המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה פלילית נגד מנהלי חברת רותם אמפרט והחברה האם "כימיקלים לישראל", זאת בתום שימוע שנערך היום (ב') במחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה, בראשותו של מנהל המחוז, ברוך ובר, לבעלי תפקידים במפעל רותם אמפרט ובחברה האם – כימיקלים לישראל (כי"ל). את החקירה תנהל בפועל המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה, וזו תכלול שורת פעולות חקירה כנגד בעלי התפקידים הרלוונטיים.

פגר יעל שנמצא בשטח. (צילום: מארק כץ רשות הטבע והגנים)
פגר שועל שנמצא בנחל אשלים. ( צילום: מארק כץ רשות הטבע והגנים)

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין התייחס לאירוע החמור והדגיש כי משרדו רואה בחומרה רבה את האסון האקולוגי בנחל ולכן "מחובתנו להפוך כל אבן כדי לחקור לעומק את הסיבות ליצירת הזיהום הכבד ולמצות את הדין עם האחראיים וכן למנוע את הישנות המקרה בעתיד". לדבריו, ללא קשר להליך הפלילי, "נדרוש שהמפעל יישא בעלויות ניקוי הנחל ושיקומו. בהתאם להנחייתי, רשות הטבע והגנים מכינה אומדן ראשוני של הנזק ועלות השיקום".

זיהום בנחל אשלים. צילום: אריה רוזנברג, רשות הטבע והגנים

במהלך השימוע נבחנו הדרכים בהן המפעל יימנע מפעילות תוך כדי גרימת נזק סביבתי נוסף. בפועל, המשרד הורה להפסיק לאלתר כל שימוש בקבוצת הבריכות שמאחת מהן אירעה הקריסה והעביר הנחיות לשימוש בבריכה תפעולית זמנית. כזכור, במסגרת קריסת אחת הבריכות, שאירעה ביום שישי ונסיבותיה עדיין נחקרות, גלשו כמאה אלף קוב של שפכים רעילים לערוץ הנחל תוך פגיעה חמורה במערכת האקולוגית שבו ששיקומה ימשך שנים.

מאמצים למנוע את התפשטות הזיהום בנחל. (צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה)

בתוך כך, סימני הפגיעה הראשוניים כבר ניכרים בשטח: פגרים של יעל, שועל, לטאות וציפורים קטנות נמצאו היום בנחל אשלים במסגרת סיורים מתוגברים שעורכים פקחי רשות הטבע והגנים בנחל אשלים וסביבתו מאז אירוע דליפת השפכים החומציים. הפגרים הועברו למכון הווטרינרי בבית דגן לבדיקות לבחינת נסיבות מותם. פקחי הרשות ממשיכים בסיוריהם בשטח במטרה למנוע עד כמה שניתן מחיות הבר להגיע לאיגומי המיםהרבים שבשטח, להמשיך לבחון את השפעות זרימת החומצה בשטח ולמנוע כניסת מטיילים לאזור.

נושאים קשורים: