יחסי ישראל טורקיה ידעו ימים טובים יותר, אחרי משט המרמרה, לצד פיגועים שאירעו באיסטנבול, הישראלים העתיקו את חופשות הקיץ שלהם מבירת "הכל כלול" אנטליה אל אזור איי יוון. בשנה האחרונה, לאחר הסכם הפיוס בין טורקיה לישראל, אנשי אנטליה מתגעגעים לישראליםומבקשים שיחזרו אל המלונות והשווקים. עם בוא הקיץ טסנו לאנטליה, שוחחנו עם התורכים ולעסנו רחאת לוקום כדי לספר לכם כמה היא שווה.

אין דברים כאלה. שווארמה בטורקיה (צילום: נטעאל בנדל)

לפני שמגיעים למלונות שמציעה אנטליה, שהם למעשה גולת הכותרת של המקום, חייבים לדבר על הבאזר. הבאזר של אנטליה הוא חוויה תורכית נהדרת ואותנטית שהיא חובה לא רק בגלל המקום אלא בגלל האנשים. ההליכה בבאזר מזכירה כמובן את האווירה במחניודה, אך המחירים והניחוחות אחרים לגמרי. אחרי שסיפרנו לכם שלאפה עם שווארמה עולה רק 4.5 ש"ח, ואחרי שאמרנו שעל כל דבר ניתן להתמקח עם המוכר – שזו חוויה בפני עצמה, צריך לומר שהתורכים מחכים לנו. הם חביבים, זורקים משפטי מפתח בעברית קלוקלת ומחמאות לשחקן הכדורגל פיני בלילי שעשה לנו שם טוב בליגה הטורקית. "פעם היו כאן הרבה ישראלים", אומר מוכר תבלינים בבאזר. "למה הם לא באים?" כשאני מעלה בפניו טענות כמו מדיניות ארדואן ועוד, הוא אומר "מה אתה מערב פוליטיקה? פוליטיקה זה באינסטנבול, לא באנטליה. כאן רוצים חופש, ליהנות".

לצד ההליכה בשוק והתחככות עם המקומיים, שווה גם להיכנס למסגד שעל יד הבאזר. מסגד קטן ומכניס אורחים שמכניס אתכם לאווירה – לא בכל יום אפשר להיכנס בביטחון למסגד ולצפות בתפילה מוסלמית. את הסיור אנחנו עושים עם המומחים של חברות "קוי חופשה" ו"השטיח המעופף" שאומרים כי להשלמת החוויה הטורקית אי אפשר בלי החמאם הטורקי, ואנחנו לא מתווכחים. פירוק גב על ידי טורקי עב ידיים ולאחר מכן מסאג' שמנים עלולים לגרום לכם לחבוש תרבוש ולרצות להישאר באנטליה ולא לחזור. תזכרו שהזהרנו.

מלון טיטניק באנטליה (צילום: נטעאל בנדל)

ומכאן לטירוף הטורקי בטהרתו. המלונות שמציעה אנטליה הם לא משהו שיצא לכם לראות בישראל. פשוט לא. מלונות יוקרה ענקיים כמו הרודס או הנסיכה באילת, הם מלונות בוטיק חמודים לעומת המפלצות של אנטליה. כל מלון שמכבד את עצמו מחזיק פארק מים, מספר בריכות ענק וים פינוקים כאשר הכל כמובן הכל כלול – והטורקים יודעים לפנק. דיאטה היא לא אופציה שם.

"אנחנו שמחים לראות שינוי מגמה דרמטי בשנתיים האחרונות בטח לאחר החתימה על הסכם הפיוס, בקרב המגזר היהודי, ששב לאנטליה" אומר אילן שלו, מנהל שת״פ מסחריים ב"קווי חופשה", "באנטליה אין צורך לצאת מהמלון מאחר שהוא מעניק לאורחיו את כל הצרכים, מאוכל מסביב לשעון, חדרים מפוארים לכל הרכב משפחה, בריכות אינסופיות, פארק מים, חופי רצחה נדירים, צוות בידור הופעות ופעילויות חינם מסביב לשעון. בנוסף, אנטליה התפתחה מאוד ונעשתה מודרנית נקיה וידידותית לתיירים. יש בה אטרקציות, קניונים עם מיטב המותגים הבינלאומים, אקווריום מהגדולים בעולם, רכבל שני באורכו באירופה, מסעדות איכותיות ובעיקר תחושת ביטחון בכל מקום בו תבקרו. לא סתם הישראלים והאירופאים נוהרים ליעד, כולם מבינים שאין תמורה טובה והוגנת יותר ממה שיקבלו באנטליה".

מלון ספייס באנטליה (צילום: נטעאל בנדל)

"המלונות באנטליה הם בסדר גודל שאנחנו לא מכירים ישראל" אומר אורן כהן מגורי מנהל שיווק ומכירות בחברת 'השטיח המעופף' "קח לדוגמא את ארוחות הבוקר, שזו ארוחה שישראלים מאוד אוהבים. מדובר על איכות וכמות ברמה הכי גבוהה. תודעת השירות של התורכים היא ברמה שגם לאירופאים יש מה ללמוד, המושג 'לעמוד בתור' לא קיים באנטליה, גם פקקים בכבישים לא תמצא. לתורכיה יש מדיניות לפתח את התיירות והם מצליחים לבנות מלונות גרנדיוזיים ומבהירות שיא. אחרי תקופה שישראלים העדיפו את יוון או מזרח אירופה לחופשות משפחתיות, התורכים רוצים אותם בחזרה ודרכנו מעניקים מחירים שהם ללא ויכוח- חסרי תחרות. אני יכול לומר באופן אישי, אחרי שכבר ראיתי הכל, את החופשה המשפחתית הבאה אני עושה באנטליה".

הבאזאר באנטליה (צילום: נטעאל בנדל)

המלונות שאנחנו בדקנו ויצאנו מהם בחיוך לאוזן לאוזן ועליהם ממליצים גם לכם הם המלונות: 'גרנדה', 'ספייס', 'רויאל סיגנוס', 'טיטניק', 'נירוונה', 'לאגון', 'איי-סי גרין רזידנס' ו'טופקאפי'- שכולם משתרעים על חופיה הדרומיים של תורכיה. עברנו מיטה מיטה, תאמינו לנו.

• הכותב היה אורח "קווי חופשה" ו"השטיח המעופף".

נושאים קשורים: