סמדר, בחורה צעירה ממרכז הארץ, סבלה מאלימות קשה מבן זוגה. לאחר שאזרה אומץ ומצאה כוחות נפש, ברחה ממנו בסיוע עמותת "יד לאחים". העמותה שיקמה אותה בדירת מסתור וסייעה לה לפתוח בחיים חדשים. מספר חודשים לאחר מכן, כשחשה סמדר מוגנת וכי סיפור בן הזוג המכה מאחוריה, העלתה לאינסטגרם תמונה שלה על רקע מקום עבודתה החדש. בתוך פחות מיממה בן זוגה המכה איתר את מקום המצאה וחזר להציק ולהטריד אותה על אף שהיא איננה מעוניינת עוד בקשר עמו.

תארו לעצמכם שמישהו עוקב אחריכם בכל רגע נתון. יודע מי החברים שלכם, לאן אתם יוצאים, מה אתם עושים בכל רגע. עכשיו, דמיינו שאותה דמות הינה בעל כוונת זדון. היא ממתינה להפילכם בפח, מחכה שרק יגיע הרגע הנכון, רגע שבו לא תשימו לב, ותיפלו בהיסח הדעת למלכודת אנושית שלא תצליחו לצאת ממנה.

עכשיו פקחו עיניכם והתעוררו. בידכם או על שולחנכם הרשת החברתית. לרשת אין עיניים או צורת הגוף, אך מתנהגת היא כאותה דמות: אוגרת עליכם ידע, עוקבת אחריכם, ומשוטטים בה אנשים מסוכנים.

הורים יקרים, היו נוכחים בחיי ילדכם. בקיץ הקרוב הם ישוטטו "שעות נוספות" ברשת החברתית. עזרו להם לשמור על עצמם.

פיתוח מודעות: שוחחו עימם על היתרונות והחסרונות ברשת החברתית. על הסכנות האורבות: נוכלים שעלולים לגנוב את זהותם ולעשות שימוש לרעה בפרטיהם, זרים שעלולים להתחזות, לרצות לפגוש אותם ולפגוע בהם ובגופם.

פשוט אמרו לא: לא לחשוף פרטים אישיים. לא להעלות תמונות אינטימיות. לצרף כחברים רק אנשים שאני מכיר. לא להיפגש בלא ליווי עם אנשים שהכרתי ברשת.

עצרו: הנחו אותם לעצור שיחה פוגענית או התכתבות הגורמת להם לחוש שלא בנוח, ולשתף בתחושותיהם מבוגר משמעותי.

היו שותפים: התעניינו בחייהם, בקשריהם החברתיים, במקומותשאליהם הם יוצאים.

שימו לב לנורות אזהרה: היעלמויות לא מוסברות, שיחות טלפוניות עם אנשים לא מזוהים.

הכותבת היא יועצת חינוכית ופסיכותרפיסטית אדלריאנית מוסמכת, מעמותת "יד לאחים"