( )

חגיגת קיץ מוזיקלית

מה? סדנת האופרה הבינלאומית בתל אביב-יפו

למה? פרויקט משותף של העמותה הישראלית לאמנויות האופרה ועיריית תל אביב-יפו שמתקיים מזה למעלה מ-30 שנה, ומהווה את נקודת המפגש והחשיפה המרכזית של הדור הבא של אמני האופרה בישראל, לצד מורים אמנים בעלי שם מרחבי העולם. במהלך הסדנה יתקיימו מופעים, כולל מופע גאלה בסיומה, אשר יתקיים במוזיאון תל אביב לאמנות.

מתי? 9-22 ביולי.

איפה? הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה תל אביב, ומוזיאון תל אביב לאמנות.

כמה? קונצרט הפתיחה: פתוח לקהל הרחב ללא תשלום. מחירי הכרטיסים שווים לכל כיס וינועו בין 50 ש"ח לכיתות אמן ועד 120 ש"ח לקונצרט הגאלה החגיגי בסיום. כרטיסים באתר Eventim ובמוקד ההזמנות 9066*. אתר הסדנה.

הידעת? האופרה העברית הראשונה שעלתה בארץ היא "דן השומר", מאת מרק לברי ללברית מאת ש. שלום ומקס ברוד. הופעת הבכורה שלה הייתה בפברואר 1945, בביצוע האופרה הארצישראלית העממית בתיאטרון 'מוגרבי' בתל אביב.

סדנת האופרה הבינלאומית (צילום: מקסים ריידר)

( )

"קפיטליזם: האידיאל"

מה? תרגום עברי ראשון לאסופת המאמרים מאת איין ראנד.

למה? ספר המאמרים הידוע ביותר של איין ראנד, מחברת "כמעיין המתגבר" ו"מרד הנפילים", מהספרים הנמכרים ביותר במאה העשרים, שמכרו עשרות מיליוני עותקים בכל רחבי העולם. ראנד, הנחשבת לכוהנת הגדולה של כלכלת השוק והקפיטליזם במאה העשרים, חברה בספר זה למספר כותבים מובילים ליצירת קובץ מאמרים המבקשים להגן ולרומם את הקפיטלים.

איפה? אירוע השקה רשמי, יתקיים ב- 13.7.17 במשרדי מרכז איין ראנד בישראל (מתחם WeWork שרונה).

כמה? מחיר הספר: 98 ש"ח.

הידעת? "קפיטליזם: האידאל" הוא כתב הגנה ייחודי על הקפיטליזם. איין ראנד, הסופרת והפילוסופית הידועה ושלושה כותבים בעלי שם אלן גרינספן, רוברט הנסן ונתנאל ברנדן, מראים בקובץ מאמרים ייחודי כי הקפיטליזם הוא לא רק השיטה הכלכלית-פוליטית המעשית היחידה – היא גם השיטה המוסרית ביותר שהוצעה אי פעם בהיסטוריה. כדבריה של ראנד עצמה: "השיטה היחידה בתולדות האנושות שבה עושר הושג לא בביזה אלא בייצור, לא בכוח אלא במסחר, השיטה היחידה שהגנה על זכותו של האדם על שכלו, עמלו, חייו, אושרו – עליו עצמו".

"קפיטליזם: האידאל" (כריכת הספר)

( )

40 שנה לסרטי נחשון

מה? מחווה מיוחדת בסינמטק תל אביב לסרטי נחשון.

למה? 13 סרטים יציגו את הקו האמנותי המיוחד של החברה המשפחתית המציינת 40 שנה לפעילותה ו-30 שנה לחיבור עם סינמטק תל אביב. מבין הסרטים, שניים יעלו בהקרנת טרום בכורה – "פרנץ" סרטו של פרנסואה אוזון, וב-11 ביולי יוקרן הסרט "המטפלת" של הבמאי ההונגרי-ישראלי יאנוש אדלני בנוכחות הבמאי.

מתי? במהלך חודש יולי.

איפה? סינמטק תל אביב, שפרינצק 2, תל אביב.

כמה? מחיר כרטיס: 42 ש"ח.

הידעת? "סרטי נחשון" הוקמה לפני 40 שנה עם חזון להביא לבתי הקולנוע בארץ סרטי איכות, להפיק סרטים ישראליים ולהעשיר את עולם הקולנוע הישראלי ביצירות שעד אז לא נראו על המסכים. בצד הפקת סרטים כמו "בלוז לחופש הגדול", "מאחורי הסורגים", "זעם ותהילה" ועוד, הקדישו מייסדי החברה נצחונה ואפרים גלעד את מרצם להביא למסכי הקולנוע תוצרת קולנועית משובחת: סרטים פורצי דרך כמו "יול" הטורקי, "מסיבת נישואין" של אנג לי, "ילד הגגות" ו"שתיקות הארמון" – הסרטים הראשונים מארצות ערב שהופצו בישראל וסרטיו הבולטים של לארס פון טְרִיר: "לשבור את הגלים", "רוקדת בחשיכה", ו"האידיוטים".

הסרט "זרים מושלמים" (צילום: באדיבות סרטי נחשון)

( )

קומיקסנטר

מה? צייר לי גיבור-על: יריד הקומיקס של הסנטר חוזר.

למה? דיזנגוף סנטר יערוך בשנה השלישית ברציפות את ה"קומיקס סנטר", יריד הקומיקס הפופולרי המסורתי שמושך מדי קיץ אלפי מבקרים. היריד, שמתקיים בשיתוף חנות הקומיקס "קומיקאזה", יציע מגוון רחב של אטרקציות, בהן סדנאות יצירה מעשירות, אמן הקומיקס המוערך ולדיק סנדלר יחלק במתנה ציורים שיצייר במקום, הרצאות של מיטב האמנים הישראליים, דוכני מכירה, קיר ציור פתוח לקהל ועוד. בין האמנים שישתתפו ניתן למצוא את אביב ציפין, גיא פוגל, גיל והחציל המעופף, דור לוין, דניאל ווליך, יהודה דביר, ניר שחרור (קרטוניש), ערן אביאני, עומר 'ארטיסטה' אלמליח, פרנק אוזן ותומיקס.

מתי? ביום חמישי ה-13.7 בין השעות 20:00-12:00 וביום שישי ה-14.7 בין השעות 15:00-10:00.

איפה? גשר פיצה "עגבנייה" (בניין A, קומה 2), דיזינגוף סנטר, תל אביב.

כמה? היריד פתוח לקהל הרחב ללא תשלום.

הידעת? המונח "קומיקס" שימש בתחילה לצורך תיאור רצועות הקומיקס המוקדמות אשר הופיעו בעיתונות והיו בעלי תכנים קומיים, אך בהמשך הפך למונח המתאר את כל סוגי התכנים המופיעים במדיה זו, כולל אלו אשר רחוקים מלהיות משעשעים.

קומיקסנטר (צילום: דיזנגוף סנטר יח"צ)

( )

מישהו בבית העלמין

מה? אירוע הזיכרון השנתי לחיים נחמן ביאליק לציון 83 שנה למותו.

למה? ברוח ההצגה "מישהו בבית" המתקיימת בבית ביאליק, שזכתה לאהדת הקהל והביקורת, ממשיך תאטרון קליפה, שמשתתף באירוע המסורתי לראשונה, לגלם את חיים נחמן ביאליק והדמויות המשמעותיות בחייו, והפעם במופע חד פעמי הפורץ את גבולות הבית אל בית העלמין טרומפלדור. המופע כולל מכתבים אישיים ואותנטיים, שירה ונגינה, מחייה את רוחם של אשתו מאניה, אחד-העם, מאיר דיזנגוף ועוד, ומאיר את הרבדים בדמותו המורכבת והמרתקת של המשורר האייקוני.

מתי? יום חמישי, 13 ביולי (י"ט בתמוז תשע"ז), בשעה 19:30.

איפה? בית העלמין טרומפלדור, תל אביב.

כמה? הכניסה חופשית.

הידעת? בית ביאליק – ביתו הפרטי של המשורר הלאומי, שנחשב לאחד מבתיה המפוארים של תל אביב הקטנה, שוחזר מן היסוד על ידי עיריית תל אביב-יפו והוסב למוזיאון להארת מורשתו, ארכיון לכתב ידו ומרכז לתרבות העברית והישראלית.

נושאים קשורים: