ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום (א') באולם עיריית מעלות-תרשיחא דיון בנושא שירותי הבריאות בצפון. קודם לכן סיירו חברי הוועדה במרכז הרפואי לגליל בנהריה. בישיבה עלתה ביקורת חמורה על טיפול המדינה בנושא, ואחריה אף ציינו חברי הכנסת כי מדובר בחרפה של משרד הבריאות.

חברי הכנסת שהשתתפו בסיור הם יו"ר הוועדה אלי אלאלוף (כולנו), שולי מועלם-רפאלי ומוטי יוגב (הבית היהודי), עבדאללה אבו-מערוף ועבד אל-חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת).

ח"כ אלאלוף, אמר: "הנתונים והמראות קשים. משרד הבריאות צריך להוסיף לפחות מיליארד שקלים עבור בית החולים המשרת את תושבי הגליל המערבי, ולא פתרונות השקולים לכדור אקמול. הודעתי למשרד הבריאות שלא אסכים לקדם תיירות מרפא בבתי החולים במרכז הארץ, עד שתוקם קרן שתחלק מכספי תיירות המרפא גם לבתי החולים בפריפריה. לא נפסיק להיאבק למען הגליל".

אלאלוף הודיע על הקמת ועדת משנה לנושא הבריאות בצפון, בראשות ח"כ מוטי יוגב, וקבע דיון בוועדה בתחילת חודש דצמבר על תוכנית העבודה ליישום דו"ח גרוטו בגליל.

מנכ"ל המרכז הרפואי לגליל, ד"ר מסעד ברהום, הציג נתונים לפיהם נכון להיום חסרים לבית החולים, המרוחק כעשרה קילומטרים מגבול לבנון, 81 רופאים, 127 אחיות, 51 עובדים פרא-רפואיים ו-114 עובדי מנהל ומשק.

יו"ר הוועדה אלי אלאלוף (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

סמנכ"ל תכנון אסטרטגי וכלכלי במשרד הבריאות, ניר קידר, פירט את השקעת משרד הבריאות בקידום הבריאות בפריפריה בכלל ובצפון בפרט, הכוללת תוספת של מיליארד שקלים למערכות הבריאות, תוספות תקנים ומכשירי MRI, והכפלת מספר הרופאים בצפון ביחס לאוכלוסייה. עוד אמר: "הטענות לפיהן קיים פער של שמונה שנים בתוחלת החיים בין תושבי הצפון למרכז אינן נכונות". עם זאת הוא הוסיף שהמשאבים שהושקעו "עדיין לא מספיקים".

ח"כ מועלם-רפאלי אמרה כי "משרד הבריאות טרם החליף דיסקט בקשר לפריפריה. הפער בין ההצהרות על חשיבות פיתוח הרפואה בצפון לבין המעשים, הוא יותר ממה שניתן להכיל". ח"כ אבו-מערוף הסכים: "מספיק עם דו"חות ותוכניות. הגיע הזמן ליישם".

יו"ר פורום יישובי קו העימות בצפון וראש מועצת כפר ורדים, סיון יחיאלי, פנה לנציגי משרד הבריאות: "קלקלתם? תתקנו! זה הזמן לבצע השקעת יתר בפריפריה. במרכז יש רפואה פרטית ותיירות מרפא, לנו אין. לא יכול להיות שתתגאו בהוספת 1,200 מיטות בבתי החולים ברחבי הארץ, אבל רק 56 מתוכן יוקצו למרכז הרפואי לגליל".

ח"כ מוטי יוגב (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

במהלך הדיון עלה גם משבר ה-MRI בצפון. המדינה השקיעה עשרות מיליוני שקלים בהקמת מכונים מתקדמים ומשוכללים בצפון, אך קופות החולים ובראשן קופת חולים כללית, שלה מספר החברים הגדול בצפון, מסרבות לשלוח את המטופלים שזקוקים לבדיקות החשובות לבתי החולים הממשלתיים. במקום זאת הן מתעקשות על קיום בדיקות הדימות במכונים מיושנים ומרוחקים מאוד, כאשר זמן ההמתנה עומד על חודשיים לפחות. בבתי החולים עומדים מכשירי הדימות במשך שעות ארוכות ללא שימוש בעוד התושבים זקוקים להם נואשות.

ראש עיריית מעלות-תרשיחא, שלמה בוחבוט: "לא ייתכן שמשרד הבריאות לא מתקצב מחד, ומאידך גם לא מאפשר יזמות פרטית כמו הקמת מכון MRI בצפון. למה אני צריך לשלם ביטוח משלים, אם אני נאלץ לנסוע לתל אביב כדי לראות רופא מומחה?".

מוטי יוגב, יו"ר שדולת הצפון בכנסת, אמר כי "היום היינו בבית החולים בנהריה, ראינו את הדברים מקרוב, כדי ללמוד כיצד ניתן לפעול. שירותי הבריאות בצפון חסרים ואינם נותנים מענה ראוי לתושבי הצפון. חסרות מיטות בבתי החולים, חסרים שירותי רפואה מקצועיים, התורים ארוכים, וזקנים והורים לילדים נאלצים לחכות חודשים ולכתת רגליהם לחיפה ואף למרכז. יזמתי ישיבה של ועדת העבודה והרווחה בצפון, למעקב אחר המציאות ודחיפת שיפור שירותי הבריאות בצפון. מגיע לתושבי הצפון לחיות בבריאות, לפחות כמו לתושבי תל אביב".

נושאים קשורים: