הרב שלמה ריסקין הפיק הערב (ג') אמירה שתעורר כנראה מחלוקת בציבור הדתי-לאומי בארץ, כשאמר שהוא "רואה את הרפורמים והקונסרבטיבים כשותפים שלי וכחלק מישראל".

את הדברים אמר הרב ריסקין בכנס שהתקיים בנושא "אנחנו והעם היהודי בתפוצות – לאן", שמטרתו להציף את הבעיות העומדות בפני יהדות התפוצות וכיצד יכולים אזרחי ישראל לסייע להם. הכנס נערך על ידי מכון "שטראוס-עמיאל" מבית אור תורה סטון המכשיר שליחים לקהילות ישראל, בשיתוף משרד התפוצות והמכללה האקדמית הרצוג.

הרב שלמה ריסקין, ראש מוסדות אור תורה סטון, ציין בדבריו כי "קיים יחס הדדי בין יהדות התפוצות לישראל וזה מאוד חשוב, אפילו חיוני עבורנו. יהדות התפוצות כוללת נישואי תערובת והתבוללות, והחשיבות הגדולה היא להסביר להם על יום העצמאות ועל ירושלים והדברים שאנחנו יכולים לתת להם להיות כיהודים".

"מה הגולה יכולה לתת לנו? בראש ובראשונה את הרעיון של פלורליזם שאלו ואלו דברי אלוקים חיים", המשיך הרב ריסקין. "באמריקה כל אחד צריך להיות חופשי להתפלל ולעבוד את הקב"ה כיצד שהוא רוצה לעובדו. היהודי האמריקאי הממוצע יכול להבין שהאורתודוכסיה היא היהדות הממוסדת בישראל, אבל הוא לא מוכן לקבל את העובדה שמי שמשתייך לזרם אחד, ומתפלל באופן שונה לא יוכל לקבל מקום מכובד בכותל המערבי. יש מקום לתפילות שונות בבית התפילה של הקב"ה. אני רב אורתודוכסי גאה מאוד, אבל אני רואה את הרפורמים והקונסרבטיבים כשותפים שלי וכחלק מישראל ולא מוכן לקטלג אותם כאפיקורסים וגויים כפי שעושה הממסד הרבני הדתי".

הרב דוד סתיו, יו"ר עמית ברשת אור תורה סטון, אמר: "מאות אלפים רבים מדמי אחינו נטמעים בתוך גויי הארץ ומתנתקים מישראל והעם היהודי, ואנחנו מתייחסים לזה בשוויון נפש. הבעיה המרכזית היא שיש סתירה מובנית להיות ציוני דתי בארצות הברית, כי אם אתה ציוני דתי אתה כנראה לא צריך להישאר פה".

הרב דוד סתיו (צילום: אופיר דוד)

מנכ"ל משרד התפוצות, דביר כהנא, ציין: "אנחנו נמצאים בתוך קטסטרופה היסטורית שהעם היהודי לא חווה לא בימי חורבן בית שני ולא בתקופת עשרת השבטים. 15 אחוז מיהדות התפוצות הם אורתודוכסים ועוד 7-8 אחוז מחוברים איכשהו לקהילה בישראל. כשמונה מיליון יהודים המהווים כ- 85 אחוז מיהדות התפוצות לא מוצאים מקום לקשר לישראל או לזהות יהודית במשמעות היומיומית".

"חובה עלינו להסתכל על עתיד העם היהודי ולשאול עצמנו האם יש לנו אחריות כלפי אותם מיליוני יהודים ולא רק בעתות משבר? ממשלת ישראל מדי שנה לוקחת מדי שנה יותר ויותר אחריות כאתגר אסטרטגי, ואנו משקיעים כספים רבים בפרויקטים רבים על מנת להתמודד עם האתגר האדיר הזה. יש לנו אחריות לאומית להתרחב לשדות נוספים ברחבי העולם היהודי", הוסיף כהנא.

הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס עמיאל, אמר כי "מטרת הכנס כפולה. הראשונה: לתת את התחושה לאזרחי מדינת ישראל שהיהודים מעבר לים הם בבחינת אחינו, ולצערנו בשל העובדה שהמשפחה הולכת ומתרחקת מהיהדות וממדינת ישראל – עלינו למצוא דרכים להתייחס ליהדות התפוצות ולמצוא דרכים משמעותיות ומשמעות בעולם פוסט מודרני. המטרה השנייה היא לחשוב ולדאוג לעתידה של יהדות התפוצות. עתידו של העם היהודי בתפוצות אינו מובטח ולכן החשיבה והתכנון האסטרטגי לכנס הזה נורא חשובים".

נשיא מכללת הרצוג, הרב יהודה ברנדס, אמר: "אנחנו מפתחים כלי חינוך ותקשורת שמאפשרים לנו להגיע לכל חדר מורים ולכל מורה יהודי בכל מקום נידח בעולם והדבר הזה פותח אופקים חדשים של קשר בין מדינת ישראל לתפוצות ובין התפוצות לעצמן".

נושאים קשורים: