"ח.

הידעת? מוזיאון ישראל מכיל מעל ל-500,000 חפצי אמנות, המייצגים את שלל תרבויות העולם, מראשיתו, עד להווה. מצויים בו אוספים בתחומי הארכיאולוגיה, האתנוגרפיה, היודאיקה, האמנות הישראלית ואמנות העולם, לצד תערוכות מתחלפות.

מבצע כפפות משי (צילום: איל בן משה)

( )

יוני ליבנה

מה? הופעה ומסיבה לכבוד אלבומו החדש של יוני ליבנה: הרופא לשבורי לב (7 שירי אהבה לאנשים שלא אפגוש).

למה? בהופעה מתערבבים שירים על אהבה ועל סוף העולם; מלודיות פסנתרניות עם כלי הקשה אקוסטיים, סינתיסייזר פרימיטיבי וסקסופון אלקטרוני. טקסטים פואטיים מתנגשים בביצוע קצבי ופופי. הדיג'יי שמלווה את ההרכב, יעלי, תתקלט לפני ההופעה ואחריה. בהופעה יתארחו שניים מהזמרים שמשתתפים באלבום החדש – חנן בן סימון ושירה ז' כרמל (האחיות לוז). האלבום, שלחניו זכו בפרס אקו"ם, מורכב מדואטים ושיתופי פעולה (הוצאת נענע דיסק) עם מוזיקאים כמו דניאלה ספקטור, רועי אביטל (Garden City Movement) ורועי חרמון (ארמון, טיגריס).

מתי? יום חמישי, ה-20.7. פתיחת דלתות 20:00. תחילת ההופעה: 21:00. ריקודים: 22:00.

איפה? תאטרון הסמטה, סמטת מזל דגים 8, יפו העתיקה.

כמה? 50 ש"ח (40 ברכישה מוקדמת, 60 לזוג כרטיסים).

הידעת? בפסיכולוגיה, התחושות הכואבות של שברון לב נחשבות לביטוי של אינסטינקט הישרדותי. מערכת ההתקשרות החברתית משתמשת במנגנון של כאב נפשי בעת אובדן של מערכת יחסים, על מנת לעודד בני אדם לשמר את הקשרים החברתיים הקרובים שלהם.

יוני ליבנה (צילום: הילה מרסל קוק)

( )

בובות בצפון

מה? הפסטיבל הדו-לשוני הראשון לתיאטרון בובות.

למה? בפסטיבל, אותו מקיים תיאטרון "זיקית" בשיתוף תיאטרון חיפה, יוצגו שלוש הצגות תיאטרון בובות לילדים בעברית ובערבית, "קולות", "ארבע העונות וויואלדי אחד" ו"המתנה של סבא". ההצגות בפסטיבל מספקות לקהל הצעיר חוויה אחרת ומעשירה- ההצגות שמשלבות תיאטרון בובות, תיאטרון חפצים, צלליות, מגזרות נייר ועוד, ממעטות במלל ומעודדות שימוש בדמיון ופרשנות אישית. בנוסף מספקות ההצגות גם חוויה מוזיקלית שונה לילדים ומשלבות בתוכן מוזיקה קלאסית מערבית וערבית. בנוסף יתקיים הפנינג ססגוני לבאי הפסטיבל הכולל הפעלות, משחקי מוזיקה, פנטומימה, שעת סיפור בעברית וערבית ועוד.

מתי? 20-21 באוגוסט.

איפה? בתיאטרון חיפה (ובין התאריכים: 25-26.8 בתיאטרון זיקית בתפן).

כמה? 35 ש"ח להצגה.

הידעת? תיאטרון "זיקית" הינו תיאטרון רב-תחומי של אנשי תיאטרון מהגליל, יהודים וערבים, הפועל מתפן שבגליל ומופיע ברחבי הארץ והעולם. הרב-תחומיות מתבטאת במיעוט מלל ושימוש בשפה חזותית אוניברסלית באמצעים שונים, המאפשרים לדוברי שפות שונות ליהנות מההצגה באותה מידה.

ארבע עונות וויואלדי אחד (צילום: RITVO PHOOGRAPHY)
נושאים קשורים: