בשורה לעולים מרוסיה: שר העבודה והרווחה חיים כץ נפגש הבוקר (יום ג') עם מקבילו הרוסי מקסים טופלין והשניים חתמו על הסכם לביצוע האמנה הבינלאומית לביטחון סוציאלי בין המדינות. במסגרת ההסכם, יקבלו מעל לחמישים אלף ישראלים יוצאי רוסיה לראשונה תשלומי פנסיה על שנות עבודתם במדינה. ההסכם ייכנס לתוקף בחודש אוקטובר 2017.

ההסדר, שלפיו רוסיה תשלם פנסיות לאזרחיה שעלו לישראל הושג במהלך ביקורו של ראש הממשלה נתניהו במוסקבה בקיץ 2016, במהלכו נפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. ההסכם אושרר בפרלמנט הרוסי כבר בחודש דצמבר אשתקד לאחר דיון סוער שבו השמיעו חברי דומה מהאגף הלאומני טענות נגד ישראל.

אירוע החתימה על ההסכם

על פי הודעת משרד העבודה הרוסי, כפי שנמסרה לפרלמנט בסוף השנה שעברה, כ-106 אלף אזרחי ברית המועצות לשעבר שעלו לישראל בין השנים 1972 ל-1991 יהיו זכאים לתשלום חודשי של כ-4,000 רובל (פחות מ-100 דולר) כשעלות ההסדר מוערכת בכ-5 מיליארד רובל (כ-80 מיליון דולר) לתקציב המדינה הרוסי מדי שנה.

הבוקר, כאמור, נערך טקס החתימה שבו השתתפו לגם השרים זאב אלקין וסופה לנדבר. ממשרד הרווחה נמסר כי החשיבות של האמנה וההסכם הנלווה לו מתבטאת בכך שהיא מבטיחה רציפות ושמירת זכויות בתחום הביטחון הסוציאלי למבוטחים תושבי שתי המדינות העוברים ממדינה למדינה.

חתימת הסכם הפנסיה עם רוסיה (צילום: אורן בן חקון)

"המשמעות המעשית של הסכם זה הינה קבלת פנסיה מרוסיה לאזרחי רוסיה המתגוררים כיום בישראל ושעומדים בתנאי הזכאות, מדובר על מי שעלו לארץ עד שנת 1993", נמסר ממשרד הרווחה. בנוסף, מאפשרת האמנה את המשך תשלום קצבת אזרח ותיק לאזרח ישראלי שחי בפדרציה הרוסית.

"העולים מרוסיה החיים בישראל יוכלו סוף סוף למצות את הזכויות המגיעות להם בזכות עבודתם לפני עלייתם ארצה", בירך שר הרווחה כץ עם החתימה על ההסכם. לדבריו, גם כך לרובם אין פנסיה בארץ עקב שהותם הקצרה ומשום שלא עבדו מספיק בישראל, ולכן גם לא צברו זכויות פנסיוניות בארץ.

"קצבת הפנסיה שיקבלו מחו"ל תסייע להם מאוד", הוסיף השר. "אני מודה לכל השותפים להתווית ההסכם ואישרו, לראש הממשלה בנימין נתניהו, לנשיא ולדימיר פוטין, ולשרים זאב אלקין, אביגדור ליברמן וסופה לנדבר".

נושאים קשורים: