רס"מ האיל סתאוי ורס"מ כמיל שנאן ז"ל הם שני השוטרים שנרצחו היום בפיגוע בהר הבית בירושלים, השוטר נזיה קבלאן, גם הוא מהעדה הדרוזית נפצע בפיגוע ומצבו מוגדר קל. סתאוי ושנאן מצטרפים לחבריהם מהעדה הדרוזית שהקריבו חייהם למען המדינה וקשרו גורלם בגורל העם היהודי.

רק לפני חודשיים נפצע באופן קשה שכנו של שנאן, השוטר נעמן פארס, בפיגוע בשער האריות בירושלים, כאשר מחבל ירדני התנפל עליו ודקר אותו. פארס נאבק במחבל וניטרל אותו ובכך מנע פיגוע גדול יותר.

תיעוד נטרול המחבלים בהר הבית

עטא פרחאת, ראש המועצה הציונית הדרוזית למען ארץ ישראל הביע בשיחה עם 360 צער על מות שני השוטרים: "זה דבר נורא עצוב וכואב ששני בנים מהעדה הדרוזית מאבדים את חייהם כתוצאה מפעולת טרור של שני ערבים ישראלים שיש להם תעודת זהות כחולה. אני מביע את תנחומי למשפחות".

פרחאת התייחס ליחסים המיוחדים שבין העדה הדרוזית לבין העם היהודי ואמר כי הם קשורים בקשר היסטורי: "זה יותר מסימבולי ששני בנינו הטובים נפלו במקום שהוא קודש הקודשים של עם ישראל. אנחנו ממשיכי דרכו של יתרו, ממשיכים לקיים את צוואתו לשמור את ארץ ישראל לעם ישראל".

משפחתו האבלה של השוטר שנרצח בפיגוע בהר הבית, האיל סתאוי (צילום: גיל אליהו, ג'יני)

פרחאת התייחס לפיגוע הטרור עצמו וקרא לממשלה ולעם ישראל להתעורר: "מתי אחיי היהודים יתעוררו ויבינו שיש פה מלחמה עם אויב, ואויב מכריעים ומחסלים ולא מתנהגים אליו בכפפות של משי. יש פה מלחמה עם אויב אכזר שרוצה דבר אחד: לא לראות את היהודים בארץ ישראל".

הלוויית השוטר האיל סתאוי (צילום: גיל אליהו ג'יני)

פרחאת אמר כי לדעתו המקרה היום בו המחבל התחזה למת ולא נוטרל נובע מפחד של כוחות הביטחון להתגונן: "החיילים רואים את פסק הדין מול העיניים. ברגע שהדרג המדיני לא נותן גיבוי לחיילי צה"ל לבצע את משימתם ולהכריע את האויב זאת בעיה. צבא לא נועד לעשות שלום ויסלחו לי כל יפי הנפש במדינה, צבא נועד לדבר אחד, נשק נועד לדבר אחד – להרוג את האויב. זה לא יפה, זה לא אתי, תקראו לזה איך שאתם רוצים, אבל ברגע שצבא מתחיל להתעסק בשיחות שלום אז הצבא מאבד את התפקיד שלו כצבא והוא כבר לא צבא להגנת העם".

אלאור אזריה והוריו בדיון (צילום: גדעון מרקוביץ)

חפי פרחאת, משפטו המתוקשר של אלאור אזריה החליש את הצבא, והוא קורא לרמטכ"ל ולשר הביטחון לשחררו לאלתר: "ברגע שלא מכריעים את האויב, האויב מכריע אותך, אין על זה שום וויכוח. אלאור אזריה זה מקרה קלאסי של חיסול מחבל, וכך צריך לנהוג עם כל מחבל. אני קורא היום לרמטכ"ל ולשר הביטחון לחתום על צו לשחרור אלאור אזריה מהכלא, אם יש להם טיפה של כבוד לאומי".

שייח מוואפק טאריף (צילום: משה מילנר/ לע"מ)

נשיא בית הדין הדרוזי לערעורים והמנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, השייח' מואפק טריף אמר ל-360 כי בין היהודים לדרוזים קיימת ברית של חיים: "זה יום קשה מאוד לעדה הדרוזית, שניים מטובי בנינו שנפלו היום בירושלים בגלל מרצחים שמנצלים את הדת ואת המקום הקדוש על מנת לרצוח. אנחנו משתתפים בצער המשפחות ומאחלים גם לפצוע החלמה מהירה.יש לנו ברית עם העם היהודי ואנחנו ממשיכים לקיים אותה וגאים במדינה ומקווים שמעשים כאלה יהיו אחרונים".

נושאים קשורים: