כוחות הצבא העיראקי קרובים מאוד לשליטה מלאה על העיר מוסול, בירת ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) בעיראק, ולהשלמת כיבושה מחדש אחרי שלוש שנים – כך הודיעו היום (שבת) גורמים צבאיים במדינה וכן גנרל בצבא ארצות הברית. הם אמרו שהניצחון יכול להיות מוכרז בכל רגע. זאת לאחר לחימה קשה בת כתשעה חודשים, בהשתתפות כוחות עיראקיים, כורדיים, סוניים, שיעיים והקואליציה הבינלאומית נגד דאעש בהובלת ארה"ב.

חגיגות במוסול: "ניצחון על דאעש – בתוך שעות". צילום: רויטרס

עשרות חיילים החלו לחגוג בין ההריסות שעל גדות נהר החידקל מבלי להמתין להכרזה רשמית על הניצחון. כתב סוכנות הידיעות רויטרס תיאר כי חלקם רקדו לצלילי מוזיקה שהושמעה מתוך משאיות, וירו עם נשקיהם באוויר.

התלהבות נמוכה יותר נרשמה בקרב כמיליון אזרחי העיר העקורים, המהווים כמחצית מהאוכלוסייה המקורית של העיר, החיים בחודשים האחרונים באוהלים מחוץ לעיר עם הגנה מועטה מפני החום הלוהט השורר באזור. "אם אין בנייה מחדש ואנשים לא חוזרים לבתיהם ומשיבים את רכושם, מה המשמעות של השחרור?", תהה מחמד חג'י אחמד, סוחר בגדים בן 43 ממוסול. מלבד מיליון העקורים, אלפי אזרחים נהרגו במהלך הקרבות.

דובר הצבא העיראקי צוטט היום בטלוויזיה באומרו כי קווי ההגנה של דאעש קורסים. "אנחנו נמצאים עכשיו במטרים האחרונים ואז יוכרז הניצחון הסופי. זהו עניין של שעות", אמר מנחה בטלוויזיה במדינה. לעומת זאת, בסוכנות הידיעות "אמאק" של דאעש נאמר: "אנחנו נאחזים בעמדות המבוצרות שלנו. לוחמי המדינה האסלאמית מוכנים כולם להילחם עד המוות".

הלוחמים העיראקיים תיארו מהשטח כי פעילי דאעש נלחמו עבור כל מטר באמצעות צלפים, רימונים ומחבלים מתאבדים, וחייבו אותם להילחם בלחימה אורבנית מבית לבית בסמטאות מפותלות המאוכלסות בצפיפות. הטלוויזיה העיראקית אמרה שהיום נהרגו עשרות פעילי דאעש, כאשר חבריהם ניסו להימלט על ידי צליחת החידקל. חלק מפעילי דאעש החליטו להיכנע.

אזרחים עיראקיים ששוחרו מידי דאעש ליד המסגד ההרוס א-נורי, מוסול (צילום: AP)
אזרחים עיראקיים מקבלים מים מהכוחות הלוחמים בעיר העתיקה של מוסול, השבוע (צילום: AFP)

מוסול היא העיר הגדולה ביותר במזרח התיכון שכוחות דאעש הצליחו לכבוש, כאשר הם השתלטו עליה ב-2014. כמעט לפני שלוש שנים בדיוק, מנהיג הארגון הקיצוני אבו בכר אל-בגדדי הכריז במסגד א-נורי העתיק על הקמת ה"ח'ליפות האסלאמית" בשטחי עיראק וסוריה. בשבוע שעבר כוחות הביטחון העיראקיים הצליחו לכבוש מחדש את המתחם ההרוס ולהסיר את הדגל השחור של הארגון, שהתנוסס בצריח של המסגד בכל שנות כיבוש העיר.

לפני כשבוע הכריז ראש הממשלה העיראקי חיידר אל-עבאדי על "קץ מדינת השקר של דאעש", לאחר שכוחות הצבא העיראקי כבשו את מסגד א-נורי. הוא הוסיף כי הכוחות העיראקיים ימשיכו לצוד את פעילי 'המדינה האסלאמית' כדי "להרוג ולחסל אותם עד האחרון שבהם".

חיילים עיראקים בקרב על מוסול, שבוע שעבר (צילום: AP)

השלמת כיבוש מוסול תסמן בפועל את סופו של החצי העיראקי של הח'ליפות של דאעש, למרות שארגון הג'יהאד עדיין יחזיק בשטחים ממערב ומדרום לעיר, בהם חיים עשרות אלפי אזרחים. כמו כן, בעיראק צופים כי דאעש ימשיך לבצע התקפות על מטרות נבחרות במדינה.

באו"ם מעריכים כי שיקום התשתית הבסיסית של מוסול תעלה בין מיליארד לשלושה מיליארד דולר. באזורים פגועים במיוחד, נראה שלא נותרו כלל מבנים שלמים.

ההשתלטות מחדש על מוסול מציפה מחדש את הסכסוכים האתניים הקיימים בין הערבים לכורדים על בעלות על שטחים מסוימים, וכן בין הסונים לשיעים המערערים את עיראק כבר שנים רבות. במקביל, מנהיג האוטונומיה הכורדית טען השבוע כי הממשלה העיראקית כשלה בהכנת תוכנית ליום שאחרי, ולא התכוננה מבחינת ממשל, ביטחון ומדיניות לכך.

נושאים קשורים: